Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vīķe-Freiberga: sadarbībā ar Krieviju jāsaglabā principialitāte

Sadarbībā ar Krieviju aliansei ir jābūt vienotai un jāsaglabā sava principialitāte, šodien, uzstājoties NATO Parlamentārās asamblejas (PA) Rīgas sesijā, uzsvēra eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Uzstājoties ar ziņojumu «Rietumi un Krievija - pārstartēšanas politika un energodrošība», Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka ļoti svarīga nākotnē būs tieši vienotība un kopējā alianses pozīcija.

Pēc viņas domām, dialogs ar Krieviju ir jāturpina, vienlaikus gan respektējot tās demokrātiskās vērtības, par kurām iestājas gan alianse, gan Eiropas Savienība. Miera un sadarbības vārdā mēs nevaram atteikties no saviem principiem, uzsvēra eksprezidente.

Pēc Vīķes-Freibergas domām, Eiropas politiķiem būtu svarīgi nepārtraukti sekot līdzi Krievijas politiķu viedoklim, tāpēc regulāri būtu nepieciešams apkopot informāciju par Krievijas parlamentāriešu izteikumiem, lai būtu zināms viņu viedoklis.

Eksprezidente uzskata, ka neoficiālā informācija, kas medijos parādījusies par Krievijas turpmāko ārpolitiku, tikai apliecinājusi, ka Krievijas mērķis ir ekonomiskās ietekmes palielināšana Baltijas valstīs un it sevišķi krīzes kontekstā šī informācija ir jāuztver ļoti nopietni. Vienlaikus tam gan nevajadzētu būt par šķērsli dialoga uzturēšanai, jo neviena valsts nestāv uz vietas un katrā notiek demokrātiska attīstība, norādīja eksprezidente.

Kā svarīgs alianses drošības aspekts, pēc Vīķes-Freibergas domām, ir tieši energodrošība, ar to domājot gan gāzes apgādi, gan elektroenerģijas savienojumus, kas ir īpaši aktuāli Baltijas valstīm, kurām nepieciešama daudz ātrāka jautājumu risināšana par energosavienojumu izveidi ar Skandināvijas valstīm.

Pēc eksprezidentes domām, izšķiroša turpmākajā alianses attīstībā būs dalībvalstu vienotība - «gan tas, vai mēs vienā balsī spēsim runāt ar Krieviju, gan tas, vai nodrošināsim to, ka jebkurš alianses dalībnieks ir vienlīdz svarīgs kā pārējie».

Eksprezidente arī atzīmēja, ka Krievijai ir savas intereses un stratēģija, kas izstrādājusies desmitiem gadu laikā, un tajā parādās arī «skaldi un valdi» princips, kuru jau tagad var saskatīt atsevišķu alianses dalībvalstu sadarbībā ar Krieviju.

Kā «šokējošu notikumu» Vīķe-Freibera nodēvēja Francijas plānus pārdot Krievijai karakuģus. Tāpat apdraudējumu viņa saskata gāzes vada būvniecībā uz Vāciju. Vīķe-Freiberga uzskata, ka šie ir piemēri, kas apliecina, ka Krievija ļoti gudri rīkojas un reaģē uz valstu vajadzībām. Īstermiņā tas var nest ieguvumus, tomēr ilgtermiņā šāda sadarbība ir bīstama un nākotnē valstīm var nākties to arī nožēlot.

Kā ziņots, šodien NATO Parlamentārās asamblejas Rīgas sesijas otrajā dienā vienlaicīgi notiek trīs nozaru komiteju sanāksmes, kurās paredzētas diskusijas par būtiskām starptautiskās drošības politikas aktualitātēm.