Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Domnieki lems par vērienīgo Mangaļsalas apbūves detālplānu

Rīgas domes prezidijs ceturtdien nolēma virzīt izskatīšanai domes sēdē detālplānojumu 76,4 hektāru plašai meža teritorijai Mangaļsalā, kur iecerēts uzbūvēt vairākus simtus privātmāju.

Detālplānojuma teritorijā plānots izvietot 215 vienģimeņu vai divģimeņu dzīvojamās mājas un 16 mazstāvu daudzdzīvokļu ēkas ar vidēji 12 dzīvokļiem katrā. Kopā plānots izveidot jaunu apbūvi aptuveni 1400 iedzīvotājiem.

Detālplānojuma izstrāde Rīgas pilsētas teritorijai Mangaļsalā sākta, pamatojoties uz nekustamo īpašumu īpašnieku SIA «Jūras kāpas», SIA «Mangaļsalas attīstība», SIA «HB invest», SIA «Mangaļsalas jahtklubs» un vairāku privātpersonu iesniegumiem.

Detālplānojuma teritorija atrodas Mangaļsalā - pussalā pie Traleru un Stāvvadu ielas - un robežojas ar Piejūras dabas parka teritoriju, esošo Mangaļsalas dzīvojamo apbūvi un dabas liegumu «Vecdaugava» nelielā joslā detālplānojuma teritorijas dienvidu daļā.

Detālplānojuma teritoriju veido 16 zemes gabali, no kuriem apbūvēts ir viens zemesgabals. Pārējie zemes gabali veido vienotu meža masīvu. Kopējā zemesgabalu platība ir 76,4 hektāri.

Priežu mežā starp dabas parku «Piejūra» un Vecdaugavu Rīgas teritorijas plānojums paredz dzīvojamo māju apbūvi ar apstādījumiem. Pašreiz te ir sauss priežu mežs.

Pirms detālplānojuma izstrādes notika starptautisks arhitektu plenērs, kurā piedalījās vairāki Latvijas un ārzemju arhitekti ar savu redzējumu par Mangaļsalas attīstību. Kā vērtīgākās tika uzsvērtas dabas vērtības - ūdens, smiltis un mežs, līdz ar to piedāvātie arhitektoniskie un kompozicionālie risinājumi uzsvēra pietāti pret dabu, caur mežu sasaistot abas piekrastes.

Kā veiksmīgākais risinājums teritorijas attīstībai tika izvēlēts austriešu arhitektu biroja «Architekturburo Giencke&Companie» redzējums, kura idejas iespēju robežās ir ievērtētas detālplānojuma izstrādē.

Detālplānojuma telpiskā koncepcija paredz detālplānojuma teritorijā mazstāvu apbūvi, kas paslēpta mežā, kā tas raksturīgs Rīgas jūras līča piekrastes dzīvojamām zonām Jūrmalas pilsētā, Vecāķos, Garkalnē, Saulkrastos un citur. Apbūve plānota zemāka par esošo priežu mežaudzi un redzama tikai no tuva skata punkta, saglabājot teritorijai meža parka ar apbūvi raksturu, apbūves kvartālos saglabājot vienlaidus meža nogabalus.

Ielu tīkla struktūra ir lineāra, ielas orientētas virzienā pludmale-Vecdaugavas krastmala un lineāri savstarpēji savienotas, pieslēdzoties esošajam Mangaļsalas ielu tīklam, neveidojot strupceļus un noslēgtas teritorijas. Ielu tīkls plānots, maksimāli respektējot esošās īpašumu robežas, tādejādi samazinot iespējas kopīpašumu veidošanai.

Detālplānojuma risinājumi paredz veidot publisku ielu tīklu sarkanajās līnijās un neapbūvētas publiski pieejamas mežu un Vecdaugavas piekrastes zonas, kas kopā veido 20% no detālplānojuma teritorijas, līdz ar to atsevišķās zonās detālplānojuma risinājums paredz, ka, izsniedzot arhitektūras plānošanas uzdevumu, pieļaujams stāvu palielinājums par 35% vai apbūves intensitātes palielinājums par 5%.

Detālplānojuma teritorijas centrālajā daļā plānots izvietot savrupmāju apbūvi, bet ziemeļu daļā atsevišķās apbūves joslās rindu un daudzdzīvokļu māju apbūvi, kurās iespējams izvietot vietēja rakstura tirdzniecības un pakalpojumu objektus.

Daudzdzīvokļu māju apbūve plānota pie Traleru ielas kā buferzona savrupmāju apbūvei, teritorijās, kas atrodas blakus esošajai Mangaļsalas daudzdzīvokļu apbūvei, un zemesgabalos, kas robežojas ar publiskās ārtelpas neapbūvētajām teritorijām. Savrupmāju apbūves zemesgabalus plānots iežogot, bet daudzstāvu apbūves zemesgabalus veidot kā atklātu publisku telpu ar gājēju celiņiem, izejām uz pludmali, atpūtas vietām.

Detālplānojuma risinājumā dots apbūves izvietojuma priekšlikums, kur parādīts ieteicamais apbūves izvietojums, transformējamās un saglabājamās meža teritorijas. Apbūvi paredzēts izvietot joslās gar ielām, kvartāla vidū saglabājot nedalītus meža masīvus, veidojot vienotu zaļo neapbūvēto teritoriju struktūru.

Kopumā plānoti 240 zemesgabali, no kuriem 18 paredzēta iespēja izvietot mazstāvu daudzdzīvokļu ēkas ar pieļaujamo stāvu palielinājumu līdz četriem stāviem, paredzot iespēju pirmajā stāvā izvietot automašīnu garāžas, kas ļautu samazināt apbūves laukumu, transformējamās meža zemes platības un koku izciršanu, bet 20 zemesgabali veidojami ielām sarkanajās līnijās. Kopējais apbūves laukums zem ēkām un to daļām ir apmēram 15% no detālplānojuma teritorijas.

Deputātiem būs jālemj par teritorijas Mangaļsalā detālplānojuma pirmās redakcijas nodošanu sabiedriskajai apspriešanai.