Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijā saglabājies straujākais mājokļu cenu ikgadējais kritums «Knight Frank» indeksā

Mājokļu cenas Latvijā šā gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar attiecīgo periodu pirms gada, samazinājušās par 26,3%, kas ir straujākais kritums starp visām «Knight Frank» globālajā mājokļu indeksā ietvertajām valstīm. 

Zemāk par Latviju «Knight Frank» indeksa tabulā atrodas Igaunija, Ukraina un Lietuva, bet šīm valstīm pēdējie mājokļu cenu dati ir par 2009.gada ceturto ceturksni, kad mājokļu cenu kritums reģionā bija straujāks, un tie nav salīdzināmi ar šā gada pirmā ceturkšņa datiem. 

Pēc Latvijas nākamais straujākais cenu kritums, salīdzinot ar pagājušā gada pirmo ceturksni, bijis Īrijā - par 18,9%, Bulgārijā - par 17,8%, Horvātijā - par 11,4%, Slovākijā - par 8,3%, Dubaijā - par 8,2% un Čehijā - par 7,3%. 

Vislielākais cenu pieaugums pirmajā ceturksnī savukārt fiksēts Ķīnas lielajās pilsētās - par 68%. Honkongā mājokļu cenas bijušas par 30,6% augstākas nekā pirms gada un Singapūrā - par 24,3% augstākas nekā pirms gada. 

Kamēr gada laikā Latvijā bijis straujākais cenu kritums, pēdējā ceturkšņa laikā mājokļu cenas ir palielinājušās par 9,8%, kas savukārt ir vislielākais pieaugums starp «Knight Frank» apskatītajām valstīm. 

Nākamais lielākais mājokļu cenu pieaugums pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar pagājušā gada ceturto ceturksni, bijis Honkongā - par 6,2% un Singapūrā - par 4,9%, bet lielākais kritums - Īrijā - par 4,8%, Īslandē - par 4% un Horvātijā - par 3,5%. 

Izvērtējot indeksa datus, «Knight Frank» norāda, ka pirmo reizi kopš 2008.gada ceturtā ceturkšņa visos pasaules reģionos bijis vērojams mājokļu cenu gada pieaugums un visvairāk cenas kāpušas Āzijas - Klusā okeāna reģionā - vidēji par 17,8%.  

Pēc «Knight Frank» mājokļu tirgus pētījumu vadītāja Laiema Beilija vārdiem, nav šaubu, ka mājokļu tirgū ir sākusies atlabšana, un 53% no «Knight Frank» apskatītajām valstīm pirmajā ceturksnī fiksēts cenu kāpums. Pirms gada pieaugums bija tikai 33% valstu, tomēr šā gada rādītājs vēl joprojām tālu atpaliek no nekustamā īpašuma buma laikā pieredzētā, kad 2006.gada pirmajā ceturksnī mājokļu cenas auga 90% valstu. 

Lai gan pirmā ceturkšņa dati mājokļu tirgū vēl rāda polarizētu ainu dažādos pasaules reģionos, ar katru ceturksni parādās jaunas liecības par pasaules ekonomiskās situācijas uzlabošanos, norāda «Knight Frank» pārstāvis. Laiks rādīs, vai tas ir jauna ilgtspējīga izaugsmes posma sākums vai tikai īslaicīga atgūšanās recesijas vidū, atzīmē Beilijs.