Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Plāno ierobežot skaidras naudas darījumus virs 1000 latiem

Izpildot ēnu ekonomikas samazināšanas plāna īstermiņa pasākumus, valdība pirmdien akceptēja Finanšu ministrijas sagatavotos grozījumus likumā par nodokļiem un nodevām, paredzot skaidrās naudas aprites ierobežojumus, portālam «Apollo» pavēstīja Finanšu ministrijā.

Grozījumi paredz ierobežot skaidras naudas darījumus vairumtirdzniecībā. Bezskaidras naudas darījumos ir mazāka iespēja veikt krāpnieciskus darījumus un izvairīties no nodokļu nomaksas, un netiek pieļauta iespēja legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus, tostarp «aplokšņu algas».

Likumu par nodokļiem un nodevām paredzēts papildināt ar normu, kas ierobežos skaidras naudas norēķinus vairumtirdzniecībā: nodokļu maksātāji, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti vai nav reģistrētas Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējas, vairumtirdzniecībā veic tikai bezskaidras naudas norēķinus (tostarp ar maksājumu kartēm). Paredzams, ka šī norma stāsies spēkā šā gada septembrī.

Savukārt, lai varētu veikt efektīvāku skaidrā naudā veikto darījumu kontroli, likumā noteikto skaidrā naudā veikto darījumu summu, pēc kuras pārsniegšanas nodokļu maksātājiem ir jāiesniedz deklarācija par iepriekšējā mēneša laikā savstarpēji skaidrā naudā veiktajiem darījumiem, paredzēts samazināt no 3000 latiem uz 1000 latiem. Tāpat arī paredzēts no 10 000 latiem uz 5000 latiem samazināt slieksni, virs kura nodokļu maksātājiem, izņemot fiziskās personas, kuras nav individuālie komersanti, nav atļauts veikt darījumus skaidrā naudā.

Kā zināms, Ministru kabineta sēdē 20.aprīlī tika apstiprināts īstermiņa pasākumu plāns ēnu ekonomikas apkarošanai, ko izstrādāja darba grupa. Plāna tika iekļauti vairāki priekšlikumi, kas vērsti uz nodokļu administrēšanas un kontroles stiprināšanu, lai apgrūtinātu iesaistīšanās iespējas ēnu ekonomikā. Kā viens no risinājumiem tika izskatīta arī skaidras naudas ierobežošana.

Likuma par nodokļiem un nodevām grozījumi vēl jāizskata Saeimā.