Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

TB/LNNK un «Visu Latvijai» tomēr nestartēs «Vienotības» sarakstā

Apvienība «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK (TB/LNNK) un «Visu Latvijai» (VL) tomēr nestartēs partiju apvienības «Vienotība» sarakstā 10.Saeimas vēlēšanās, piektdien žurnālistiem paziņoja «Vienotības» vadītājs Ģirts Valdis Kristovskis.

Viņš paskaidroja, ka ceturtdien apvienotajā valdes sēdē pieņemts lēmums - «10.Saeimas vēlēšanu saraksta kodolu veidot no trim partijām». Tas nozīmē, ka saraksts tomēr tiks dalīts trīs daļās, nevis četrās, kā iepriekš bija iecerēts, atstājot vēl iespēju iesaistīt bezpartejiskus vai citu partiju pārstāvjus. Vēl, protams, ir iespēja dažus kandidātus iekļaut ārpus trim sadaļām, taču tam nepieciešama visu triju partiju - «Pilsoniskās savienības», «Jaunā laika» un «Sabiedrības citai politikai» - piekrišana. Tas attiecas arī uz Sarmītes Ēlertes kandidēšanu.

Tomēr partijas «Jaunais laiks» līdere Solvita Āboltiņa atkārtoti apliecināja sava politiskā spēka nostāju, ka, reāli pretendējot uz darbu politikā, būtu nepieciešams tomēr iestāties kādā no šīm trim partijām.

«Mēs katrā ziņā pilnībā atbalstām pilsoniskās sabiedrības iesaistīšanos, bet, ja tiek pieņemts lēmums par strādāšanu, tad ir tomēr jāiestājas partijā,» sacīja Āboltiņa. Šo nostāju viņa arī skaidroja ar vēlmi vairot uzticību tieši partijām un politiskajai sistēmai, kā piemērus minot akadēmiķus un nevalstiskā sektora pārstāvjus, tostarp resursu centra sievietēm «Marta» vadītāju Ilutu Lāci, kā arī Latvijas Universitātes profesoru Andri Buiķi, kuri līdz ar iekšēju lēmumu aktīvāk līdzdarboties politiskajos notikumos arī iestājušies JL.

Runājot par konsultāciju rezultātu ar TB/LNNK un VL, Kristovskis paskaidroja, ka viņa vadītā PS esot uzstājusi, ka sarakstā būtu jāiekļaujas abiem šiem politiskajiem spēkiem. Taču - tā kā VL neizdevās iekļaut, PS izmantojusi savas tiesības iebilst arī pret otra spēka iekļaušanu.

Savukārt SCP līderis Aigars Štokenbergs sacīja, ka pret VL iekļaušanu iebildusi tieši viņa vadītā partija.

«"Sabiedrība citai politikai» iebilda pret partiju «Visu Latvijai!», jo tai nav savas izstrādātas programmas. ..Mums vismaz nav bijusi iespēja pārliecināties, cik ļoti tā atbilst «Vienotības» programmas nosacījumiem,» teica Štokenbergs.

Attiecībā uz «tēvzemiešiem» SCP pārstāvis gan uzteica viņu programmas saturu, taču norādīja, ka ir arī pretrunas, turklāt viņš personīgi uzskata, ka būtu «pilnīgi neiespējami būt vienā sarakstā ar [deputātu Juri] Dobeli».

Gan Kristovskis, gan Štokenbergs tomēr pauda arī atzinīgus vārdus par šo abu partiju idejām un arī VL entuziasmu, paužot cerību gan pirms vēlēšanām, gan pēc tām - jau jaunās Saeimas sastāvā - sadarboties ar šiem spēkiem.

Savukārt par Latvijas Sociāldemokrātisko strādnieku partiju (LSDSP), ar kuru sarunas risināja SCP, Štokenbergs norādīja - galvenais šķērslis izrādījies pašas partijas 10.aprīļa kongresā pieņemtais lēmums veidot tomēr citu apvienību. Taču viņš neslēpa, ka ir arī bijuši vairāki citi iebildumi, tostarp rīcība un īstenotā politika, kad LSDSP vēl bija Rīgas domē. Štokenbergs piebilda, ka arī LSDSP līdera Jāņa Dineviča vārds un vēsturiski radītais tēls ap to «nekādi nespēj sasaukties ar labām pārmaiņām», kas kopš dibināšanas ir SCP devīze.

Taču Štokenbergs pauda cerību, ka atradīsies vēl cilvēki ar sociāldemokrātiskām vērtībām un principiem, kuri turklāt vēlēsies iekļauties «Vienotības» pulkā.

Pamatā sarakstā būs šo triju partiju pārstāvji, Ēlerte un sarunas vēl turpinās ar dažiem reģionālajiem politiskajiem spēkiem. Atbalstu paudusi jau Tukuma partija, Reģionu partija un arī Alsungas partija, taču šīs partijas pārstāvji nemaz nepretendē uz dalību Saeimas vēlēšanās. Sarunas vēl turpinās ar Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājas Aijas Barčas un Liepājas mēra Ulda Seska pārstāvēto Liepājas partiju, kā arī ar Kristīgi demokrātisko savienību, taču šīm partijām arī vēl gaidāmi kongresi, pēc kuriem būs skaidrāka to nostāja.

Ēlerte «Vienotības» valdei jau piedāvājusi arī dažus kandidātus no savas biedrības domubiedru loka, taču lēmumi par šiem cilvēkiem vēl netika pieņemti un «Vienotības» līderi pagaidām arī šos vārdus nenosauca.

Kristovskis teica, ka Ēlerte tuvāko dienu laikā arī plānojusi plašāk darīt zināmu savu viedokli par deputātu kandidātu saraksta veidošanu.

Līdz ar to gan šo atsevišķo reģionālo partiju pārstāvji, gan citas individuālas personas varēs iekļauties sarakstā, ja to akceptēs visas trīs apvienības kodola partijas. Pretējā gadījumā kāda partija, kura vēlēsies, varēs šo cilvēku iekļaut sev atvēlētajās vietās. JL norādījis, ka tādā gadījumā vēlas šo kandidātu iestāšanos partijā, taču PS un SCP tik strikti uz šādām prasībām neuzstāj. PS valdes locekle Ilze Viņķele žurnālistiem norādīja, ka līdz ar šo valdes lēmumu partijas var savu kvotu ietvaros iesaistīt arī bezpartejiskus cilvēkus.