Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vīrieši papardes ziedu atrod biežāk nekā sievietes. Ar ko?

«Aldaris» pētījumā «Aldara Papardes indekss» noskaidroti Jāņu tradīciju ievērošanas paradumi Latvijā.

Gandrīz 80% aptaujāto atzina, ka ievēro Jāņu tradīcijas, un kā biežāk piekopto tradīciju min alus dzeršanu – 48%. Līdz šim mazāki panākumi bijuši ar papardes zieda meklēšanu, jo to atraduši mazāk nekā puse – 45%.

Kā nākamās populārākās tradīcijas aiz alus dzeršanas, ko Jāņos ievēro Latvijas iedzīvotāji, ir vainagu pīšana (32%), Līgo dziesmu dziedāšana (31%) un lēkšana pāri ugunskuram (30%). Savukārt vismazāk cilvēki piekopj tādas tradīcijas kā kailo skrējiens un vārtīšanās rīta rasā. Piektā daļa atzinusi, ka Jāņu tradīcijas vispār neievēro.

Gandrīz visi aptaujātie zina, kas ir papardes zieds, tomēr atšķirīga ir izpratne par tā skaidrojumu. 49% no visiem aptaujātajiem atzina, ka tie ir mīlas prieki Jāņu naktī, bet 39% uzskata, ka tas ir tikai mīts. Mīlas prieku versiju vairāk atbalsta arī laucinieki un citu pilsētu iedzīvotāji, kamēr rīdzinieki vairāk sliecas uz mīta versijas pusi.

Tikai 12% papardes ziedu ir atraduši 1 - 2 reizes, bet 11 % to atrod katru gadu. 21% aptaujāto atzina, ka netic papardes zieda eksistencei.

Jāatzīmē, ka vīrieši papardes zieda meklēšanā un atrašanā ir bijuši divkārt veiksmīgāki nekā sievietes. Turklāt ļoti aktuāla papardes zieda meklēšana ir vīriešiem līdz 30 gadiem.

Tāpat kā latviešu, arī lielākā daļa krievu tautības cilvēku svin Jāņus un ievēro tradīcijas. Aldara Papardes indekss atklāj, ka līdzīgi kā latvieši, arī krievu kopienas pārstāvji visbiežāk no Jāņu tradīcijām ievēro alus dzeršanu (41%), bet citas tradīcijas piekopj ievērojami retāk.

Noskaidrotas arī divas svarīgākās lietas, no kurām cilvēki Jāņos vismazāk būtu gatavi atteikties, – ugunskurs un draugi.