Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Repše: politiskās partijas maldina sabiedrību

Vērtējot Saeimas pirmajā lasījumā pieņemtos grozījumus likumā Par budžetu un finanšu vadību, finanšu ministrs Einars Repše (JL) pauž bažas par to, ka atsevišķas politiskās partijas maldina sabiedrību, ka kvalitatīvu 2011. gada budžeta projektu varētu sagatavot līdz 1. septembrim, portālam «Apollo» pavēstīja Finanšu ministrijas (FM) Komunikācijas nodaļas vadītāja vietnieks Aleksis Jarockis.

«Priekšvēlēšanu populismā politiskās partijas maldina sabiedrību, ka līdz 1. septembrim būtu iespējams sagatavot kvalitatīvu nākamā gada budžeta projektu. Finanšu ministrija turpinās rūpīgu darbu, lai nodrošinātu budžeta izstrādi atbilstoši valdības apstiprinātajam grafikam,» uzsver Repše.

Lai sagatavotu kvalitatīvu budžeta projektu, ir nepieciešami vismaz divi, trīs mēneši. Gadījumā, ja tiktu pieņemts lēmums, ka budžetu jāiesniedz līdz 1. septembrim, budžeta ieņēmumu prognoze būtu jābalsta tikai uz šā gada pirmā ceturkšņa datiem. Tas savukārt nozīmētu daudz lielāku izdevumu samazināšanu, nekā tas būtu vajadzīgs, ja budžeta izstrādē balstītos uz deviņu mēnešu datiem, kas varētu būt pozitīvāki, ekonomiskajai situācijai Latvijā stabilizējoties un atsākoties pakāpeniskai izaugsmei. Turklāt šādā termiņā sagatavotais budžeta projekts sabiedrībai dos pilnīgi nepareizu priekšstatu par nākamā gada budžeta apjomu un to jebkurā gadījumā pēc 1. septembra būs pilnībā jāpārstrādā, tostarp ievērojot jaunievēlētās Saeimas apstiprinātās valdības nozaru politiku vadlīnijas, uzskata Repše.

Viņš norāda, ka pašlaik nākamā gada valsts budžeta projekta sagatavošanas darbi norit atbilstoši Ministru kabinetā apstiprinātajam 2011. gada budžeta gatavošanas grafikam – ir sagatavotas indikatīvās makroekonomisko rādītāju prognozes vidējam termiņam, veikta bāzes izdevumu aprēķināšana, kā arī uzsākta vispārēja valsts funkciju izvērtēšana. Paralēli norit darbs arī pie nodokļu politikas pamatnostādnēm un pasākumu plāna ēnu ekonomikas samazināšanai un godīgas konkurences nodrošināšanai. Šobrīd daudz svarīgāk ir koncentrēties uz nepieciešamo priekšdarbu veikšanu, piemēram, valsts īstenoto funkciju vērtēšanu, lai pēc Saeimas ievēlēšanas būtu iespējams sagatavot 2011.gada budžetu ātrāk nekā likumā noteikto četru mēnešu laikā.

«Sasteigta un nekvalitatīva valsts budžeta projekta iesniegšana Saeimā radīs nepareizas un maldinošas politiskās debates priekšvēlēšanu laikā, jo tās koncentrēsies uz neprecīziem datiem, tā vietā, lai piedāvātu konstruktīvus risinājumus,» uzsver finanšu ministrs. «Tāpēc mēs aicinām politiskās partijas izmantot šo laiku un sagatavot arī savus priekšlikumus nākamā gada budžeta projektam.»

Lai nodrošinātu sabiedrības informētību par 2011. gada budžeta izstrādes gaitu un galvenajiem gatavojamiem dokumentiem, FM pastāvīgi informē gan sadarbības partnerus, gan plašu sabiedrību par nodokļu politikas vidēja termiņa pamatnostādnēm, ēnu ekonomikas mazināšanas plāna izstrādi, funkciju izvērtēšanu, makroekonomiskajām prognozēm, fiskālās disciplīnas likumu un citām aktualitātēm.

Tāpat Finanšu ministrija aicina arī citas ministrijas laicīgi uzsākt publiskās diskusijas par nākamajā gadā plānotajiem pasākumiem un iespējamiem līdzekļu ietaupījumiem 2011.gada budžetā.