Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mūrniece gatava dzērājšoferus sodīt vēl bargāk

Ja arī pēc nesenajiem palielinātajiem sodiem cilvēki joprojām ir gatavi sēsties pie stūres reibumā, acīmredzot vēl ir iespējas diskutēt par vēl lielākiem sodiem.

Šādu viedokli intervijā aģentūrai BNS pauda iekšlietu ministre Linda Mūrniece.

Viņa pastāstīja, ka, pēc Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieka vārdiem, Jāņu brīvdienās situācija ar dzērājšoferiem nebija dramatiska, bet visus gan pārsteidza tas, ka cilvēki joprojām reibumā sēžas pie stūres, neskatoties uz lielajiem sodiem.

Kad policijas rīcībā būs vairāk fotoradaru, būs vairāk iespēju strādāt uz šādu pārkāpēju ķeršanu un profilaksi.

«Vienīgais, ko mēs redzam, - kad visa Latvija būs noklāta ar fotoradariem, policijas spēki būs atbrīvojušies vēl vairāk, un mēs varēsim vairāk strādāt pie iereibušo autovadītāju aizturēšanas. Mani tiešām pārsteidz, ka kāds var dzert un braukt. Šādiem šoferiem būtu jādomā, ka, sēžoties pie stūres, var rasties neatgriezeniskas sekas - vari pats nosisties un izraisīt citu nāvi,» sacīja ministre.

Uz jautājumu, vai pašreizējie sodi šādiem pārkāpējiem ir adekvāti, ministre atbildēja - ja Saeimā bija diskusijas par to, vai nupat spēkā stājušies spēkā palielinātie sodi ir vajadzīgi, tad redzams, ka joprojām cilvēki ir gatavi sēsties pie stūres reibumā. Tādējādi acīmredzot vēl ir iespējas diskutēt par vēl lielākiem sodiem. Vienu brīdi jau bijusi diskusija, ka sods varētu būt 5000 latu liels. Ja cilvēkus nekas nebaidot - ne sods, ne traģiskas sekas -, droši vien vēl ir kur izvērsties sodu palielināšanā.

Pagaidām droši vien Iekšlietu ministrija nerosinās palielināt sodus, jo nupat jau stājās spēkā grozījumi likumā, kas paredz lielākus sodus. «Paskatīsimies, kas notiks, varbūt cilvēki sāks apzināties, ka šādu pārkāpumu nav vērts izdarīt,» norādīja ministre.

Jau ziņots, ka tieši Līgo svētkos, kad parasti ceļu policija pieķer visvairāk iereibušu autovadītāju, stājās spēkā izmaiņas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas dubulto sodus dzērājšoferiem.

Līdz ar šiem grozījumiem ir dubultots naudas sods šoferiem, kuru organismā konstatēts vairāk par vienu promili alkohola. Tādējādi autovadītājam, kurš brauc 1-1,5 promiļu reibumā, varēs piemērot naudas sodu no 600 līdz 800 latiem, administratīvo arestu no piecām līdz desmit diennaktīm, kā arī uz diviem gadiem atņemt vadīšanas tiesības. Patlaban naudas sods ir 400 latu, bet tiesības par šādu pārkāpumu atņem uz vienu gadu.

Visbargākais sods paredzēts par transportlīdzekļa vadīšanu, ja alkohola koncentrācija organismā pārsniedz 1,5 promiles. Par to paredzēts naudas sods no 800 līdz 1000 latiem, administratīvais arests no 10 līdz 15 diennaktīm, kā arī tiesību atņemšana uz četriem gadiem. Tāds pats sods plānots arī, ja autovadītājs bēg no policijas.

Savukārt, ja izelpā vai asinīs konstatētā alkohola koncentrācija ir no 0,5 līdz vienai promilei, paredzēts naudas sods no 300 līdz 450 latiem un tiesību atņemšana uz vienu gadu. Patlaban naudas sods ir no 200 līdz 300 latiem, bet tiesības atņem uz sešiem mēnešiem.

Autovadītājiem, kuru stāžs ir mazāks par diviem gadiem, par braukšanu 0,2-0,5 promiļu reibumā paredzēts naudas sods no 150 līdz 300 latiem, kā arī tiesību atņemšana uz sešiem mēnešiem. Patlaban naudas sods ir 100-200 latu, bet tiesības atņem uz trim mēnešiem.

Šogad policijas reidos Līgo svētku laikā kopumā 383 transportlīdzekļu vadītāji pieķerti braucam reibumā.