Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Negodīgo tūrisma firmu kļuvis mazāk

Latvijas tūristu apkrāpšanas gadījumu skaits ir samazinājies un tūrisma nozare šajā aspektā ir «daļēji attīrījusies», atzina biznesa portāla «Nozare.lv» aptaujātie eksperti.

Nozares pārstāvji atzīst, ka arvien retāk ir sastopamas situācijas, kad Latvijas ceļotāji tiek apkrāpti no negodīgu komersantu puses.

Viesnīcas «Hanza Hotel» valdes loceklis Aigars Gerhards atzina, ka, «pateicoties krīzei, mazāk profesionālās firmas ir pazudušas no «skatuves» un tirgū palikušas ir spēcīgākās un profesionālākās».

«Tomēr nav izslēgts, ka arī tuvākajā laikā varētu uzrasties kāda firma-viendienīte, kas varētu mēģināt apkrāpt klientus. Cīnīties ar šo problēmu iespējams tikai, informējot ceļotājus,» norāda Gerhards.

Arī ceļojumu rezervāciju kompānijas «Travelport» pārstāvniecības vadītāja Baltijas valstīs Rūta Skujeniece atzīst, ka «kopumā Latvijā tūristu apkrāpšana nenotiek lielos mērogos.» «Latvijas patērētājiem ir jāmācās izvēlēties savu tūrisma aģentu rūpīgi - neuzticēties tikai «lētuma» vilinājumam,» norāda eksperte.

Skujeniece norāda, ka arī patērētajiem nevajag klusēt par savu negatīvo pieredzi, ja tāda ir bijusi. «Daudzos gadījumos klienti klusē, jo negrib atzīties, ka ir apkrāpti, vai arī cer, ka tieši viņiem paveiksies un izdosies atrisināt savas problēmas bez konflikta. Pieredze liecina, ka tieši šī klusēšana audzē negodīgo avantūristu nesodāmības apziņu un palielina kopējo cietušo skaitu,» pauda eksperte.

Savukārt tūrisma nozares konsultants Aigars Smiltāns norāda, ka krīzes laikā krāpšanās kļūst arvien rafinētāka, un tā ir pārcēlusies arī uz darījumu braucienu sfēru.

«Piemēram, daudzas tūrisma firmas piedāvā avio biļešu noformēšanu bez maksas, bet pastāv ļoti daudz izmaksu, kuras jāsedz. Avio kompānijas arī nemaksā komisijas, kā tas bija pirms 11.septembra. Rodas jautājums - kā tūrisma firmas spēj nopelnīt savu izmaksu segšanai? Atbilde ir vienkārša - elektroniskās biļetes sniedz iespēju koriģēt cenu un slēpti pievienot komisijas maksas pie nodokļu sadaļas,» pauda Smiltāns.

Viņš norāda, ka ir tūrisma firmas, kas šādu praksi piekopj jau vairākus gadus, un korporatīvie klienti, domājot, ka viņi ir noslēguši labu darījumu ar 0 latu pakalpojumu maksu, finālā pārmaksā līdz pat 20% no avio biļešu cenu vērtības. «Varētu izveidot melno sarakstu ar šādām tūrisma firmām, lai pasargātu klientus no krāpniekiem, un liegt šiem krāpniekiem piedalīties valsts iepirkumu konkursos,» pauda tūrisma konsultants.

Izvēloties tūrisma aģentūru, eksperti iesaka ņemt vērā, ka Latvijā darbojas starptautiskā sertfikācija aģentūrām aviobiļešu pārdošanai; profesionālus partnerus atpūtas braucienu organizēšanai iesaka tūrisma operatori savās mājaslapās; kā arī - labas prakses ētiskos un biznesa standartus savu biedru darbībai nosaka Latvijas Tūrisma aģentu asociācija (ALTA).

Kā ziņots, Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurors Ando Skalbe izskatīšanai tiesā nodevis krimināllietu, kurā par piesavināšanos lielā apmērā apsūdzētas divu tūrisma firmu darbinieces. Viņas apkrāpušas 97 personas, piesavinoties 189 742 latus.

Laika posmā no 2007.gada 19.marta līdz tā paša gada 6.septembrim SIA «Royal Tour» un SIA «Planēta LL» amatpersonas pārdevušas tūrisma braucienus uz dažādām valstīm par pazeminātām cenām. Tikuši slēgti līgumi, saskaņā ar kuriem klients apmaksājis konkrētu tūrisma pakalpojumu kompleksu. Izsniegti arī attiecīgi ceļojuma dokumenti, kuros bijušas norādītas rezervētās aviobiļetes, viesnīcu numuri un citi pakalpojumi.

Tajā pašā laikā uzņēmumu amatpersonas - divas 1961. un 1953.gadā dzimušas sievietes - jau sākotnēji esot apzinājušās, ka pārdotie braucieni nenotiks, jo par klientu apmaksātajiem pakalpojumiem nauda nekur tālāk nav pārskaitīta. Ārvalstu tūrisma operatori vairākas reizes lūguši minētās amatpersonas savlaicīgi norēķināties par rezervācijām, bet abas sievietes atrunājušās, ka neesot naudas, vai arī atteikušas rezervācijas un pasūtījušas tās pie citiem operatoriem, aizbildinoties ar nespēju samaksāt uzreiz.

Rezultātā norēķini nav notikuši ne ar vienu no tūrisma operatoriem nedz Latvijā, nedz ārvalstīs. Tāpat nauda nav atmaksāta arī nevienam no cietušajiem klientiem.

Šādā veidā nu jau apsūdzētās sievietes kā divu tūrisma firmu amatpersonas, izmantojot klientu uzticēšanos, ar viltu, sniedzot nepatiesu informāciju un noklusējot patiesos faktus, 97 personām radījušas materiālos zaudējumus 189 742 latu apmērā.

2007.gada 5.septembrī Rīgas kriminālpolicijā tika sākts kriminālprocess par krāpšanu un piesavināšanos lielos apmēros, kas pērn 25.martā tika nosūtīts prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai. Abu uzņēmumu darbība ir pārtraukta.

Kā liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas SIA «Lursoft» dati, gan SIA «Royal Tour», gan SIA «Planēta LL» vienādās daļās pieder 1961.gadā dzimušajai Ludmilai Oginskai un 1953.gadā dzimušajai Larisai Ščokinai.