Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ārvalstu specdienestu kontaktpersonu vidū arī Latvijas amatpersonas

Ārvalstu specdienesti kā informācijas avotus izmanto gan savu diplomātisko pārstāvniecību Latvijā darbiniekus, gan veido savu aģentūras un kontaktpersonu tīklu dažādu valsts pārvaldes institūciju amatpersonu vidū.

Tā teikts Iekšlietu ministrijas izstrādātajā Nacionālās drošības koncepcijā, kas pieteikta izskatīšanai ceturtdien paredzētajā valsts sekretāru sanāksmē.

Koncepcijā paskaidrots, ka nozīmīgs nacionālās drošības apdraudējuma faktors ir ārvalstu specdienestu darbība Latvijas teritorijā. Ārvalstu specdienestu darbību pret Latviju un tās interesēm var iedalīt politiskajā, militārajā un ekonomiskajā izlūkošanā. To darbība var būt vērsta gan pret Latvijas nacionālās drošības interesēm, gan apdraudēt NATO un ES kopējo drošību.

Ārvalstu specdienestu darbība Latvijā vērtējama kā aktīva, to darbinieki mērķtiecīgi analizē publiski pieejamo informāciju par Latvijas iekšpolitikas, ārpolitikas, ekonomikas un bruņoto spēku attīstības aktualitātēm, kā arī mēģina iegūt apsteidzošu, operatīvu informāciju par minētajiem jautājumiem.

Tādējādi ārvalstu specdienestu rīcībā nonāk informācija par lēmumu pieņemšanas gaitu Latvijas institūcijās un politiskajā vidē, kas šīm valstīm dod priekšrocības, plānojot savas ar Latviju un Baltijas reģionu saistītās ārpolitiskās, militārās un ekonomiskās aktivitātes, kā arī Latvijas iekšpolitikas un sabiedriskās domas ietekmēšanas pasākumus.

Ārvalstu specdienesti kā informācijas avotus izmanto gan savu diplomātisko pārstāvniecību Latvijā darbiniekus, gan veido savu aģentūras un kontaktpersonu tīklu dažādu valsts pārvaldes institūciju amatpersonu vidū, kas tādējādi nodrošina tiem speciālistu vērtējumu un analīzi par ārvalstu specdienestus interesējošiem jautājumiem.

Specdienesti arī veic aktivitātes Latvijas informatīvajā telpā un sabiedrisko organizāciju vidē, tādējādi iespaidojot to darbību atbilstoši savām interesēm un veidojot valstij nelojālu viedokļu popularizēšanu.

Koncepcijā izvirzītas arī vairākas prioritātes ārvalstu specdienestu radītā apdraudējuma novēršanai. Kā viena no prioritātēm minēta starptautiskā sadarbība, proti, Latvijas specdienestiem jāsadarbojas ar citu NATO un ES dalībvalstu specdienestiem, lai savlaicīgi identificētu Latvijas, NATO un ES drošības interesēm bīstamu ārvalstu specdienestu darbinieku izlūkošanas aktivitātes Latvijas teritorijā vai pret tās interešu objektiem ārvalstīs.

Arī valsts drošības iestāžu savstarpējā sadarbība un informācijas apmaiņa ir uzskatāma par prioritāti, kā arī pretizlūkošanas un valsts noslēpuma aizsardzības pasākumu pilnveidošana. Piemēram, par svarīgu valsts noslēpuma aizsardzības priekšnoteikumu jākļūst izpratnes par slepenības režīma nepieciešamību veidošana amatpersonām, kuras veic darbu ar valsts noslēpumu.

Lai noskaidrotu, vai kāda amatpersona ir pieķerta nododam informāciju spiegiem, aģentūra BNS vērsās pie Satversmes aizsardzības biroja (SAB). Tā pārstāve Baiba Rāta-Saliņa aģentūrai BNS teica, ka valsts apdraudējuma analīze ir slepens dokuments, par kura saturu SAB publiskus komentārus nesniedz.

Viņa norādīja, ka koncepcijā raksturotās ārvalstu specdienestu metodes ir klasisks specdienestu darbības mehānisms, kāds tiek novērots daudzviet pasaulē. Līdzšinējā SAB darbības pieredze liecina, ka Latvija nav izņēmums.

Arī Latvijā darbojas ārpus NATO un Eiropas Savienības esošu valstu specdienestu virsnieki, un Nacionālās drošības koncepcijas mērķis ir noteikt prioritātes un principus, kā novērst ar to saistīto apdraudējumu. SAB par prioritāru uzskata šāda apdraudējuma novēršanu ar preventīviem pasākumiem, pastiprinot valsts noslēpuma aizsardzību un pretizlūkošanas pasākumus.

Nacionālās drošības koncepcija ir uz Valsts apdraudējuma analīzes pamata sagatavots dokuments, kurā noteikti valsts apdraudējuma novēršanas stratēģiskie pamatprincipi, prioritātes un pasākumi, kas jāņem vērā, izstrādājot jaunus politikas plānošanas dokumentus, tiesību aktus un rīcības plānus nacionālās drošības jomā.