Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jelgavā viltus bezpajumtnieku aizstāvis apkrāpis 70 cilvēkus

Gada sākumā dibinātā sabiedriskā organizācija «Bezpajumtnieku palīdzības centrs» Jelgavā darbu sāka ar vērienu – iznomāja plašas telpas gan pilsētas centrā, gan nomalē, sāka vākt ziedotāju dāvinātu pārtiku un drēbes un, galvenais, – pieņēma darbā ap 70 jelgavnieku, taču noslēgtie līgumi bijusi krāpnieku fikcija, jo darba devējs strādājošos nav reģistrējis Valsts ieņēmumu dienestā. Cilvēki palikuši bez solītā atalgojuma un sociālajām garantijām.

Par to ceturtdien vēstī laikraksts «Zemgales Ziņas».

Krāpniekam noticējuši arī telpu iznomātāji un citu pakalpojumu sniedzēji, kuri tagad domā, kā segt «labdaru» nodarītos zaudējumus.

Bezpajumtnieku palīdzības centrs ir 27. janvārī Edgara Petrušina un Normunda Beikmaņa veidota sabiedriskā organizācija. Kā galvenā darbības joma norādīta palīdzības sniegšana bezpajumtniekiem, nodrošinot patversmi un siltas pusdienas. Organizācija apņēmusies arī atjaunot nozaudētus dokumentus, sniegt juridiskas konsultācijas un iekārtot darbā cilvēkus. Kā juridisko adresi centrs norādījis Zemgales Darījumu centru Atmodas ielā 19, taču biroju ēkas saimnieki par šo biedrību neko nezina – telpas tādai neesot iznomātas.  

Laikraksta darbinieki Petruškinu satikuši vēl pirms pāris nedēļām kartupeļu stādīšanas talkā, uz kuru viņš bija ieradies gaišā uzvalkā. Tad Petruškins dižojies, ka centrs sākšot strādāt jūnijā vai jūlijā. Centra galvenais mērķis, pēc viņa teiktā, esot «palīdzēt cilvēkiem dzīvot». Tādēļ centrs vācot ziedojumus. «Dibinām kontaktus, no Jēkabpils vedam drēbes,» viņš sacīja. Par mītnes vietu izvēlētas telpas Raiņa ielā 20, kur vairāk nekā 100 kvadrātmetru birojs esot dabūts «ar labām atlaidēm,» «Zemgales Ziņām» sacījis Petruškins. Taču par divas nedēļas ilgo telpu nomu un komunālajiem pakalpojumiem centrs tā arī nav samaksājis, paliekot parādā ap 2000 latu, stāsta nama pārvaldnieks Armands Akmens.

Labdaru organizācija ticamību vairojusi ar it kā piesaistītiem ES līdzekļiem, taču vēlāk izrādījies, ka arī tie ir meli. Bešā palicis gan Raiņa ielas 20 saimnieks, gan SIA «Lavrans», kura jauno noliktavu Bauskas ielā 5 organizācija nomāja nepilnu mēnesi.  

Uz vairākos plašsaziņas līdzekļos ievietotajiem sludinājumiem par grāmatvežu, šoferu, strādnieku, apsargu un virkni citām vakancēm atsaucās simtiem bez darba palikušu un izmisumā nonākušu cilvēku. Jelgavniece Ineta par darba piedāvājumu uzzināja no paziņām. Pārrunas notikušas noliktavas telpās Bauskas ielā. Viņai solīta 300 latu alga, bet jau tad sievietei aizdomīgi licies, ka viņiem vajadzīgi vēl četri grāmatveži. Jau nolīgto darbinieku nodokļu grāmatiņas visiem redzamā vietā atradās čupiņā uz palodzes. Sieviete Petrušina solījumiem tomēr nenoticēja un darba līgumu nenoslēdza.

Nikns uz Petrušinu ir arī kāds taksists Pēteris – viņš vēl šonedēļ «labdari» vadājis uz Rīgu, Tukumu un citām pilsētām pēc tam, kad to vairs nedarīja piemānītie šoferi. «Kad nonācām līdz maksāšanai, viņš iegāja savā ofisā un pazuda,» stāsta Pēteris. Kopš 15. aprīļa par vienu no Petrušina šoferiem strādā Aleksandrs: «Viss bija oficiāli – noslēdzām darba līgumu, atteicos no bezdarbnieka statusa un pabalsta.» Ar savu automašīnu viņš un pārmaiņus vēl četri jelgavnieki vadājuši Petrušinu, braukuši uz Jēkabpili pēc humānās palīdzības. Degvielu lēja par savu naudu, ticot solījumam, ka algas dienā iztērēto atgūs. Aleksandrs par benzīnu samaksājis 168 latus. Kad pienāca algas diena, Petrušins visus darbiniekus sasaucis kopā un licis parakstīt dokumentu par došanos bezalgas atvaļinājumā. Vairums pagājušajā ceturtdienā tā arī izdarījuši.

«Zemgales Ziņu» rīcībā nonākusī informācija liecina, ka Petrušins apkrāpis vismaz 70 cilvēku. Par to netieši liecinot viņa paša teiktais, ka organizācijas redzeslokā esot 76 palīdzības saņēmēji. Visticamāk, ar tiem viņš domājis savus darbiniekus.

Vairāki apkrāptie darbinieki sūdzējušies Zemgales Reģionālajā valsts darba inspekcijā. Tās vadītājs Valdis Dūms stāsta, ka lielākā daļa apmānīto, izmisumā cerēdami beidzot tikt pie darba, atteikušies no bezdarbnieka pabalstiem. Tas nozīmē, ka viņi ne vien netiks pie solītās algas, bet nevarēs atjaunot pabalsta saņemšanu, jo Petrušins strādājošos Valsts ieņēmumu dienestā nebija reģistrējis. «Līgumi sarakstīti perfekti, bet maksāts nav ne santīma,» Dūms brīdina jelgavniekus neiesaistīties ar Petrušinu nekādās darīšanās.

Skumjākais šajā stāstā ir tas, ka darba inspekcija šoreiz nekādi nespēj palīdzēt. Ja Bezpajumtnieku palīdzības centrs būtu komercsabiedrība, nezināmā nākotnē varētu cerēt ko dabūt no tā sauktā valsts garantiju fonda. Bet sabiedriskās organizācijas šajā fondā neko nemaksā. Savukārt centra dibinātāji no darba inspekcijas slēpjas. Jelgavas policijā par vērienīgo afēru sūdzības pagaidām nav saņemtas, saka policijas pārstāve Ieva Sietniece. Viņa aicina cietušos vērsties pie likumsargiem.