Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Aripaev» atklājis vērienīgu igauņu apkrāpšanas shēmu ar nekustamajiem īpašumiem Bulgārijā

Igaunijas biznesa laikraksts «Aripaev» pusgadu ilgā izmeklēšanā atklājis vērienīgu noziedznieku shēmu, izkrāpjot turīgiem Igaunijas iedzīvotājiem naudu ar nekustamo īpašumu tirdzniecību Bulgārijā. 

Krāpnieciskās shēmas autors ir Igaunijā aktīva noziedzīga grupējuma ingušu tautības līderis Ahmeds Ozdojevs, kuram ir iepriekšējas sodāmības. 

Ozdojevs turīgos igauņus pievilinājis solījumiem par izdevīgām investīcijām Bulgārijas Melnās jūras kūrortpilsētā Varnā, izkrāpjot no lētticīgajiem investoriem miljoniem kronu. 

Krāpnieciskajā shēmā darbojās arī Bulgārijā aktīvs čečenu noziedznieku grupējums. 

«Mēs rīkojāmies ar vērienu - mēs izņēmām lielas naudas summas skaidrā naudā no bankas, devāmies uz Varnu ar vairāk nekā 100 000 eiro mūsu kabatās un samaksājām par zemi,» laikrakstam stāstīja viens Ozdojeva apkrāptajiem uzņēmējiem, kurš Bulgārijā izveidoja divus kopuzņēmumus ar cilvēkiem, kuri saistīti ar čečenu mafiju Varnā. 

«Viņi tik labi kontrolēja cenas, ka mēs nevarējām saprast, vai viņi patiešām investēja kaut ko no naudas vai nē. Būtībā viņi izmantoja mūsu naudu, lai iegādātos sev [zemi un mājokļus],» stāstīja kāds cits apkrāptais igauņu uzņēmējs. 

Ozdojevs pārliecinājis potenciālos investorus par saviem biznesa sakariem Bulgārijā, solot palīdzēt lēti iegādāties nekustamos īpašumus un viegli nopelnīt miljonus. 

Neparastā kārtā nevienu no potenciālajiem investoriem neuztrauca fakts, ka Ozdojevs tikai nesen bija atbrīvots no cietuma, kur viņš izcieta vairāku gadu cietumsodu par līdzdalību organizētā izspiešanā, deviņdesmito gadu beigās mēģinot pārņemt kādu pārtikas industrijas uzņēmumu. 

Internetā ir viegli atrodami mediju raksti no deviņdesmito gadu beigām, kuros skaidrots, ka Ozdojevs tajā laikā bijis ingušu mafijas līderis Igaunijā. 

Tomēr nevienu no uzņēmējiem nesatrauca viņu partnera kriminālā pagātne, turklāt daži no viņiem pat uzskatīja, ka šāds partneris pat varētu palīdzēt iekarot jaunu tirgu. 

Bulgārijā Ozdojevs bija nodibinājis kontaktus ar Džahiju Hašijevu, kurš, kā raksta bulgāru mediji, ir čečenu mafijas līderis Varnas reģionā. 

«Aripaev» norāda, ka Hašijeva pagātne ir tik krāšņa, ka to varētu pārvērst Holivudas kases grāvējā. Viņa biogrāfijā ir arī vairāku gadu cietumsoda izciešana par vērienīgu pievienotās vērtības nodokļa krāpšanas shēmu un sakari ar Īru atbrīvošanas armiju (ĪRA), kas investējusi ievērojamas naudas summas nekustamo īpašumu tirgū Austrumeiropā. 

Starp viņa partneriem ir cilvēki, kurus Bulgārijas likumsargi tur aizdomās par prostitūcijas, narkotiku biznesa, izspiešanas un ieroču kontrabandas organizēšanu. 

Hašijevs, kuru ikdienā pavadīja pieci miesassargi, Bulgārijas policija aizturēja 2010.gada martā un viņam izvirzītas apsūdzības izspiešanā. 

Pēc ierašanās Varnā ar igauņu uzņēmējiem dažu dienu laikā tika izveidoti kopuzņēmumi, uz kuriem tika reģistrēti dažādi zemes gabali ar mājām vai dažkārt vienkārši lauki. 

Zemes gabalus izraudzījās čečeni, kas arī risināja sarunas par īpašumu cenām ar to īpašniekiem. Kā vēsta Bulgārijas mediji, igauņu jaunie biznesa partneri Bulgārija bija labi zināmi noziedzīgo grupējumu darboņi. 

Uzņēmēju apkrāšanas shēma bija ļoti vienkārša - igauņu parakstītajos nekustamo īpašumu pārdošanas līgumos uzrādītā naudas summa bija vairākas reizes lielāka par reālo cenu. 

Starp igauņu iegādātajiem īpašumiem ir čigānu apdzīvotas mājiņas pie Ignatjevas ciemata. Pārdevējiem tika maksāta cena divi eiro kvadrātmetrā, bet līgumā ierakstītā cena bija 18 eiro par kvadrātmetru. 

Tomēr reti kurš no apkrāptajiem igauņiem ir uzdrošinājies kaut ko pastāstīt, bet pārējie cer uz brīnumu vai vienkārši baidās. 

Kāds bulgāru izmeklējošais žurnālists, kurš strādā vietējā mediju kompānijā un palīdzēja Igaunijas laikrakstam veikt izmeklēšanu, lūgts aprakstīt Hašijevu, sacīja, ka viņš ir pārāk bīstams, un vēlējās palikt anonīms. 

Kā laikrakstam «Aripaev» skaidroja personas, kas tikušās ar Ozdojevu, savu potenciālo upuru pārliecināšanā viņš atsaucas uz kādu prominentu igauņu uzņēmēju, kuram, kā apgalvo pats Ozdojevs, ir kopīgs bizness ar viņu. 

Kā liecina Bulgārijas reģistri un interneta vietnes, kāda Ozdojeva kompānija ir saistīta ar «Hanabank» dibinātāja Andresa Sāmes kompāniju, kas ir iesaistīta lielā nekustamo īpašumu projektā «Golden Sands» netālu no Varnas. 

Ar šo projektu ir arī saistīts «Sampo Pank» bijušais izpilddirektors Hermo Verks. 

«Aripaev» avoti vēsta, ka Ozdojevs sarunās nemitīgi piesaucis savu kopīgo biznesu ar Sāmi un Verku. 

Sarunā ar laikrakstu Verks atzina, ka viņš ir ticies ar Ozdojevu. Izdzirdot, ka Ozdojevs aizvilinājis uz Bulgāriju vairākus igauņus un sauc viņu un Sāmi par saviem partneriem, Verks sāka smieties un sacīja, ka viņš neko nezin par šādu reklāmu. 

Kā noskaidrojis laikraksts «Aripeav», nekustamo īpašumu biznesā Varnā ir iesaistīti vēl vairāki prominenti igauņi, tostarp bankrota lietu administrators Andress Hermets un notārs Aivars Mesikeps. 

Pēdējais no viņiem laikrakstam atzina, ka ir ticies ar Ahmedu Ozdojevu, taču «viņš mūs tur nenogādāja, ne arī ieteica kādus partnerus. Tā kā viņš bija Igaunijā, mēs vienkārši apspriedām lietas». 

No daudzajām kompānijām, kurās Ozdojevs ir partneris, «Aripaev» uzmanību piesaistījuši divi igauņi - bijušais nodokļu dienesta darbinieks Ahti Lille, kurš notiesāts par kukuļņemšanu, un populāra Tallinas kroga «Seiklusjutte maalt ja merelt» īpašnieks Gunnars Urbs, kura māsa Pille Trīna Urba ir Ozdojeva sieva. 

Gan Urbs, gan viņa māsa atteicās runāt ar «Aripaev». 

Ozdojevs pats apgalvo, ka viņš nav bijis starpnieks nekādos igauņu nekustamo īpašumu darījumos. Viņš apgalvo, ka nepazīst ne Andresu Sāmi, ne Hermo Verku, kaut arī pēdējais no viņiem atzīst pazīšanos. Ozdojevs arī noliedz, ka pazīst Džahiju Hašijevu. 

Tomēr investori, kurus Ozdojevs aizveda uz Bulgāriju, saka, ka tieši Ozdojevs rīkojis tikšanās ar Hašijevu. 

Ozdojevs saistība ar Sāmi un Verku ir luksusa nekustamo īpašumu projekts «Amfora Palace». Mājokļa dzīvokļus igauņiem tirgo mākleru kompānija «Baltic House», kas pieder Ozdojevam un Ahtem Lillem. 

Daudzdzīvokļu ēka «Amfora Palace», kas atrodas Bulgārijas slavenākajā kūrortā «Golden Sands» Melnās jūras krastā netālu no Varnas. 

Kā norāda bulgāru žurnālisti, teorētiski būvniecība «Golden Sands» nacionālajā parkā ir aizliegta un nav skaidrs, kā kompānija «Amfora Turs», kurai piederēja projekts pirms igauņiem, ieguva atļauju būvniecībai. 

Pirms trim gadiem to iegādājās kompānija «Toompeamaja», kurā liels akcionārs ir Andress Sāme, un investīciju kompānija «Satnam Europa», kuru vada «Sampo Pank» bijušais izpilddirektors Hermo Verks un kas nodarbojas ar turīgu ārvalstu investoru naudas ieguldīšanu projektos Igaunijā un citur Eiropā. 

Izskanējusi arī informācija, ka tagad Ozdojeva un Hašijeva starpā ir attīstījies konflikts, jo igauņu maksātā nauda ne vienmēr sasniegusi Ozdojevu. 

«Aripaev» savas izmeklēšanas rezultātus publicējis vairāku rakstu sērijā, kā arī ievietojis intervijas ar vairākiem apkrāptajiem igauņu investoriem, kas par lielām naudas summām iegādājušies īpašumus, kuru reālā vērtība ir krietni zemāka.