Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Apcietina iespējamo naudas atmazgāšanas shēmu organizatoru

Piektdien Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa piemērojusi apcietinājumu personai, kuru VID tur aizdomās par naudas atmazgāšanas, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmu un fiktīvu uzņēmumu veidošanu un to rekvizītu pārdošanu noziedzīgiem grupējumiem.

VID Finanšu policijas pārvalde (FPP) trešdien, 16.jūnijā, pārtrauca divu noziedzīgu grupējumu darbību, no kuriem viens nodarbojies ar PVN izkrāpšanu, bet otrs - ar fiktīvu uzņēmumu veidošanu un to rekvizītu pārdošanu noziedzīgiem grupējumiem.

PVN izkrāpēju grupējums laikā no 2008.gada līdz 2010.gadam apgrozījis vairāk nekā 4,5 miljonus latu. Izvairoties no PVN nomaksas, tas nodarījis valsts budžetam ap 785 000 latu kaitējumu.

Kriminālprocesā VID aizturēja trīs personas, tostarp arī personu, kas bija izsludināta meklēšanā par izvairīšanos no tiesas lēmuma izpildes. Šī persona gan pēc nopratināšanas nodota Valsts policijas uzraudzībā.

Šodien VID lūdza Rīgas pilsētas Centra rajona tiesu piemērot apcietinājumu pārējām divām par saistību ar shēmu aizdomās turētajām personām. Šo personu identitāti VID neatklāj, vien informē, ka vienai no personām, kuru ir pamats uzskatīt par šīs shēmas organizētāju, šodien piemērots apcietinājums.

Par to, vai apcietināt arī otru personu, patlaban Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa vēl lemj.

LETA jau ziņoja, ka abu grupējumu darbību VID pārtrauca, izmeklējot šā gada 6.aprīlī sāktu kriminālprocesu pēc Krimināllikuma 177.panta trešās daļas par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai ja tā izdarīta, iegūstot narkotiskās, psihotropās, stipri iedarbīgās, indīgās vai radioaktīvās vielas, sprāgstvielas, šaujamieročus vai munīciju.

Grupējums darbojies ar mērķi samazināt reāli strādājošiem uzņēmumiem valsts budžetā maksājamo nodokļu apmēru.

Shēmas klienti PVN atskaitēs iekļāvuši faktiski nenotikušus darījumus ar fiktīviem uzņēmumiem, lai iegūtu tiesības uz PVN atskaitījumu, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumus valsts budžetā.

16.jūnijā šajā kriminālprocesā FPP veica kratīšanas shēmā iesaistīto personu dzīves vietās Daugavpilī un Rīgā, pārtraucot kādas citas noziedzīgas grupas darbību, kas nodarbojās ar tā saucamo «fiktīvo» uzņēmumu veidošanu un to rekvizītu pārdošanu noziedzīgiem grupējumiem, kas nodarbojas ar finanšu noziegumu plānošanu un organizēšanu - to vidū arī jau minētajam Daugavpils grupējumam.

Kopumā veiktas 17 kratīšanas, kuru laikā izņemti vairāk nekā 150 uzņēmumu zīmogi un faksimili, kas tika izmantoti fiktīvo darījumu noformēšanā, to skaitā arī liels daudzums zīmogu, kuru nospiedums attēlots ķīniešu rakstībā.

VID noskaidroja, ka, lai slēptu naudas izcelsmi, naudas līdzekļi par faktiski nenotikušiem darījumiem tika pārskaitīti shēmā iesaistīto uzņēmumu kontos Latvijā un Lietuvā, kur tā tika izņemta skaidrā naudā, tādējādi mainot finanšu līdzekļu piederību.

Saskaņā ar sākotnējo informāciju grupējumā iesaistītās personas izmantoja to pašu skaidras naudas iegūšanas kanālu Lietuvā, ko izmantoja tā dēvētais septītais noziedzīgi iegūtu līdzekļu grupējums, kura darbību VID pārtrauca jūnija sākumā un kas darbojies reklāmas, apsardzes un kafijas biznesa jomās, iesaistot ap 100 uzņēmumu.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.