Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SVF: Latvijā varas institūcijām vēl daudz darāmā

Latvijas ekonomika pēc pērn piedzīvotās krasās lejupslīdes ir sākusi stabilizēties, bet varas institūcijām vēl daudz jāpaveic, lai uzlabotu stāvokli tautsaimniecībā, pirmdien paziņoja Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) misijas vadītājs Latvijā Marks Grifitss.

«Pēdējā gada laikā īstenotie pasākumi ir palīdzējuši atjaunot uzticību [Latvijai], un ir pazīmes, ka ekonomika pēc krasā krituma pagājušajā gadā sāk stabilizēties,» viņš norādīja.

Pēc Grifitsa paustā, šogad pirmajā ceturksnī iekšzemes kopprodukta (IKP) dinamikā bija vērojamas pozitīvas pazīmes, turklāt uzlabojums bija ne tikai rūpniecībā, bet arī mazumtirdzniecībā, savukārt eksporta jomā fiksēts spēcīgs pieaugums.

«Lūkojoties nākotnē, tomēr daudz kas vēl ir jāpaveic. Latvijas varas institūcijas ir apliecinājušas savu apņēmību samazināt fiskālo deficītu un īstenot turpmākus pasākumus finanšu sistēmas nostiprināšanai, lai atbalstītu lata fiksēto piesaisti eiro un vidējā termiņa perspektīvā izpildītu kritērijus dalībai eiro zonā,» teikts SVF misijas vadītāja paziņojumā.

Tajā viņš akcentēja, ka Latvijas varas institūcijām jāturpina virzīties uz mērķi, kas paredz, ka fiskālais deficīts 2010.gadā nepārsniedz 8,5% no IKP. Vienlaikus varas iestādēm ir jāaizsargā sociālās drošības tīkla izdevumi un jāpalielina līdzfinansējums projektiem, kas tiek īstenoti ar Eiropas Savienības atbalstu.

Turklāt ir jāturpina sagatavošanās, lai noteiktu jomas, kurās nākamā Latvijas valdība varētu samazināt budžeta deficītu tā, lai tas nepārsniegtu 6% no IKP. Provizorisks nepieciešamais nākamā gada budžeta konsolidācijas apmērs būs 395-440 miljoni latu.

Tāpat ir jāīsteno «Parex bankas» restrukturizācijas plāns, līdzko to būs apstiprinājusi EK, nodrošinot godīgu un taisnīgu attieksmi pret banku sistēmas noguldītājiem un kreditoriem, uzsvēra Grifitss, piemetinot, ka Latvijai arī cieši jāsadarbojas ar EK reformu īstenošanas jomā.

SVF misijas šefs informēja, ka pārskata misijas pabeigšana Latvijai paver iespēju saņemt starptautiskā aizdevuma kārtējo daļu viena miljarda eiro apmērā.

«SVF un citi programmas partneri turpinās strādāt ar Latvijas varas institūcijām, lai palīdzētu tām sasniegt savus mērķus un īstenot pasākumus, kas vajadzīgi Māstrihtas kritēriju sasniegšanai tādā veidā, lai tie atbalstītu atveseļošanos, kas aizsākusies ekonomikā, un palīdzētu Latvijai no krīzes iznākt spēcīgākai,» rezumē Grifitss.

Starptautisko aizdevēju SVF un Eiropas Komisijas kopējā pārskata misija Latvijā norisinājās no 19.maija līdz 7.jūnijam. Savukārt SVF valde pārskata misijas noslēguma dokumentus plāno apstiprināt jūlija otrajā pusē.