Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atvilkt elpu pēc cīņas ar odiem varēšot jūlijā

Odu bums šogad ir pārsteidzis daudzus. Tomēr bioloģijas profesors Viesturs Melecis pozitīvi raugās nākotnē un saka, ka jūlijā apnicīgo, sīcošo kukaiņu kļūs mazāk.

Vaicāts, kāpēc šogad odu ir tik daudz, sarunā ar Latvijas Radio profesors atbildēja, ka tiem ir sarežģīts vairošanās process. «Reizēm tie savairojas lielā skaitā, tad nākamajos gadus nav tik spēcīgs odu uzbrukums,» viņš norādīja.

Savukārt, ja turpmākajos gados tomēr būs tikpat iespaidīgs odu uzbrukums kā šogad, tas būs klimata sasilšanas dēļ.

«Odi ir krēslas dzīvnieki. Tie uzbrūk periodā pēc saulrieta un tumsā. Odi orientējas pēc ogļskābās gāzes, tāpēc tie savu upuri spēj sajust pat no ļoti liela attāluma,» pastāstīja profesors.

Jautāts, kādēļ odu kodumu vietas sapampst, Melecis atbildēja, ka mūsdienu cilvēks ir audzis ļoti sterilā vidē, nav saskare ar dabisko vidi, tāpēc imunitāte nav tik stipra pret šādiem kodumiem.

Viņš arī pastāstīja, ka daži pētnieki uzskata, ka odu ievadītās vielas asinīs veicina slimību attīstību cilvēka organismā, piemēram, mēri.

Tomēr nav gluži tā, ka odu kodieni dara tikai ļaunu. Melecis uzsvēra, ka imūnreakcija cilvēkam rodas, organismam cīnoties pret kodumiem.

Profesors piebilda, ka vienīgais, ar ko cilvēks var izsargāties, ir pretodu atbaidīšanas līdzekļi. Lai odi neiekļūtu telpās, viņš ieteica pie loga likt sietiņu, savukārt ap bērna gultu - moskītu tīkliņu. Bet ja nu mājās nav nekā no iepriekš minētā — ar putekļu sūcēju iespējams iesūkt visus odus, no tiem atbrīvojoties.

Melecis arī pastāstīja, ka laukos jau sākušies dunduru uzlidojumi.

Pavisam Latvijā sastopamas 27 dunduru sugas, taču cilvēkiem uzbrūk tikai divas no tām - zelta dundurs un lietainis, kas tautā labāk zināms kā aklais dundurs. Lielie dunduri cilvēkiem neuzbrūk, bet par saviem upuriem izvēlas dzīvniekus, norādīja Melecis.

Bioloģijas profesors ieteica arī dzīvniekus labāk turēt telpās, jo dabā tie ir nepasargāti no knišļu uzbrukumiem.