Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Veidos Rīgas digitālo trīsdimensiju modeli

Rīgas pašvaldība veidos pilsētas digitālo trīsdimensiju modeli, šim nolūkam izlietojot 10 830 latus, ierēķinot pievienotās vērtības nodokli.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste Marija Ābeltiņa, departaments ir sācis darbu pie «EK LIFE+» programmas līdzfinansētā projekta «Rīgas pilsētas virszemes ūdeņu ietekmju novērtēšana, novēršana un ekoloģiskā stāvokļa uzlabošana» realizēšanas un viena no šī projekta aktivitātēm paredz digitālā trīsdimensiju (3D) modeļa izstrādi visai Rīgas pilsētas teritorijai.

Modeli bija iecerēts izstrādāt jau 2008.gadā, bet tad tika nolemts meklēt jaunus risinājumus. Būtiskākā atšķirība, ko paredz pašreiz izstrādājamā 3D modeļa tehniskā specifikācija, ir datu aktualitāte un to ieguves veids. Iepriekš modeli bija paredzēts izveidot, balstoties uz Rīgas pašvaldības rīcībā jau esošiem 1997gada ortofoto datiem, kas faktiski jau ir novecojuši.

Tagadējā modeļa izstrādei, izvērtējot pieejamās tehnoloģijas un ekspertu viedokļus, departaments par piemērotāko ir atzinis «Light Detection and Ranging» (LiDAR) datu iegūšanas metodi, izmantojot aerolāzerskenēšanu. Šī metode nodrošina daudz precīzāku un aktuālu - 2010.gada - datu ieguvi.

Izmantojot aerolāzerskenēšanu, tiks iegūti dati par visu Rīgas teritoriju, tostarp par zemes virsmu, veģetāciju un būvēm. Šī iepirkuma rezultātā tiks izveidots Rīgas pilsētas teritorijas reljefa modelis, kas būs piemērots specifisku vides procesu analīzei.

Jauniegūtos datus, piemēram, par būvēm un veģetāciju, laika gaitā varēs papildināt un izmantot tāda 3D modeļa izveidei, kurā būs redzams ne tikai reljefs, bet arī ēkas, ielas un koki. Tāpat nākotnē 3D modelī būs iespējams ievietot un izvērtēt objektus, kas ir būvniecības stadijā, un Rīgas domes institūcijas saskaņotus būvprojektus, kā arī jaunus būvniecības priekšlikumus, tādejādi atvieglojot lēmumu pieņemšanas procesu.

Saskaņā ar iepirkuma konkursa rezultātiem šā gada jūnijā par darbu izpildi ir noslēgts līgums ar SIA «Metrum». Darbiem jābūt pabeigtiem sešu nedēļu laikā no darbu izpildes līguma noslēgšanas brīža.