Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ušakovs vēlas kanālā saglabāt bebrus

Rīgas pilsētas kanālā vajadzētu gan saglabāt bebrus, gan pasargāt kokus, šādu viedokli pēc iepazīšanās klātienē ar bebru nodarītajiem postījumiem kokiem un krūmiem žurnālistiem pauda Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC).

Ušakovs atzina, ka bebri kanālā paši par sevi nebūtu nekas briesmīgs un varētu tur mierīgi palikt, ja vien negrauztu kokus un nebojātu apstādījumus. Tādēļ, pēc viņa domām, bebri kanālā varētu palikt, bet vajadzētu tikai nosargāt kokus.

«Ja tiktu nosargāti koki, problēma būtu atrisināta,» norādīja mērs, piebilstot, ka kokus vajadzētu sargāt tā, lai tie arī labi izskatās, jo pašlaik kokiem aptītais siets izskatoties briesmīgi.

«Gaidām iedzīvotāju idejas bebru problēmas risināšanai. Tomēr, ja nekas cits neizdosies, tos vajadzēs izķert,» teica Ušakovs.

Vides pārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš (ZZS) informēja, ka Mājokļu un vides departaments ideju konkursu bebru problēmas risināšanai plāno izsludināt jau šonedēļ.

Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (LPP/LC) pastāstīja, ka viņam jau esot ideja, kā tikt vaļā no bebriem pilsētas kanālā - abos kanāla galos jāizveido vārti, kas atvērtos tikai kuģotājiem.

«Bebri parādījās tad, kad tika atļauta kuģošana kanālā un noņemts siets, kas traucēja kuģošanai. Ja tiktu izveidoti vārti, tad pēc izķeršanas kanālā bebru vairs nebūtu,» savu ideju skaidroja Stepaņenko, piebilstot, ka ar šo ierosinājumu piedalīsies ideju konkursā.

LETA jau ziņoja, ka Mājokļu un vides komitejas deputāti pagājušajā nedēļā neatbalstīja bebru izķeršanu pilsētas kanālā un uzdeva Vides pārvaldei rīkot konkursu par labāko veidu bebru problēmas risināšanai.

Risinājumus varētu finansēt no pašvaldības Vides aizsardzības fonda, kas izskatīs pieteikumus.
Rīgas centrā bebri nodara ļoti būtisku kaitējumu kokiem, tādēļ nepieciešams tos izķert, šādu uzskatu pauda pašvaldības aģentūras «Rīgas dārzi un parki» direktors Agnis Kalnkaziņš (TP), piebilstot, ka visi iespējamie līdzekļi jau esot izmēģināti un rudenī gaidāma īsta bebru «ofensīva».

Kalnkaziņš norādīja, ka arī bebru izķeršana nebūšot simtprocentīgs risinājums, jo varot uzrasties jauni bebri, tomēr neko labāku neviens nepiedāvājot. Par bebriem varot priecāties un sajūsmināties tūristi, kamēr vien bebri nesāk grauzt kokus, kuriem esot ne tikai malkas, bet arī ainaviskā vērtība.

Aģentūras vadītājs pieļāva, ka labs risinājums varētu būt sētiņa abās kanāla malās, kas neļautu bebriem tikt pie kokiem, tomēr tas izmaksātu pārāk dārgi un pašvaldība to nevarot atļauties.

Vairāki deputāti pauda bažas, ka bebru izķeršana varētu būt pārāk brutāla, jo tie varētu tikt nogalināti un koki tiktu saglabāti par pārāk augstu cenu.

Pēc garām diskusijām, kurās izskanēja pat priekšlikumi bebrus pārvietot uz Austrāliju vai arī izmantot farmaceitiskām vajadzībām un eksportēt, deputāti nolēma rīkot ideju konkursu bebru problēmas risināšanai.

Aģentūras «Rīgas dārzi un parki» apsaimniekošanā esošajās teritorijās 2009.gada rudens periodā atkārtoti konstatēti ļoti būtiski bojājumi pilsētas kanālmalas apstādījumiem, ko nodarījuši kanālā mītošie bebri. Kanāla posmā no 13.janvāra ielas līdz Andrejostai pilnībā ir nopostīti jau 16 liela izmēra koki un neskaitāmi krūmu stādījumi.

12.novembrī kanāla teritorijā pie Rīgas brīvostas tika konstatēts, ka bebri ir sākuši grauzt kanāla krasta nostiprinājuma pāļus, kā arī saknes vairāk nekā 100 gadus vecam ozolam.

Ar esošo finansējumu «Rīgas dārzi un parki» ir veikuši vairākkārtīgus aizsardzības pasākumus, gan kokus apstrādājot ar augu aizsardzības preparātiem, gan uzliekot metāla sietus. Diemžēl šie pasākumi nav devuši vēlamo rezultātu, un turpmākai cīņai ar bebriem aģentūrai finansējuma neesot.

Sazinoties ar Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) speciālistiem, aģentūra noskaidrojusi, ka pašlaik bebriem ir miera periods, jo bebriem dzimst mazuļi, un tie aktivizēsies rudens periodā. Tāpēc LATMA speciālisti iesaka rudens periodā bebrus izķert, pretējā gadījumā pilsētas kanālā dzīvojošie bebri nodarīšot vēl līdz šim nepieredzētus postījumus, kuru novēršana pilsētai izmaksāšot ļoti dārgi.

Tāpēc aģentūra lūdza Mājokļu un vides komiteju izskatīt un atbalstīt bebru izķeršanu no pilsētas kanāla, piesaistot LATMA speciālistus, un piešķirt no Rīgas domes rezerves fonda nepieciešamo finansējumu 2750 latu apmērā. Savukārt komiteja nolēma, ka labākais risinājums bebru problēmai ir jāmeklē konkursā.

Vides komiteja iepriekšējā domes sasaukuma laikā atzina, ka Rīgai būs jāmācās sadzīvot ar bebriem, kuri iemitinājušies pilsētas kanālā.

Rīgā uzskaitīti vairāk nekā 120 bebri. Dzīvnieki dzīvo pilsētā un tās rajonā. Bebri «saimnieko» arī vairākās citās vietās Rīgā, piemēram, Ķīšezera apkārtnē un Sarkandaugavā.