Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pedofili - ne tikai dusmīgi, bārdaini onkuļi saulesbrillēs

Lielākā daļa pedofilu ir garīgi veseli cilvēki un tam nebūt nav jābūt bārdainam vīrietim ar melnām saulesbrillēm. Un, visticamāk, pedofilus nevar izmainīt, jo tas prasa gan laiku, gan līdzekļus.

Konsultāciju centra «Daredze» vadītāja Laila Balode intervijā portālam «Apollo» stāsta, ka lielākā daļa jeb 99% pedofilu, no medicīniskā viedokļa raugoties, ir veseli, un tikai 1% ir atzīti par garīgi slimiem cilvēkiem.

«Pedofilija šķeļ visus sociālos slāņus. Tas var būt ielu muzikants ar ļoti trūcīgiem ienākumiem un zemu izglītību un tas var būt bankas ierēdnis ar augstu izglītību un stāvokli sabiedrībā. Šāds cilvēks gan izmantos citas iespējas un brauks ārpus valsts un citās valstīs apzināti pirks šādus pakalpojumus,» viņa atklāj.

Arī bērniem ir samērā greizs priekšstats par šiem cilvēkiem un viņi varmākas neatpazīst – lielākoties bērni domā, ka pedofils ir dusmīgs cilvēks ar melnām saulesbrillēm un bārdu. Taču reti kad viņi aizdomājas, ka tas var būt laipns, uzvalkā tērpts vīrietis, vai draudzīgais kaimiņu onkulis.

Varmākām arī parasti mēdz būt izstrādāta taktika, stāsta Balode. Šie cilvēki meklē īpašu pieeju bērniem – viņi strādā skolās, sociālās aprūpes iestādēs. Viņi arī izstrādā scenāriju, kā tikt līdz bērniem – paši sakārto savu dzīvi un laiku tā, lai bērns viņam būtu pieejams.

Cilvēks ar tieksmi uz pedofiliju savus upurus var noraudzīt arī, piemēram, parkā, sēžot uz soliņa. Viņš novēro bērnus un skatās, kurš ir tāds, kurš par katru pāridarījumu skrien sūdzēties vecākiem, un kuri bērni piecieš visas pārestības – un tieši šie klusie bērni ir tie, kuri var kļūt par upuriem. «Tas arī būs bērns, kuram varēs pateikt «Turi muti ciet»,» skaidroja speciāliste.

Ir tādi varmākas, kuri bērnus pieradina pie konkrētas uzvedības, sniedz viņiem to uzmanību, kāda bērniem trūkst ģimenē – spēlē spēles ar viņiem, runājas. Bet ir pedofili, kuri bērnus mēdz iebiedēt, solot, ka ja kādam izstāstīt, tad tam būs sekas. Bijuši pat gadījumi, ka draudēts, ka nogriezīs mammai galvu. Un bērns tam tic, jo redzējis, ka tā notiek filmā, stāsta Balode. Izrādās, ka pašiem pedofiliem bieži vien nepieciešama nevis seksuālo vēlmju apmierināšana, bet gan tieši emocionālo vēlmju apmierināšana.

Konsultāciju centra speciāliste ir pārliecināta, ka pedofili nevar mainīt savu uzvedību un kļūt par normāliem cilvēkiem. «Lai cilvēks mainītos, ir nepieciešamas ļoti dziļas izmaiņas personībā, ko nav viegli panākt,» viņa skaidro, piebilstot, ka izmaiņas var panākt tikai vairāku gadu garumā un tam nepieciešami arī finansiālie līdzekļi. Taču maz ticams, ka varmākas būs gatavi tērēt paši savu laiku un naudu, lai saņemtu speciālistu palīdzību un mainītos.

«Cilvēkam ir ārkārtīgi nopietni jāizmaina sava personība, dziļi, dziļi. Bet parasti viņiem ir tik liela iekšējā aizsardzība, ka tur ir nepieciešami vairāki gadi. Ja mums ir problēmas, lai bērniem nodrošinātu rehabilitāciju, kā tad krīzes kontekstā izskatīsies, kad kāds paģērēs, ka valstij varmākas ir jāārstē,» noteic Balode.