Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Rūpniecība tuvākajos gados «vilks» Latvijas ekonomiku

Patlaban ir ļoti svarīgi koncentrēties uz rūpniecību un tās rādītāju izaugsmi saistībā ar eksportu un importa iespējamo aizstāšanu, jo šī nozare gan šogad, gan tuvākajos gados «vilks» valsts ekonomiku.

Tāds viedoklis pausts Latvijas Komercbanku asociācijas sagatavotajā šā gada pirmajā makroekonomikas apskatā.

Pirmajā ceturksnī apstrādes rūpniecībā gada griezumā ir bijis pieaugums par 6,8%.

Tāpat tiek norādīts, ka Latvijas kopējā ekonomika kļūst arvien neviendabīgāka un tāda tā varētu saglabāties vēl ilgāku laiku, proti, uz eksportu vērstās nozares ir noturējušas vai pat kāpinājušas savu konkurētspēju, pārliecinot par savu potenciālu arī turpmāk.

Pozitīvi novērtēti sasniegumi arī citās nozarēs ne tikai rūpniecībā. Kā piemēri tiek minēta transporta un sakaru nozare, kas gada pirmajā ceturksnī pret 2009.gada analogo periodu, augusi par 2,3%, lauksaimniecība ar 5,9% pieaugumu un arī enerģētika ar kāpumu par 17,5%.

Savukārt iekšzemes patēriņš - gan privātais, gan valdības - joprojām esot sarūkošs. Iekšzemes tirdzniecībā šā gada pirmajos trīs mēnešos pret pagājušā gada attiecīgo periodu apjomi ir samazinājušies par 8,1%.

Runājot par konkurētspējas uzlabojumiem, asociācija norāda, ka potenciāls šajā jautājumā, mazinot darbaspēka izmaksas, lielā mērā ir jau izsmelts, tāpēc turpmākie uzlabojumi esot iespējami, tikai kvalitatīvi uzlabojot preču un pakalpojumu klāstu, optimizējot ražošanas procesu, apgūstot jaunus tirgus, kā arī uzlabojot uzņēmējdarbības vidi.

«Investīciju apjoms tautsaimniecībā saglabājas zems dominējošās apātijas un neticības dēļ, jo trūkst skaidrības par turpmākajām norisēm tautsaimniecībā,» pārliecināti ir baņķieri.

Kā ziņots, šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, rūpniecības produkcijas apjoms pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieaudzis par 0,1%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

CSP dati liecina, ka 2010.gada aprīlī rūpniecības produkcijas izlaide faktiskajās cenās bija 338,4 miljoni latu.

2010.gada aprīlī, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, rūpniecības produkcijas izlaide pēc darba dienu skaita izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 9,7%, tostarp apstrādes rūpniecībā - par 8%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 1,9% un elektroenerģijas un gāzes apgādē - par 20,2%.

2010.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar 2009.gada ceturto ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās samazinājās par 0,3%, tostarp apstrādes rūpniecībā - par 1,8%, bet pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 8,4% un elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē - par 5,4%.

2010.gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo ceturksni, rūpniecības produkcijas izlaide pēc darba dienu skaita izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās pieauga par 7,4%, tostarp apstrādes rūpniecībā - par 4,7%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 4,9% un elektroenerģijas un gāzes apgādes nozarē - par 17%.