Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Maksātnespējas likuma izmaiņas var kalpot par konkurentu iznīcināšanas stratēģiju

Latvijas biznesa pārstāvjiem, investoriem un Latvijas iedzīvotājiem ik pēc četriem gadiem ir jauns atskaites punkts- notiek Saeimas vēlēšanas. Pirmsvēlēšanu laiks dažkārt rada sasteigtas likumdošanas iniciatīvas vai nelabvēlīgus lēmumus uzņēmējdarbības videi. Saeimai vēl dodoties vasaras brīvdienās ir nepieciešams apstiprināt tādus uzņēmējdarbību veicinošus un vidi sakārtojošus likumprojektus kā Maksātnespējas likumu, Komerclikumu un Civilprocesa likumu.

Otrdien, 8.jūnjā Saeima gatavojas pieņemt grozījumus Maksātnespējas likumā. Kā vienu no priekšnoteikumiem, kurus LDDK izvirzīja iesaistoties jaunā Maksātnespējas likuma izstrādē, bija novērst jebkādas nelabvēlīgas sekas uzņēmumiem pirms tiesa ir pārbaudījusi uzņēmuma maksātspēju un pasludinājusi uzņēmumu par maksātnespējīgu.

Pēdējā laikā presē skaļi izskanējušie gadījumi par nepamatotu maksātnespējas ierosināšanu tādiem uzņēmumiem kā, piemēram, AS «Rīgas vagonu rūpnīca», SIA «Kolumbija», SIA «DnB Nord Līzings» liecina par nepieciešamību krasi mainīt līdzšinējo kārtību šo jautājumu izlemšanā. Papildus tam, likumā paredzētā maksātnespējas ierosināšanas stadija ne tikai rada ievērojamu kaitējumu uzņēmuma reputācijai, bet kas ir visbūtiskāk, rada arī korupcijas risku administratoru darbībā, administratoram sastādot savu slēdzienu un ziņojot par to tiesai.

Kā otru priekšnoteikumu strādājot pie jaunā Maksātnespējas likuma LDDK izvirzīja nepieciešamību palielināt kreditoru tiesību aizsardzību maksātnespējas procesā un dot tiem realizējamu iespēju cīnīties pret administratoru patvaļu, kas patlaban tiek kavēta birokrātisko un sarežģīto procedūru dēļ.

Izvērtējot vairākus Saeimas frakciju un deputātu iesniegtos priekšlikumus uz Maksātnespējas likuma trešo lasījumu, LDDK pauž bažas par vēlmi atkāpties no sākotnējās likuma koncepcijas un vēlmi atgriezties pie patlaban spēkā esošā tiesiskā regulējuma, ignorējot problēmas, kuras tika aprakstītas augstāk.

Pie šādiem apstākļiem LDDK kategoriski iebilst pret piedāvājumu atgriezties pie maksātnespējas ierosināšanas stadijas un administratora ziņojuma sagatavošanas pirms uzņēmuma maksātnespējas pasludināšanas. Tāpat LDDK uzskata par nepieņemamu ierobežot kreditoru tiesības atcelt administratoru no tā pienākumu izpildes.

Mūsuprāt šādi priekšlikumi ir vērsti pret uzņēmumu un uzņēmēju interešu aizsardzību. Tāpat «inovatīvie priekšlikumi» ir pārsteigums, jo šos priekšlikumus ir iesniegušas partijas, kuras iepriekš publiski ir solījušas uzņēmējiem atbalstu.