Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Bite Latvija», visticamāk, nav ieguldījusi infrastruktūrā 150 miljonus

Šogad beidzas piecu gadu termiņš, kura laikā mobilo sakaru operators «Bite Latvija» bija apņēmies ieguldīt 150 miljonus eiro, saskaņā ar trešā mobilo sakaru operatora licences izsoles noteikumiem. Piektdien ap pusseptiņiem vakarā mobilo sakaru operators «Bite» nāca klajā ar paziņojumu, ka ir izpildījuši valdībai apsolīto investīciju plānu un investējuši infrastruktūrā, kvalitātē un nodarbinātībā solītos 150 miljonus eiro. Tomēr raidījums «De facto», izpētījis uzņēmuma gada pārskatus kopš 2005.gada, svētdien pauda šaubas, vai patiešām visi 150 miljoni eiro ir ieguldīti uzņēmuma infrastruktūras attīstībā – iespējams, ka daļa no šīs naudas vienkārši iztērēta reklāmai.

Pēc sešu gadu ilgiem mēģinājumiem, tikai 2005.gadā Latvijas mobilo telekomunikāciju tirgū ienāca trešais operators. Sīvā izsolē licenci ieguva Dānijas kompānijas meitasuzņēmums «Bite GSM». Toreiz licenci nosolīja par 6,7 miljoniem latu – 5 reizes pārsniedzot tās sākumcenu. Toreiz  visi bija priecīgi – valsts ieguva labu cenu, mobilā telefona pakalpojumu cenas pēc Bites ienākšanas sāka pazemināties un neviens īpaši nepievērsa uzmanīgu investīciju plānam. Izsoles noteikumi paredzēja, ka licences ieguvējam jānodrošina 150 miljonu eiro lielas kopējās investīcijas. Pats investīciju plāns visu laiku ir bijis slepens – publiski nav bijis zināms tieši kur un kā šie 150 miljoni ir jāiegulda.

Tā laika amatpersonu izteikumi lika domāt – visa nauda aizies infrastruktūras izveidē. Arī «De facto» aptaujātie ekonomisti uzskata – tā vajadzētu būt. Ekonomists Vjačeslavs Dombrovskis no Rīgas Ekonomikas augstskolas norāda, ka no ekonomista viedokļa investīcijas nozīmē ieguldījumu iekārtās ar nosacījumu, ka tā rezultātā iespējams ražot vairāk un labāk. Mārketings un reklāma parasti investīcijās netiekot skaitīti iekšā.

Arī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktors Andris Ozols sarunā ar raidījumu uzsver, ka par ieguldījumiem infrastruktūrā uzskatāmi tikai tie ieguldījumi, kur tiek pirki aparāti un iekārtas – nevis reklāmas izdevumi.

Šī gada maijā «Bite Latvija» finanšu direktors un valdes loceklis Ņikita Sergijenko sarunā ar aģentūru LETA/nozare.lv atzīst, ka līdz 2009.gada nogalei «Bite Latvija» investīcijas infrastruktūrā veido 42,9 miljonus latu jeb tas ir - 61 miljons eiro. Tātad šogad 150 miljonus eiro sasniegt nešķiet reāli – secina raidījums. Arī pēc paša raidījuma veiktā «Bite Latvija» gada pārskatu analīze liek secināt, ka infrastruktūrai novirzītā summa tālu atpaliek no solītajiem 150 miljoniem eiro. 

Tomēr šo piektdien uzņēmuma pārstāve Zane Bojāre šos ciparus skaidro mazliet citādāk kā Sergijenko pirms nepilna mēneša. Intervijā raidījumam viņa uzsver, ka visi šie ieguldījumi 150 miljonu eiro apmērā veikti infrastruktūrā un tehnoloģijās.

Raidījums konstatē – ka var tikai minēt, ka kopā skaitāmās pozīcijas atšķiras, tāpēc devies uz Satiksmes ministriju skaidrot – vai «Bite Latvija» investīciju plānu tiešām ir izpildījusi noteiktajā laikā, jo pretējā gadījumā varētu rastos jautājums par mobilā sakaru operatora licences atņemšanu «Bite Latvija».

Satiksmes ministrijas Sakaru departamenta direktors Edmunds Beļskis uzskata, ka «Bite Latvija» visas saistības ir izpildījusi un formāli viss ir kārtībā.

Izrādās, ka valdības akceptētajā un vēl arvien slepenajā «Bite Latvija» investīciju plānā uzņēmumam atļauts šo naudu ne tikai investēt infrastruktūrā, bet arī tērēt citiem nolūkiem –tai skaitā reklāmai. Un «Bite» jau pāris gadus ir trešais lielākais reklāmdevējs Latvijā.

Kāpēc valdība tolaik tik plaši traktējusi vārdu investīcijas – par to šobrīd neviens vairs nerunā. LIAA direktors Andris Ozols gan uzsver, «Ja daļa no finansējuma tiek iztērēta reklāmas aktivitātēm, tad tā ir uzņēmuma saimnieciskā darbība nevis investīcijas.»

Tomēr formāli ņemot – slepenais «Bite Latvija» investīciju plāns, visticamāk, ir izpildīts. Lai gan tā slepenība raidījumam pašam par plāna izpildes precizitāti pārliecināties neļāva.