Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzņēmējs: bankas ir līdzatbildīgas par uzņēmēju maksātnespēju

Uzņēmējs, kurš tikai ar trešo reizi atzīts par maksātnespējīgu, nenožēlo sākto biznesu un ja varētu atgriezties pagātnē, tad rīkotos tāpat, tikai ar mazāku vērienu.

Laikrakstam «Dienas Bizness» par maksātnespējīgu atzītais uzņēmējs stāsta, ka fiasko cietis, jo nekustamo īpašumu biznesā negaidīti iestājusies krīze.

Savulaik viņš ne vien pats bija uzņēmies pāris kredītsaistību zemes un dzīvokļa iegādei, bet arī bija galvojis kredītu partnera uzņēmumam, kas nodarbojās ar nekustamo īpašumu attīstības projektiem.

Vīrieša parādsaistības kopumā bija ap  600 tūkstošiem latu, bet pieauga līdz 1,5 miljoniem latu, jo par šādu vērtību banka nostiprināja hipotēku zemes grāmatā. Viņš atzīst, ka tik lielu parādu viņš savā mūžā nespētu atmaksāt, bet pateicoties maksātnespējas procesam, viņam «parādījusies cerība», jo viņam netiek atņemts viss uzreiz.

Uzņēmējs uzskata, ka daļa atbildības par notikušo būtu jāuzņemas arī pašām bankām, jo bankas pašas savulaik aktīvi piedāvāja kredītus un izvērtēja lielus projektus. Turklāt atšķirībā no bankām viņam kā privātpersonai nebija instrumentu, lai analizētu tirgu.

«Tādējādi, ja pat bankas nevarēja prognozēt situācijas virzību, tad kā to varēju izdarīt es?» jautā uzņēmējs.

Viņš prognozē, ka pēc gadiem bankas tiem pašiem uzņēmējiem arī dos kredītus, tikai uzmanīgāk. Tomēr no krīzes gūtas labas mācības: sadalīt riskus, izvērtēt, ka ekonomika iet ne tikai augšā, bet arī lejā, kopumā pieticīgāk jāiet uz priekšu, cerīgs ir uzņēmējs.