Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lems par minimālās algas apmēru 2011.gadā

Nākamnedēļ 1.jūnija valdības sēdē tiks lemts par minimālās darba algas apmēru 2011.gadā, liecina šodien publiskotā darba kārtība.

Labklājības ministrijas (LM) virzītais priekšlikums paredz noteikt, ka minimālā mēneša darba alga 2011.gadā netiek pārskatīta un tā tiek atstāta esošā 180 latu apmērā.

Valdības iepriekš akceptētā koncepcija «Par minimālo darba algu» paredz septiņu gadu (2004.-2010.) pārejas periodā minimālās mēneša darba algas paaugstināšanu līdz 50% no strādājošo mēneša vidējās bruto darba samaksas par iepriekšējo gadu.

Saskaņā ar noteikumiem minimālā mēneša darba alga 2010.gadā ir jānosaka 50% apmērā no Finanšu ministrijas prognozētās strādājošo mēneša vidējās bruto darba samaksas par iepriekšējo gadu.

Patlaban Ministru kabineta 2008.gada 23.septembra «Noteikumi par minimālo mēneša darba algu un minimālo stundas tarifa likmi» paredz, ka valstī minimālā mēneša darba alga ir 180 lati un minimālā stundas tarifa likme ir 1,083 lati.

Kā liecina pieejamie materiāli, Ekonomikas ministrija, kā arī Izglītības un zinātnes ministrija atbalsta LM priekšlikumu minimālo mēneša darba algu 2011.gadā atstāt esošajā 180 latu apmērā, savukārt Finanšu ministrija (FM) nav sniegusi striktu viedokli par minimālās mēneša darba algas apmēru 2011.gadā.

FM uzskata, ka nav lietderīgi veidot minimālās mēneša darba algas sasaisti ar ekonomiskiem rādītājiem. Minimālās mēneša darba algas apmērs būtu jānosaka atbilstoši ekonomiskajai situācijai valstī. Ministrija arī norāda, ka šī brīža makroekonomiskajos apstākļos nav lietderīgi veidot ciešu minimālās algas sasaisti ar jebkāda veida makroindikatoriem.

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība norādījusi, ka, lemjot par minimālās darba algas turpmāko regulējumu un apmēru, ir jāņem vērā fakts, ka reālā (neto) minimālā darba alga, kas ir spēkā kopš 2009.gada 1.janvāra, ir samazinājusies uz IIN pieauguma un neapliekamā ienākuma samazināšanās rēķina.

Proti, ja 2009.gada 1.janvārī minimālā darba alga strādājošajam bez papildus apgādājamajiem bija 180 lati bruto jeb 146,83 lati neto, tad šobrīd 180 lati bruto ir vienādi ar 130,31 latiem neto, kas nozīmē strādājošā ienākumu samazinājumu par 16,51 latiem.

Ņemot vērā minēto ienākumu samazinājumu, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība ierosina to kompensēt, palielinot minimālās darba algas apmēru. Arodbiedrību aprēķini rāda, ka strādājošo ienākumu samazinājums tiktu kompensēts, ja minimālā darba alga pieaugtu no 180 latiem līdz 205 latiem.

Arodbiedrības, līdzīgi kā Latvijas Darba devēju konfederācija, atbalstītu minimālās darba algas saglabāšanu 180 latus vienlaikus ar iedzīvotāju ienākumu neapliekamā minimuma paaugstināšanu no 35 līdz 90 latiem.

Labklājības ministrija arī uzskata, ka viena pamatprincipa minimālās mēneša darba algas noteikšanai un pārskatīšanai dēļ jauna koncepcija nav jāizstrādā, bet Ministru kabinetā jāvienojas par to vai noteikumos «Kārtība, kādā nosakāma un pārskatāma minimālā mēneša darba alga» jāiestrādā pamatprincips - minimālās mēneša darba algas noteikšana un pārskatīšana atkarībā no ekonomiskajiem rādītājiem (kādiem un cik ilgā periodā), uzdodot to izstrādāt Labklājības ministrijai sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un Finanšu ministriju.

Pēc LM domām, ir jāņem vērā Finanšu ministrijas viedoklis un nav jāpiesaista minimālā mēneša darba alga ekonomiskajiem rādītājiem, bet turpmāk tā jānosaka atbilstoši ekonomiskajai situācijai valstī.