Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vaikulis: pārsteidz, ka pārtika kļuvusi lētāka

Komentējot jaunākos Centrālās statistikas pārvaldes publiskoto informāciju [s:33561], «Parex AM» tirgus analītiķis Zigurds Vaikulis norāda, ka pārstiedz vienīgi pārtikas cenu kritums.

Vienīgo pārsteigumu sagādāja pārtika, kas maijā negaidīti kļuva lētāka, tādējādi pārtraucot piecus mēnešus ilgušu cenu kāpumu sēriju (kopš novembra pārtika Latvijā ir kļuvusi par gandrīz 4% dārgāka).

Vājais iekšējais patēriņš kā faktors joprojām diezgan labi «strādā» attiecībā uz iekšzemes pakalpojumiem – te turpinās mērena cenu deflācija. Taču šo faktoru kompensē ārējie faktori – siltuma, gāzes un citi «komunālie» tarifi kļūst dārgāki. Tas, diemžēl, turpināsies arī nākamajos mēnešos, jo tarifi būs spiesti pakāpeniski pielāgoties augstākām gāzes piegādes cenām.

Ārējo faktoru iespaidā arī pārtikas cenas kāps augšup – ražotāji sola, ka tūlīt dārgāks kļūšot piens un piena produkti.

Mēs pieturamies pie viedokļa, ka arī nākamajos mēnešos Latvijā pieturēsies kopumā «inflaciozs» klimats. Atsevišķos mēnešos, kā piemēram, tradicionālajos deflācijas mēnešos (jūlijs, augusts) cenas var arī sarukt, tomēr uz gada beigām 12 mēnešu inflācijas līmenis, manuprāt, atgriezīsies virs nulles, norāda eksperts.

Salīdzinot ar citiem ekspertiem, mēs 2010. gadam esam prognozējuši salīdzinoši mazu vidējo gada deflāciju (-2.5%), taču izskatās, ka arī to nāksies vēl pārskatīt uz augšu.