Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Swedbank»: iedzīvotāju paradumi kļūst pārdomātāki

Mainoties ekonomiskajai situācijai, iedzīvotāju paradumi kļuvuši racionālāki., portālam «Apollo» pavēstīja «Swedbank».

Salīdzinot 2007. un 2010. gada iedzīvotāju pētījuma datus par pieprasījumu, ievērojami audzis «prātīgo» patērētāju skaits (sabalansē ikmēneša ienākumus un izdevumus): no 35% 2007.gadā līdz 47% šogad. Savukārt «tērētāju», kuru izdevumi ik mēnesi pārsniedz ienākumus, īpatsvars ir samazinājies: no 41% 2007.gadā līdz 36% šogad. Samazinājies arī taupīgo iedzīvotāju skaits (ienākumi biežāk ir lielāki par izdevumiem): no 24% 2007.gadā līdz 18% šogad.

«Swedbank» pētījuma dati rāda, ka šobrīd iedzīvotāji visbiežāk (22%) apsver iespēju uzlabot jau esošo dzīvesvietu – to remontējot, renovējot (2008.gadā – 16%). Savukārt jauna nekustamā īpašuma iegādi apsver 8% respondentu (2008.gadā – 15%).

Iedzīvotāju atbildes par pieprasījumu rāda, ka šobrīd lielākā daļa jeb 43% savas iespējas aizņemties vērtē atbildīgi. Iedzīvotāji nejūtas pietiekami droši par nākotnes ienākumiem, lai uzņemtos ilgtermiņa saistības, skaidro «Swedbank».

Katrs desmitais respondents (10%) norādījis, ka saņemt mājokļa kredītu šobrīd nebūtu problēmu, jo ienākumi ir pietiekami augsti un tiek saņemti oficiāli. Savukārt 3% aptaujāto atzinuši, ka ienākumi ir pietiekami augsti, taču tiek saņemti daļēji neoficiāli, kas šobrīd liedz saņemt kredītu.

Cilvēki ar apdomīgumu izvēlas mājokļus, kas atbilst viņu šī brīža (nevis nākotnes) finansiālajām iespējām, liecina «Swedbank» apkopotā informācija. No aptaujātajiem respondentiem, kuri plāno iegādāties mājokli tuvākā gada laikā, vislabprātāk to iegādātos kādā no Latvijas pilsētām (26%).

Tie, kuri plāno iegādāties mājokli Rīgā, visbiežāk kā vēlamo īpašuma atrašanās vietu norādījuši Zolitūdi (26%), Čiekurkalnu (21%), kā arī Rīgas centru vai Kluso centru (13%). Kā vismazāk iekārojamās mājokļa atrašanas vietas norādītas tādi Rīgas mikrorajoni kā Pļavnieki un Imanta (kā izvēli nav atzīmējis neviens no respondentiem). Neliels skaits respondentu plāno iegādāties mājokli Mežciemā un Mežparkā (3%), kā arī Purvciemā, Teikā un Ziepniekkalnā (5%).

Visvairāk potenciālo mājokļu pircēju (37%) plāno iegādāties privātmāju, 18% - dzīvokli jaunajā projektā, 16% - sērijveida dzīvokli, bet 13% - dzīvokli pirmskara dzīvojamā ēkā.

«Divu iepriekšējo gadu ekonomiskā lejupslīde devusi mums pieredzi un ļauj objektīvi novērtēt – kurš šobrīd grib un var aizņemties. Pieredze mainījusi arī iedzīvotāju paradumus, veicinot pārdomātākus lēmumus. Un pieredze ir pamats kredītņēmēju drošībai ilgtermiņā,» uzsver «Swedbank» Klientu apkalpošanas pārvaldes vadītāja un valdes locekle Latvijā Oksana Sivokobiļska.

Sivokobļiska norāda, ka kopējais «Swedbank» izsniegto hipotekāro kredītu skaits ir 55 000. «Klientiem, kuriem ekonomikas lejupslīdes laikā mainījusies maksātspēja, nodrošinām virkni risinājumu – vairāk nekā 8 000 hipotekāro kredītņēmēju esam samazinājuši ikmēneša maksājumu grūtību periodam. Taču arī pēc dziļas recesijas 80% no visiem Swedbank kredītņēmējiem – hipotekāro, patēriņa kredītu un līzinga ņēmējiem - laikus veic savus kredītu maksājumus,» viņa stāsta.