Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēnu ekonomikas apkarošanai FM rosina deklarēt nelegāli iegūtus līdzekļus

Lai sekmētu ēnu ekonomikā strādājošu uzņēmumu pāreju uz legālo ekonomiku, Finanšu ministrija (FM) ierosina paredzēt iespēju deklarēt nelegāli iegūtus līdzekļus, samaksājot noteiktu nodokli.

To paredz FM izveidotās darba grupas sagatavotais ēnu ekonomikas apkarošanas un godīgas konkurences veicināšanas plāns. Ar plānu ceturtdien žurnālistus iepazīstināja FM valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis.

Viņš paskaidroja - lai panāktu būtiskus uzlabojumus īstermiņā, jāīsteno vienreizēju pasākumu pakete, kas paredz sākumdeklarēšanu, iespēju deklarēt nelegālos līdzekļus, samaksājot nodokli un soda naudas, kā arī nokavējuma naudas dzēšanu, ja tiek samaksāts pamatparāds.

Izstrādātā plāna pamatprincips ir atvieglot darbību tiem uzņēmējiem, kas darbojas legālajā ekonomikā, un panākt, ka ēnu ekonomika ir neizdevīgāka.

«Princips, ko mēs piedāvājam - legālo ekonomiku no valsts puses pozitīvi atbalstām un veicinām,» sacīja Bičevskis un norādīja, ka tiem uzņēmējiem, kas darbosies legāli, tiks nodrošināta vienkāršāka pieeja valsts pakalpojumiem, piemēram, muitas sektorā, atvieglota pieeja valsts resursiem iepirkumos un Eiropas Savienības struktūrfondu projektu pieteikumu iesniegšanā. Šie uzņēmēji arī tiks mazāk kontrolēti. Savukārt tos uzņēmējus, kuri savas rīcības dēļ nodrošinās pārliecību, ka darbojas ēnu ekonomikas pusē, kontrolēs vairāk.

Bičevskis atzina, ka ēnu ekonomiku nevarēs būtiski samazināt ar daudziem represīviem pasākumiem. Drīzāk valstij uzņēmējiem jāspēj piedāvāt viņiem saprotamus, skaidri definētus labumus.

Saskaņā ar FM valsts sekretāra sacīto plāns paredz vairākus pasākumus, kas sekmētu ēnu ekonomikas samazināšanos un godīgas konkurences veicināšanu. Kopumā paredzēti 62 pasākumi, kas skar nodokļu politiku, administratīvā sloga samazināšanu uzņēmējiem, atbalsta sniegšanu godīgajiem uzņēmējiem un pāreju uz legālo ekonomiku, darbu pie attiecīgu normatīvo aktu izstrādes, kontrolējošo iestāžu kapacitātes celšanu, sodu politiku un darbu ar sabiedrību.

Bičevskis informēja, ka darba grupa rosina veidot baltos sarakstus - publiski pieejamus sarakstus, kuros reģistrējoties uzņēmēji publiskajos iepirkumos nonāk priekšrocību situācijā. «No vienas puses, tas nozīmē, ka uzņēmējs piekrīt par sevi nepieciešamo informāciju padarīt publisku, bet, no otras puses, viņam netiek prasīti papildu apliecinājumi, kas mums praksē tiek uzskatīti par administratīviem šķēršļiem,» viņš paskaidroja.

Tāpat jāievieš princips, kas jau pašlaik tiek īstenots muitas sfērā, proti, komersanti, strādājot ar nodokļu administrāciju, iegūst aizvien lielākus atvieglojumus un pieeju pakalpojumiem no valsts puses, klāstīja FM valsts sekretārs.

Viņš arī minēja, ka ir būtiski uzņēmējiem piedāvāt terminētu pasākumu kompleksu. Tas paredzētu vienreizēju pasākumu soda naudas un nokavējuma naudas dzēšanai tiem uzņēmējiem, kas līdz noteiktam brīdim samaksā nodokļu pamatparādu, kā arī nokavējuma naudas atcelšanu uz laiku gadījumos, kad tiek pagarināts nodokļa samaksas termiņš vai nodokļa samaksa tiek sadalīta pa daļām.

Pēc Bičevska teiktā, krīzes ietekmē novājināts ir arī publiskais sektors un kontrolējošās institūcijas. Tādējādi jāvairo kontrolējošo dienestu analītiskās spējas un paralēli jāsekmē to spēja strādāt ar uzņēmējiem kā klientiem.

Darba grupas sagatavotais plāns paredz arī mainīt sankciju sistēmu, paredzot, ka sodi ir atbilstošāki konkrētajam pārkāpumam. Tāpat gadījumos, kad tiek konstatēta atkārtota nodokļu nemaksāšana, uzņēmējam jārēķinās, ka viņš var zaudēt ne tikai licenci, bet arī tiesības saimnieciskās darbības veikšanai.

Bičevskis atzina, ka būtiska ir arī tālāka valdības rīcība attiecībā uz nodokļu politiku. «Kontekstā ar ēnu ekonomikas samazināšanu jāveido tālāka nodokļu politikas pārmaiņa, kas ietver nodokļu sloga pārnešanu no darbaspēka nodokļiem uz īpašumu un patēriņu,» viņš sacīja.

Plāns paredz arī nodokļu maksāšanas kārtības izmaiņas, piemēram, reversais pievienotās vērtības nodoklis metāllūžņiem, un atsevišķu pārmērīgu prasību atcelšanu, piemēram, samazinot nodokļa likmi interaktīvajām spēlēm.

Plānu Valsts sekretāru sanāksmē paredzēts izsludināt 17.jūnijā, bet valdībā to iecerēts skatīt jūlijā. Turpmākos trīs gadus darba grupa divas reizes gadā ziņos valdībai par progresu pasākumu ieviešanā.