Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

PB priekšlikumi nāvējoši Latvijas olimpiskā sporta sistēmai

Latvijas olimpiskā sporta sistēmai var kļūt nāvējoši Pasaules Bankas (PB) izstrādātie ieteikumi, kas paredz valstij atteikties no sporta finansēšanas un tādējādi ietaupīt budžetā 14 miljonus latu. Faktiski ieteikumi nozīmē sportam no valsts budžeta naudu neatvēlēt.

PB eksperti iesaka Izglītības un zinātnes ministrijai ietaupīt budžeta līdzekļus, atsakoties no sporta finansēšanas 2011.gadā, liecina aģentūras BNS rīcībā esošā informācija. Paredzētās izmaiņas atstātu bez finansējuma gan bērnu sporta skolas, gan likvidētu augstu sasniegumu sportu un padarītu neiespējamu ar to saistīto institūciju pastāvēšanu.

Salīdzinājumā ar 2009.gada janvāri valsts budžets sportam jau tika samazināts no 28 miljoniem latu līdz 14 miljoniem latu, taču PB eksperti uzskata, ka finanšu krīzes laikā Latvijai jālikvidē nevajadzīgi tēriņi, kam pieskaitītas arī sporta aktivitātes.

Sekojot PB ieteikumiem, bez darba Latvijā paliktu 1350 kvalificēti bērnu sporta treneri, bet 25 000 Latvijas bērnu būs liegta iespēja iesaistīties treniņnodarbībās. Savukārt augstu sasniegumu sportam faktiski būs liegta iespēja pastāvēt, jo finansējuma trūkuma dēļ būs jāslēdz Latvijas Olimpiskā vienība, kas atbild par labāko sportistu sagatavošanu olimpiskajām spēlēm, bet sporta spēlēs iespēja nodrošināt valstsvienību dalību pasaules un Eiropas čempionātos federācijām būs jārod bez valsts atbalsta. PB iesaka arī pārtraukt finansēt Siguldas kamaniņu un bobsleja trasi un teju vēl divus desmitus sporta bāzu, kā arī Murjāņu Sporta ģimnāziju.

Dotācijās sporta skolu uzturēšanai 2010.gada valsts budžetā ir paredzēts atvēlēt 3,2 miljonus latu, ko Pasaules Banka arī uzskata par valsts funkcijām neatbilstošiem izdevumiem.

Ja pilnībā tiks īstenoti PB ieteikumi, Latvija olimpiskajās spēlēs varēs piedalīties tikai ar sportistiem amatieriem, kam labākajā gadījumā izdosies izpildīt dalības normatīvus. Izredzes gūt kādu olimpisko medaļu Latvijai nonāks praktiski nulles līmenī, jo augstu sasniegumu gūšanai nepieciešams prāvs finansējums gatavošanās procesā.

Turklāt, pārtraucot valsts saistības par aizdevumu segšanu valsts galvotajiem kredītiem reģionālo olimpisko centru tapšanā, valsts budžetā uzreiz rastos saistības par vairāk nekā 30 miljoniem latu.

PB publisko izdevumu pārskatīšanas misijas otrā kārta Rīgā darbu turpinās līdz piektdienai, 28.maijam. PB misija ir iesniegusi Latvijai daļu no gala ziņojuma sākotnējā projekta par publisko izdevumu analīzi sociālajā, veselības aprūpes un publiskās pārvaldes jomā. Atsevišķas ziņojuma projekta sadaļas, tostarp izglītības jomā, vēl tiek izstrādātas. Gala ziņojumu PB plāno iesniegt Latvijai jūlija sākumā. PB priekšlikumiem ir rekomendējošs raksturs.