Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ansis Eglītis: hokejā zvanīt spēles inspektoram vienmēr nevar

Pēc aizvadītā pasaules čempionāta hokejā interneta portālos aktīvākie komentētāji apsprieda ne tikai finālspēles rezultātu, bet arī galveno tiesnešu darbību. Aleksejam Jemeļinam piespriestais sods 5+20 pret Jaromiru Jāgru izraisīja plašu rezonansi. Daži uzskatīja, ka šī epizode izšķīra fināla likteni. Kā būtu, ja būtu? Šis jautājums mani mazāk interesēja. Vairāk vēlējos uzzināt par kopējo tiesnešu darbu pasaules čempionātos. Arī Latvija Vācijā bija pārstāvēta ar savu līnijtiesnesi – Ansi Eglīti. Ar viņu arī tikāmies.

- Cik pasaules čempionātos esi tiesājis?

- Elites grupā šis bija ceturtais, bet kopā ir kādi septiņpadsmit jau notiesāti. Aizvadītajā gadā Šveicē netiesāju, bet biju tur aizbraucis un vēroju spēles klātienē. Pirmais pasaules čempionāts elites divīzijā bija 2006. gadā Rīgā.

- Kā notiek nozīmēšana uz pasaules čempionātiem? Jums tiesnešiem ir rangs, pēc kura arī Starptautiskā Hokeja federācija (IIHF) vadās?

- Šķiet, kā tāda publiska ranga nemaz nav. Drīzāk teiktu, ka ņem vērā iepriekšējo čempionātu. Skatās, kā esi notiesājis.

- Pastāsti par dienas kārtību pasaules čempionātā. Vakarā ir spēle, ko dari pa dienu?

- No rīta pamostos, pēc brokastīm ir slidošanas treniņš. Pēc tam sapulce vēlāk un seko spēle. No rītiem slidojam tikai turnīra pirmajās dienās. Vēlāk jau turnīra laikā šie treniņi nav.

- Par ko runājat sapulcēs?

- Analizējam spēles. Skatāmies iepriekšējo maču video. Izanalizējam pieļautās kļūdas.

- No malas kādam liksies, ka līnijtiesnešiem kļūdu tikpat kā nav. Jūsu darbs ir «tikai» nosvilpt pārmetienus, fiksēt aizmugures stāvokli un neļaut spēlētājiem izkauties.

- Jā, tā varētu likties, taču mēs arī palīdzam galvenajiem tiesnešiem. Sapulcēs vērojam arī savas kļūdas. Citreiz pēc mača jūti, ka esi slikti notiesājis. Skaties video un domā, nu kādēļ es šajā vietā pieņēmu lēmumu. Pilnīgi nepareizs.

- Pēc spēles jums mača inspektors liek atzīmes?

- Ne gluži atzīmes, bet uz speciālas lapas dod savu vērtējumu. Ir divi spēles inspektori – viens atbild par laukuma tiesnešu darbu, otrs ir atbildīgs par video, konkrēti – par vārtu guvumiem. Ja nemaldos, tad laikam 2008. gadā Halifaksā viens no spēles supervaizeriem ieskaitīja vārtus, kuri nebija jāskaita. Vārtu guvums nebija. To arī pēc tam ļoti labi varēja redzēt. Viņš tagad uz pasaules čempionātu nebija nozīmēts. Šķiet, ka uz 1. divīziju tika nosūtīts.

Skatoties spēles, bieži nākas uzdot sev jautājumu – nu kāpēc tiesnesis negāja zvanīt mača inspektoram? Tur taču, iespējams, tika gūti vārti.

- Nevienmēr var «zvanīt uz augšu». Galvenajam tiesnesim pašam jāredz, ir bijuši vārti vai nē. Principā, ir pieci gadījumi tikai, kad tiesnesis drīkst zvanīt supervaizeram un jautāt par vārtu guvumu. Bieži liekas, kādēļ tiesnesis nekonsultējās ar spēles supervaizeru, taču noteikumi paredz, ka to nevienmēr drīkst darīt.

- Labi, bet vai diskutablos noraidījumus galvenais tiesnesis nevar atkārtojumā noskatīties? Šāda prakse nav ieviesta. Piemērs nav tālu jāmeklē – pasaules čempionāta fināls, kurā Jemeļinu noraidīja līdz spēles beigām. Somu tiesnesis vēlāk atzina, ka pārkāpums nav bijis.

- Šāda skatīšanās aizkavētu spēles norisi. Nedomāju, ka tuvākajā laikā šeit kaut kas mainīsies.

- Minētā epizode atsauksies uz abiem tiesnešiem tuvākajā nākotnē?

- Finālu skatījos, taču to epizodi nemaz tā īsti neredzēju. Izlaidu no redzes loka. Grūti tā viennozīmīgi pateikt, bet pieļauju, ka jā.

- Vai tuvākajā laikā noteikumos kaut kas krasi mainīsies?

- Diez vai. Protams, katrā līgā tiesā savādāk un viens tiesnesis uzmanību pievērš vienam spēles elementam vairāk, otrs atkal kaut kam citam. Arī pasaules čempionātā ir situācijas, kad viens tiesnesis par konkrētu pārkāpumu dos noraidījumu, bet cits tādā pašā situācijā nedos. Par to arī pats dažkārt brīnos. 

- Eiropas vadošie tiesneši tiesā labās līgās. Arī tu esi nozīmēts Kontinentālās hokeja līgas (KHL) spēlēm. Ja nebūtu KHL, tev kvalitatīvu spēļu praksi būtu grūti sameklēt.

- Jā, tev taisnība. Principā, ja nebūtu KHL, es būtu aizgājis no tiesāšanas. Aizvadītajā sezonā Latvijas virslīgā laikam kādas piecas spēles notiesāju tikai. Nevar jau tā teikt, bet šķiet, ka Latvijā pat interesantāk ir tiesāt amatierus, kur notiek nopietnāka sišanās.

- Cik KHL spēles aizvadītajā sezonā tev mēnesi bija?

- Četras. Eduardam Odiņam dažreiz sanāca sešas. KHL sava mafija – topā viņiem Maskavas tiesneši un tad no pārējiem reģioniem salasa.

- Spēļu laikā tiesnešu virzienā nereti tiek raidīti visdažādākie vārdi. Ne tikai no skatītājiem, bet arī no spēlētājiem. Vai starp hokejistiem vari izcelt kādu, kura uzvedība ir ļoti pozitīva attiecībās ar tienešiem?

- Varu minēt kaut vai šo pasaules čempionātu. Iemetiena punktā nostājās Aleksandrs Ovečkins un viens no Dānijas hokejistiem. Liku dānim nomainīties, kurš kaut ko nomurmināja pie sevis. Mirkli vēlāk jau parādīju, ka tas pats jādara arī Ovečkinam. Viņš man pat pateica: «Paldies, nekādu problēmu». Likās, ka viņš ir lecīgs, taču tā nemaz nav. Tas pats Jaromirs Jāgrs ir kulturāls. Daudzus varu minēt. Dažreiz kādam «aiziet ciet», bet nākamajā spēlē jau viss kārtībā.