Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Polijas mediji atrod jaunas traģiskās aviokatastrofas «mīklas»

Polijas prezidenta Leha Kačiņska lidmašīnas katastrofas «melnās kastes» Starptautiskā aviācijas komiteja Varšavai nodos 31.maijā. Par to pavēstījusi komitejas pārstāve Marina Šnitova, vēstī [s:33407]. Vienlaikus Polijas plašsaziņas līdzekļi runā par arvien jaunām «mīklām» traģiskās Polijas prezidenta lidmašīnas katastrofas lietā. 

Iepriekš komitejas priekšsēdētāja Tatjana Anodina sacījusi, ka «melnās kastes» Polijas pusei tiks nodotas tuvākajā laikā, taču pašierakstītājiem esot jāatrodas komitejā līdz izmeklēšanas beigām. Kad «melno kastu» ieraksti tiks nodoti Polijai, gan Krievijas gan Polijas ģenerālprokuroriem jāapstiprina tas, ka to ieraksti sakrīt ar oriģinālu.

Kopēšanas procedūra notiks Maskavā, kurp tādēļ ieradīsies Polijas delegācija, kuru vadīs Polijas iekšlietu un administrācijas ministrs Ježi Millers.

Kāds informācijas avots Maskavā sacījis, ka Millers pirmdien tiksies ar Krievijas vicepremjeru Sergeju Ivanovu, lai pārrunātu aviokatastrofas izmeklēšanas gaitu. Polijas plašsaziņas līdzekļi atrod arvien vairāk «mīklu» un jautājumu Krievijas pusei šajā lietā.

Traģiskās aviokatastrofas izmeklēšanu vada Maskavā bāzētā Starptautiskā aviācijas komiteja, sadarbībā ar Polijas ekspertiem. Pagājušonedēļ komiteja publiskoja galvenos ekspertu atzinumus par 10. aprīlī notikušo katastrofu, kurā gāja bojā Polijas politiskā elite, ieskaitot valsts prezidentu, kā arī astoņi lidaparāta apkalpes darbinieki.

Eksperti paziņoja, ka avārijas iemesls nevarētu būt terorakts vai sprādziens. Tāpat aviokatastrofu nevarētu būt izraisījis ugunsgrēks. Komiteja oficiāli apstiprinājusi informāciju, ka pirms katastrofas pilotu kabīnē atradušies nepiederoši cilvēki. Kā izrādījās - viens no viņiem bijis Polijas Gaisa kara spēku vadītājs Andžejs Blasiks. Otra cilvēka personība pagaidām nav noskaidrota. Tomēr eksperti ir pārliecināti, ka tas nav bijis Kačiņskis, kā tika agrāk pieļauts.

Tāpat izmeklētāji atzina, ka nav vienota viedokļa par traģēdijas iemesliem. Krievijas eksperti sliecās domāt, ka «Tu-154» katastrofa notikusi pilotu vainas dēļ, kurš, gribēdams izpatikt ierēdņiem, piekritis nolaisties dzīvībai bīstamos apstākļos, bet pēc tam, klausot stūrmanim, pieļāvis liktenīgas kļūdas, vadot lidaparātu. Polijas izmeklētāji norādīja, ka komisija «nav novērtējusi» Smoļenskas dispečera darbības, kuras bijušas novēlotas.

Tāpat arī Polijas Valsts aviācijas notikumu izmeklēšanas komisijas vadītājs Edmunds Klihs šonedēļ faktiski atzina «Tu-154» pilotu vainu notikušajā.

Polijas premjers Donalds Tusks solījis publiskot oficiālos ekspertu atzinumus vien tad, kad saņems no Krievijas puses visus dokumentus, kas attiecināmi uz šo lietu.

Polijas plašsaziņas līdzekļi atrod arvien vairāk «mīklu» aviokatastrofas lietā

Laikraksts «Rzeczpospolita» šaubās, ka pilotu kļūda bija vienīgais katastrofas iemesls.

Starptautiskās aviācijas komitejas ziņojumā norādīts, ka «Tu-154» ekipāža no Varšavas lidostas izlidoja bez navigācijas datiem no Smoļenskas lidostas. Kas pie tā vainojams, dokumentā netiek minēts. Policijas Gaisa kara spēku virsnieks Rihards Račinskis norādījis, ka vēl marta vidū uz Smoļenskas lidostu tika nosūtīts attiecīgs pieprasījums, taču līdz lidaparāta izlidošanas brīdim atbilde netika saņemta. Kurš - Krievijas vai Polijas puse - vainojama šajā lietā arī nav skaidrs.

Tāpat laikraksts atkāroti norāda un Krievijas dispečeru, iespējams, nepilnīgo darbu. Pilota un dispečera sarunu atšifrējumā esot dzirdams, ka vārdu «Simtu pirmais, horizonts!», kas paredz steidzamu augstuma samazināšanas pārtraukšanu, izskanējuši pārāk vēlu - vien dažas sekundes pirms avārijas.

Pēdējo reizi piloti sazinājušies, kad veica ceturto apgriešanos virs lidlauka. «Šasijas izlaistas,» sacījis lidaparāta komandieris. «Papildus nosēšanās,» viņam atbildēja dispečers. Pēc tam komandieris vairs nav sazinājies ar dispečeri. Gandrīz vienlaikus ar šiem notikumiem pilotu kabīnē ieradās Blasiks. Komandieris tobrīd sacīja: «Mēs nevaram,» visticamāk, komentējot neiespējamo nosēšanos.