Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Organiskās sintēzes institūts naudas trūkuma dēļ pārdod savus izgudrojumus

Organiskās sintēzes institūts ir vieta, kur izgudrots Mildronāts. Sirds vitamīni, kas nu ir Latvijas labākā eksporta prece un mūsu zinātniekus padarīja slavenus visā pasaulē. Šis veiksmes stāsts lika cerēt, ka Latvija varētu kļūt par farmācijas izgudrojumu lielvalsti, un valsts budžetā tas ienestu miljonus. Bet kā atklāj institūta direktors – tas nenotiek, vēstī raidījums «Nekā personīga».

Organiskās sintēzes institūta direktors Ivars Kalviņš norāda: «Mēs kopā ar vāciešiem pēc viņu pasūtījuma izstrādājām Alcheimera slimības ārstēšanas līdzekli. Tas ir ieviests, tas tiek pārdots, pārdošanas apjomi pēc ārzemju literatūras datiem ir divi ar pus miljardi dolāru gadā. Farmācijā ir parasti no 4-8% tā saucamie royalty, jeb atskaitījumi no apgrozījuma. Nu parēķiniet, cik ir 4 procenti no divarpus miljarda. Tādu summu mēs būtu varējuši nopelnīt Latvijas valstij un paši sev, ja valsts būtu devusi naudu un mēs paši varētu to produktu izstrādāt līdz galam».

Lai arī institūtu uztur valsts, Eiropas patentu reģistrā ir redzams, ka Organiskās sintēzes institūtā tapušos atklājumus reģistrējis nevis institūts, bet institūta direktors Ivars Kalviņš, citi zinātnieki, un arī ar Latvijas farmācijas kompānijām saistīti cilvēki.

Ja šos pētījumu pārdos, ieguvēji būs tikai viņi. Institūta direktors skaidro, ka tie esot farmācijas kompāniju labā veikti pētījumi, un valsts naudu tiem nedod. Tāpēc īpašnieki ir zinātnieki paši. Institūts no šādas sadarbības saņem amortizācijas izdevumus un desmito tiesu no zinātnieku honorāra, vēstī raidījums.

Vai tā ir godīga valsts īpašuma izmantošana nevar atbildēt ne ekonomikas, veselības, ministri.

Valsts negrib dot naudu plašiem pētījumiem, bet institūta nākotni saredz nelielos ne pārāk dārgos izgudrojumos, ko uzreiz būtu iespējams pārdot farmācijas kompānijām. Bet arī savus niecīgos ieguldījumus valsts apsaimnieko nevīžīgi. Pirms pieciem gadiem Izglītības ministrija finansēja sešu zāļu izstrādni. Institūts atklāja medikamentus, kas uzlabo atmiņu, ārstē asinsvadu slimības, urīna nesaturēšanu un arī ādas audzējus. Decembrī programma beidzās, bet jaunu ministrija neturpināja., jo valdība par vēlu pieņēma valsts budžetu. Naudas nebija un valstij piederošos atklājumus institūts steigā pārdeva. Programma, kur institūts naudu varētu izcīnīt, atvērta tikai 29.maijā.

Šobrīd organiskās sintēzes institūts tērē labajos gados uzkrāto naudu. Kā uzskata tā direktors Ivars Kalviņš Ja tās nebūtu, viņi arī nevarētu pētīt Mildronāta jauno paaudzi.

Kalviņš uzsver, ka «iznāk muļķīga situācija – institūtam ir jāprefinansē izglītības un zinātnes ministrija vai Latvijas valsts. Un pēc tam nākat jūs un sakāt – ziniet, kā tad jūs šitā – kaut ko pārdevāt, varējāt jau paturēt.. Nu, mēs nevaram paturēt, jo tad mums ir jāatlaiž cilvēki. Mums ir vienkārši jādara kā mēs varam izdzīvot, lai ne tikai izdzīvotu, bet arī attīstītos».