Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Politoloģijas profesors: cik derīgs mums ir «eirozonas gājiens»?

Jautāts, kādi ir viņa vērojumi par pēdējā laika politiskajām norisēm Latvijā, Kanādas Broka universitātes politoloģijas profesors Juris Dreifelds intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» norāda: «(..) Ko mums dod eirozona, es vēl neesmu līdz galam izdomājis. Mēs darām visu ko, lai tiktu eirozonā. Grieķija ir eirozonā, ko tas valstij devis?"

Viņš norāda, ka «viena daļa latviešu uzskata – mums krīzē tik slikti klājies tāpēc, ka valstī ir korupcija. Bet, ja salīdzinām Latviju ar citām valstīm, piemēram, Poliju, redzam, ka daudz būtiskākas ir citas atšķirības».

«Polijā apslāpēja cilvēku vēlmi ņemt kredītus ārvalstu valūtā. Turklāt tur bankas nevis izdalīja savu peļņu īpašniekiem, bet gan ieguldīja to pamatkapitālā. Poļi mazāk importēja. Bet Latvija par daudz importēja un par maz eksportēja. Tas viss kopā radīja kāršu namiņu. Te privāto kredītu kopsumma ir 130 procenti no iekšzemes kopprodukta. Kredīti ir ne tikai privātpersonu aizņēmumi mašīnu un māju pirkšanai, bet ir arī banku aizņēmumi un uzņēmumu kredīti,» sacīja proferors un piebilda, ka «Polija varēja devalvēt savu zlotu tāpēc, ka tās valūta nebija piesaistīta eiro».

«Te redzu jautājumu par to, cik derīgs mums tas «eirozonas gājiens». Ko mums dod eirozona, es vēl neesmu līdz galam izdomājis. Mēs darām visu ko, lai tiktu eirozonā. Grieķija ir eirozonā, ko tas valstij devis?» jautā Dreifelds.

Viņš atgādina, ka Latvija, kad saņēma starptautisko aizdevumu, nebija eirozonā. «Aizdevumu — septiņarpus miljardus eiro — dabūjām. Es pieņemu, ka ar labākiem procentiem nekā Grieķijai,» uzsver politoloģijas profesors.