Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Analītiķis: sabiedrība arvien skaidrāk sadalās divās daļās

Pārtikas pārdošanas arvien krītas vairāk nekā nepārtikas preču, kas liecina, ka sabiedrība arvien skaidrāk sadalās divās daļās, biznesa portālam «Nozare.lv» atzina «DnB Nord bankas» analītiķis Pēteris Strautiņš.

Strautiņš skaidroja, ka lielākā daļa strādājošo nav cietuši no krasas dzīves līmeņa pazemināšanās, turpretim darbu zaudējušie spiesti taupīt pat uz visnepieciešamāko - arī pārtiku.

Jo īpaši spilgti pieaugošos sociālos kontrastus ilustrējot straujais mājokļa uzlabošanai domāto preču - mēbeļu, lampu un līdzīgu - pārdošanas pieaugums. Maijā šo preču apgrozījums pret aprīli audzis par 11,5% un par 24,4% pret pērno maiju.

«Šādām lietām cilvēki naudu tērē tikai tad, ja ir pārliecināti par savu nākotni. Varbūt maija ļoti kontrastainie laika apstākļi lika cilvēkiem tērēties, lai labi justos neatkarīgi no cikloniem un anticikloniem,» pieļauj Strautiņš.

Neparasti strauji - par 7,9% - maijā esot pieaugusi arī apģērbu un apavu tirdzniecība.

Turpmākās tendences mazumtirdzniecībā, pēc Strautiņa domām, būs vērstas pozitīvākā gultnē. Viņš prognozē, ka jūnijā apgrozījums jau būs ļoti tuvs pērnā gada jūnija līmenim un jūlijā pat varētu pieaugt gada griezumā.

Kā ziņots, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums šā gada maijā, salīdzinot ar aprīli, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās jau otro mēnesi pēc kārtas samazinājies par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Arī aprīlī pret martu mazumtirdzniecības apgrozījums bija samazinājies par 0,4%.

Maijā pret aprīli pārtikas preču mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums sarucis par 0,9%, bet nepārtikas preču mazumtirdzniecības uzņēmumos tas samazinājies par 0,2%.

Šā gada maijā, salīdzinot ar 2009.gada maiju, pēc darba dienu skaita izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās, kopējais mazumtirdzniecības apgrozījums krities par 8,4%. Lielāks apjoma samazinājums bijis pārtikas preču grupā - par 10,5%, bet nepārtikas preču tirdzniecībā apgrozījums sarucis par 7,2%.

Kā ziņots, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums šā gada aprīlī, salīdzinot ar martu, pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās samazinājies par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Pēc piedzīvotā pieauguma par 4% šā gada janvārī februārī pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās atkal tika piedzīvots 0,9% kritums, bet martā bija vērojams pieaugums par 2,9%.