Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jaunieši guvuši karstuma dūrienus

Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta mediķu brigādes ceturtdien, 1.jūlijā, izbraukušas sniegt palīdzību trim karstuma dūriena cietušajiem, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja NMP dienesta pārstāve Ilze Bukša.

Cietusi kāda 14 gadus veca pusaudze Carnikavas pagastā, 18 gadus vecs jaunietis Rīgā un 24 gadus vecs vīrietis Viļakas novadā.

Visi palīdzību saņēmušie bija ilgstoši uzturējušies saulē, kā dēļ strauji paaugstinājusies ķermeņa temperatūra un sākušās stipras galvassāpes.

«Karstuma dūriens var izraisīt stipras galvas sāpes, sliktu dūšu, krampjus rokās, kājās vai vēderā, apziņas traucējumus, nespēku vai miegainību. Ja karstuma dūriens strauji progresē, tas var novest pie pēkšņa samaņas zuduma un būt arī nāvējošs,» brīdina Bukša.

Kā ziņots, jau šā gada maijā tika konstatēti pirmie izsaukumi karstuma upuriem. NMP dienesta brigāde Pļaviņās sniedza palīdzību 17 gadus vecai jaunietei, kurai mediķi konstatēja karstuma dūrienu. Tāpat izsaukums saņemts arī pie astoņus gadus veca zēna Aglonā, kuram arī bija konstatēts karstuma dūriens.

No karstuma dūriena maija nogalē cieta arī divus un piecus gadus veci rīdzinieki, kuri ilgu laiku bija uzturējušies saulē. Tāpat NMP dienesta mediķu palīdzība bija vajadzīga 21 un 32 gadus vecām sievietēm Rīgā un trim jaunietēm Saldū, kuras bija guvušas karstuma dūrienu.

NMP dienesta mediķi aicina uzmanīties, karstā laikā uzturoties saulē, jo cilvēka organisms, nespējot regulēt savu temperatūru, var pārkarst. Par karstuma dūrienu var liecināt dažādi simptomi: galvassāpes, reibonis, pēkšņi paaugstināta ķermeņa temperatūra, miegainība, slikta dūša. Dažkārt var būt arī vemšana, samaņas zudums vai krampji. Šādos gadījumos nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

Mediķi atgādina, ka, uzturoties saulē, uz galvas vēlams vilkt cepuri vai kādu citu galvassegu, lai tādējādi pasargātu sevi no saules dūriena. Pieaugušajiem īpaša vērība jāpievērš arī zīdaiņiem ratiņos, jo, atrodoties ilgstoši saulē, mazulis tajos var pārkarst. Tāpat arī nedrīkst atstāt bērnus bez pieskatīšanas automašīnā ar aizvērtiem logiem, jo tas rada lielu risku, ka mazulis būs pakļauts karstuma dūrienam. Jāatceras, ka arī jauni un veseli cilvēki nav pasargāti no saules un karstuma ietekmes.

Apstākļos, kad karstums pārsniedz 28 grādu robežu, iedzīvotāji tiek aicināti plānot dienu tā, lai pēc iespējas mazāk laika pavadītu atklātā saulē laikā, kad karstums ir visintensīvākais, tas ir, laikā no plkst.11 līdz 15.