Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Moody's» nesamazinās «Latvenergo» kredītreitingu

Starptautiskā reitingu aģentūra «Moody's Investors Service» («Moody's») paziņojusi, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) veiktie aresti un izvirzītās apsūdzības vairākām «Latvenergo» amatpersonām par iespējamu kukuļņemšanu un naudas atmazgāšanu neatstās tūlītēju ietekmi uz kompānijai piešķirtajiem reitingiem.

«Moody's» norāda, ka Ekonomikas ministrija kā «Latvenergo» valsts kapitāldaļu turētāja kontrolē situāciju un veic nepieciešamās darbības, lai nodrošinātu «Latvenergo» darbības nepārtrauktību, neskatoties uz sākto izmeklēšanas procesu.

Reitingu aģentūras skatījumā, izmeklēšana vairāk saistīta ar individuālu personu darbību, nevis visas kompānijas līmenī. Patlaban «Moody's» neredz nekādu iemeslu, lai pārskatītu «Latvenergo» piešķirto reitingu vai tā nākotnes novērtējumu.

«Moody's» «Latvenergo» piešķīris kredītreitingu Baa3 ar stabilu nākotnes perspektīvu.

Jau ziņots, ka KNAB ir aizdomas par 1,13 miljonu eiro (791 000 latu) atmazgāšanu un aizturēto vidū ir pieci uzņēmumu «Latvenergo» un AS «Sadales tīkls» darbinieki un trīs privātpersonas. Pēc KNAB domām, valsts uzņēmumu pārstāvji, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli un rīkojoties pretēji dienesta interesēm, ar mērķi prettiesiski gūt sev materiālu labumu nodrošinājuši labvēlīgu lēmumu pieņemšanu dažādu privātu uzņēmumu interesēs saistībā ar publiskajiem iepirkumiem un rekonstrukcijas darbiem vairākos objektos.

Šajā lietā apcietinātajiem «Latvenergo» prezidentam Kārlim Miķelsonam, viceprezidentam Aigaram Meļko un SIA «Energy Consulting» īpašniekam Andrejam Livanovičam bija ne tikai kopīgs uzņēmums «Innovia». Aģentūras LETA izpētītais liecina, ka ar Livanoviču saistītas it kā igauņu izcelsmes kapitāla firmas no Meļko meitas un Miķelsona 2007.gadā iegādājās nekustamos īpašumus, kopumā samaksājot aptuveni 631 000 latu.

Tieši 2007.gadā Livanoviča konsultāciju kompānija «Energy Consulting» guva rekordpeļņu - 1,81 miljonu latu, kas esot bijusi iespējama, pateicoties vairākiem ar ārvalstu energokompānijām noslēgtiem līgumiem. Neoficiāli nozares pārzinātāji izsaka minējumus, ka šīs konsultācijas varētu būt saistītas ar ārvalstu kompāniju biznesa interesēm Latvijā, tostarp dalību konkursos.

Livanovičs iepriekš bijis arī koncerna «Alstom Power» pārstāvis Baltijā, bet «Alstom» ir ilggadējs «Latvenergo» partneris dažādos rekonstrukcijas projektos.

Īpašumus no «Latvenergo» amatpersonām un viņu radiniekiem pirka Igaunijas kompānija «Isengar OU» un tās meitasfirma, kura vada Livanovičs.

Pēc Eiropas Biznesa reģistra datiem, «Isengar OU» formālie dibinātāji un vadītāji ir finanšu konsultāciju uzņēmums «Kermon» un tā amatpersonas.

Kriminālprocesā iegūtie pierādījumi esot pietiekami, lai KNAB izmeklētājs atzītu divas «Latvenergo» amatpersonas par aizdomās turētajām ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā mantkārīgā nolūkā un naudas atmazgāšanā lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa. Divas «Sadales tīkla» amatpersonas atzītas par aizdomās turētajām ļaunprātīgā dienesta stāvokļa izmantošanā mantkārīgā nolūkā. Savukārt trešais «Sadales tīkla» darbinieku un divas privāto uzņēmumu amatpersonas tur aizdomās par nozieguma atbalstīšanu, bet vienu no privātpersonām - arī naudas atmazgāšanā.

Pārējām aizdomās turētajām personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - aizliegums tuvoties noteiktām personām, bet valsts uzņēmuma darbiniekam - arī aizliegums pildīt amata pienākumus.

Kā ziņots, aizturēto personu advokātu līdz šim teiktais liecina, ka iespējamie noziegumi varētu būt saistīti ar Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC-2) rekonstrukciju.

Kriminālprocess sākts par «Latvenergo» amatpersonu iespējamajām pretlikumīgajām darbībām laika posmā no 2006.gada līdz 2010.gada jūnijam - dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kukuļņemšanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, ko izdarījusi organizēta grupa.