Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par labāko piedāvājumu bebru problēmas risināšanai sola 300 latu

Rīgas domes (RD) Mājokļu un vides departamenta Vides pārvalde pašlaik vēl gatavo nolikumu konkursam par bebru problēmas risināšanu Rīgas kanālā, bet tam paredzēts arī balvu fonds - labākā piedāvājuma autors balvā saņems 300 latu, otrās vietas ieguvējs iegūs 200 latu, bet trešā labākā priekšlikuma autors - 100 latu.

Godalgu iekļaušana konkursa nolikumā vēl būs jāapstiprina Rīgas domes prezidijam, aģentūrai BNS pavēstīja RD Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes vadītājs Askolds Kļaviņš (Zaļo un zemnieku savienība).

Sākotnēji konkursu par bebru problēmas risināšanu bija plānots izsludināt jau pagājušajā nedēļā, taču līdz ar priekšlikumu paredzēt arī balvu fondu pašlaik norit konkursa nolikuma papildināšana. Konkursa nolikumu izskatīšanai RD prezidijā plānots iesniegt jau pirms Jāņu brīvdienām, pastāstīja Kļaviņš.

Jau ziņots, ka RD Mājokļu un vides komitejas deputāti jūnija sākumā uzdeva Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldei rīkot priekšlikumu konkursu par labāko risinājumu kanālā dzīvojošo bebru kaitīgo darbību ierobežošanai.

Bebru ierobežošanas pasākumam nepieciešamo finansējumu meklēs no Rīgas Vides aizsardzības fonda līdzekļiem.

«Rīgas dārzu un parku» priekšnieks Agnis Kalnkaziņš (Tautas partija), izklāstot līdzšinējo cīņu ar bebriem un viņu nodarīto postu parku kokiem un krūmiem un iespējamos šīs problēmas risinājumus, atzina, ka Mednieku asociācijas piedāvājums bebrus izķert būtu efektīvs risinājums tikai uz laiku, jo šie dzīvnieki no Daugavas ar laiku atkal varētu atgriezties kanālā.

Vairāki deputāti iepriekš norādīja, ka Latvijas Mednieku asociācijas piedāvātais risinājums bebrus izķert nav humāns. Taču Kalnkaziņš piebilda, ka zaudējumi par kokiem un krūmiem, kurus bebri nograuzuši, nav mērāmi koksnes kubikmetros, bet gan kā būtisks zaudējums parku ainavā. Tāpat bebri sākuši grauzt kanālmalas nostiprinājuma pāļus.

Bebru problemātikā iedziļinājies arī Rīgas mērs Nils Ušakovs («Saskaņas centrs»), kurš pagājušajā nedēļā devās apraudzīt bebru apstrādātos Rīgas kanālmalas kokus. Ušakovs sacīja, ka jārod glītāki un stingrāki aizsargsieti, ar ko aizsargāt kokus, taču neatbalsta ideju par bebru izķeršanu.

Kalnkaziņš piebilda, ka cer sagaidīt alternatīvas Latvijas Mednieku asociācijas piedāvātajam variantam izķert bebrus. Ja vasaras laikā citi priekšlikumi tomēr netiks rasti, variants par bebru izķeršanu paliks kā alternatīva.

Vēstīts arī, ka Rīgas kanālā mītošie bebri posmā no 13.janvāra ielas līdz Andrejostai pērn izpostījuši 16 liela izmēra koku, kā arī daudzus krūmu stādījumus un sākuši grauzt pat kanālmalas nostiprinājuma pāļus. «Rīgas dārzi un parki» veikuši dažādus koku aizsardzības darbus, apstrādājot kokus ar augu aizsardzības preparātiem, kā arī uzliekot speciālus metāla sietus, taču tas cīņai pret bebriem nav līdzējis.

Iespēju izķert bebrus piedāvājusi Latvijas Mednieku asociācija. Tā paskaidrojusi, ka pašlaik bebriem ir miera periods, jo viņiem dzimst mazuļi, taču dzīvnieki aktivizējas rudens periodā. Tāpēc septembrī un oktobrī ieteicams bebrus izķert, pretējā gadījumā tie pilsētas kanālā nodarīs vēl nepieredzētus postījumus, kuru novēršana pilsētai izmaksāšot dārgi.

Iepriekš Kalnkaziņš intervijā aģentūrai BNS pauda, ka pie atziņas, ka bebri Rīgas pilsētai nodara vairāk posta nekā labuma, pašvaldības aģentūra nonākusi vairāku gadu laikā. «Sākotnēji jau visi bija priecīgi, domāja, ka bebri parūpēsies par to, lai būtu tīrs kanāls un tamlīdzīgi. Taču viņi mūs visu laiku ir tikai apcēluši, graužot kokus. Tās problēmas ir ik rudeni - oktobrī, novembrī, kad šie gatavojas ziemas migai. Nav jau slikti, ka bebrs sēž Rīgas centrā, pļaviņā, ir jau smuki, ja vien nedarītu pāri parkam,» teica Kalnkaziņš.