Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pelnot naudu izdzīvošanai, kļūstam vientuļāki

Jo vairāk attīstās tehnoloģijas, jo vairāk cilvēkiem ir jācīnās par to, lai būtu nauda izdzīvošanai, nevis dzīvošanai. Tas savukārt aizņem cilvēkiem lielāko daļu laika un viņi kļūst vientuļi, jo nav vairs laika attiecībām. Ar saviem novērojumiem sarunā ar portālu «Apollo» dalījās Krīžu un konsultāciju centra «Skalbes» psiholoģe Inese Ruka.

Viņa skaidro, ka tehnoloģijas un to sniegtās iespējas, steidzīgais dzīves ritms diemžēl veicina cilvēku distancēšanos vienam no otra un starp cilvēkiem pazūd reāls kontakts. Šāda tendence kļūst arvien izteiktāka un arī tāpēc cilvēki meklē psihologa palīdzību – ne tikai, lai risinātu kādas problēmas, bet arī lai vienkārši aprunātos – psihologā viņi saskata sarunu biedru.

Pēc viņas domām, šobrīd arvien svarīgāks kļūst cilvēcisks kontakts un savstarpējās attiecības, kuras var sniegt emocionālu atbalstu, prieku un kopā būšanas izjūtu. Atbalstošas attiecības palīdz radīt emocionālu līdzsvaru, kas šobrīd tik ļoti mēdz pietrūkt daudziem cilvēkiem.

Jautāta, vai šajā ekonomiskajā situācijā cilvēki vairāk vēršas pēc palīdzības pie psihologa, viņa atklāj, ka pēc tam, kad finansējuma trūkuma dēļ rīdziniekiem Krīžu un konsultāciju centrā vairs nav iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas, klientu skaits ir nedaudz krities, jo ne visi var atļauties apmaksāt konsultācijas. Tomēr ir iespēja saņemt vienu bezmaksas konsultāciju, kura tiek piedāvāta katru darba dienu ar «Sorosa fondas – Latvija» atbalstu. Neraugoties uz to, ka spriedze palielinājusies, nav īpaši mazinājies zvanītāju skaits uz Krīzes tālruni. Tas gan neesot tāpēc, ka cilvēkiem problēmu kļuvis mazāk, bet, iespējams, tāpēc, ka nonākot ekonomiskajās grūtībās, cilvēki domā, kā samazināt izdevumus un dažkārt atsakās no tālruņa.

Problēmas, par kurām cilvēks ar psihologu vēlas runāt, gan nav īpaši mainījušās – tiem, kuriem nav darba, runā par to, savukārt tiem, kuriem ir darbs – viņi vēlas tikt galā ar lielo spriedzi. Protams, joprojām cilvēkiem svarīgi ir atrisināt problēmas savstarpējās attiecībās. Atvērtāki kļuvuši vīrieši – ja agrāk vīrieši pārsvarā izvēlējās distancētu sarunu ar psihologu, proti, konsultāciju pa tālruni, tagad arvien vairāk vīrieši izvēlas tikties aci pret aci ar psihologu.

«Tas savā ziņā ir, ka droši vien ir tāpēc, ka vīrieši kļūst atvērtāki tam, ka viņu problēmās nav pašam jātiek galā, bet ir iespējams runāt ar speciālistu un mēģināt no citas puses saprast ko un kā darīt. Un sabiedrības attieksme ir mainījusies, ka psihologs nav psihiatrs un nestrādā ar trakajiem,» spriež speciāliste.

Psiholoģe stāsta, ka noteiktā diennakts laikā zvana konkrētas cilvēku grupas. Pa dienu zvana vecāki cilvēki, bezdarbnieki un māmiņas ar maziem bērniem. Viņi parasti pagaida, kad mājinieki ir devušies darba gaitās un tad zvana psihologam. Vakaros zvana tie cilvēki, kuri pa dienu strādā, kā arī tie, kuri dzīvo vieni paši. Savukārt naktī tiek saņemti tā saucamie «smagie zvani». Tad zvana cilvēki, kuri savu problēmu dēļ nevar aizmigt – šādi zvani pienāk aptuveni ap trijiem četriem naktī. «Kā mēs zinām, stunda pirms saullēkta ir tā vistumšākā,» noteic speciāliste.

Dažkārt ir tā, ka cilvēki pēc psihologa palīdzības vēršas atkārtoti. Cilvēkam ir izdevies ar psihologa palīdzību atrisināt problēmu un, atkārtoti sastopoties ar situāciju, kuru pats nespēj atrisināt ar esošajiem līdzekļiem un prasmēm, atkal meklē speciālista palīdzību, stāsta Ruka. 

«Protams, vienas bezmaksas konsultācijas laikā nevar atrisināt ilgstošas problēmas. Vienas konsultācijas jēga ir atbalstīt cilvēku un palīdzēt saprast, ka tas, kā viņš jūtas, ir adekvāti situācijai. Situācija ir neadekvāta un jāmeklē risinājums tai. Tāpēc iespēju robežās cenšamies sniegt nepieciešamo informāciju par tālākām palīdzības iespējām», stāsta psiholoģe.