Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Piemērota mājokļa meklējumiem tiek veltīti vairāki mēneši

Dzīvokļu  piedāvājums Rīgā jūnijā sasniedzis šogad augstāko līmeni, palielinās arī piedāvājuma cenas. Pircēji tomēr nav gatavi akceptēt augstākas izmaksas, tādēļ darījumi notiek par iepriekšējo periodu cenām. Arī galvaspilsētas sērijveida dzīvokļu vidējā cena jūnijā nav būtiski mainījusies, liecina «Latio» tirgus pārskata dati, portālu «Apollo» informēja Roberts Kārkliņš, «Latio» tirgus pārskatu projektu vadītājs. 

Dzīvokļu piedāvājums jūnijā ir pieaudzis un sasniedzis šogad augstāko līmeni. Novērojama arī tendence palielināties tikko piedāvājumā nonākušo īpašumu cenām. Daļa no piedāvātajiem dzīvokļiem to sliktā stāvokļa vai augstās cenas dēļ tomēr neatbilst pircēju pieprasījumam. Salīdzinājumā ar maiju dzīvokļu piedāvājums jūnijā palielinājies visās cenu grupās.  

«Daudzi pārdevēji, kas līdz šim to īpašumā esošos dzīvokļus tirgū nelaida, redzot iepriekšējo mēnešu stabilo cenu kāpuma tendenci, nolēmuši piedāvāt šos mājokļus pārdošanai, turklāt par augstāku cenu nekā tirgus vidējā. Potenciālo pircēju interese par šādiem dzīvokļiem gan ir maza un darījumi pārsvarā notiek par iepriekšējo periodu cenām,» skaidro «Latio» tirgus analītiķis Māris Grīnbergs.  

Būtiski lielāka ir pircēju interese par dzīvokļiem, kas tiek piedāvāti par zemāku cenu nekā  vidējā. Ja dzīvokļa piedāvājuma cena, kas sākotnēji noteikta atbilstoši tirgus vidējam līmenim, tiek samazināta par 5–10%, potenciālo pircēju interese par attiecīgo piedāvājumu pieaug ļoti ievērojami. Pircējiem svarīgākais faktors patlaban ir dzīvokļa cena, pārējie izvēles kritēriji ir pakārtoti.  

Rīgas sērijveida dzīvokļu vidējā cena jūnijā salīdzinājumā ar maiju būtiski nav mainījusies un bija 576 eiro kvadrātmetrā. Maijā tipveida dzīvokļu vidējā cena bija 575 eiro kvadrātmetrā. Katrā no iepriekšējiem diviem mēnešiem sērijveida mājokļu cenas bija pieaugušas par 1%. Gada laikā dzīvokļu vidējā cena palielinājusies par 17,3% – 2009.gada jūnijā tā bija 491 eiro kvadrātmetrā. Pērn pavasarī dzīvokļu cenas turpināja samazināties, bet vasaras mēnešos stabilizējās.  

Sērijveida dzīvokļu vidējā cena pēdējo desmit mēnešu laikā ir palielinājusies par 15,2%. 2009.gada septembrī pēc divus gadus ilgušā krituma padomju gados būvēto dzīvokļu vidējā cena atkal pieauga un bija 500 eiro par kvadrātmetru.  

Jūnijā pircēju daudzums, kas dažāda veida mājokļu iegādei izmantoja vai ir gatavi izmantot bankas kredītu, turpināja palielināties. Arī kopējā darījumu apjomā palielinājās to darījumu daļa, kas veikti ar aizdevuma palīdzību. 

«Jūnijā sagaidījām to brīdi, kad komercbanku kredītportfeļa izmaiņas vairs nebija negatīvas. Tas nozīmē, ka bankas kredītos mājsaimniecībām izsniedz tikpat naudas, cik saņem no tām atpakaļ. Aptuveni 80% no mājsaimniecībām aizdotajiem līdzekļiem ir hipotekārie kredīti. Protams, statistika ietver arī kredītu restrukturizāciju, taču tendence ir pozitīva un var prognozēt, ka turpmāk kredītportfeļa izmaiņu līkne pacelsies virs nulles atzīmes,» skaidro Grīnbergs. 

Jūnijā sērijveida dzīvokļu cenu izmaiņas galvaspilsētas mikrorajonos dažādu sēriju mājās bija atšķirīgas. Vidējās cenas bija nemainīgas vai saglabājās neliels (1–5%) to pieaugums dzīvokļiem 119.sērijas ēkās Purvciemā, Pļavniekos, Zolitūdē un Ziepniekkalnā, savukārt pārējo sēriju māju dzīvokļu cenas dažādos mikrorajonos jūnijā svārstījās. Vērtējot pēc rajoniem, mājokļu cenu stabilitāte vai to neliels pieaugums visu sēriju mājās bija vērojams Purvciemā un Pļavniekos, bet pārējos Rīgas mikrorajonos līdzās cenu nemainīgumam vai kāpumam vairākiem dzīvokļu veidiem tika fiksēts arī neliels (1–4%) vidējās cenas kritums.  

Labā tehniskā stāvoklī  esošu sērijveida dzīvokļu cenas tādos mikrorajonos kā Purvciems, Pļavnieki, Zolitūde, Imanta un Ziepniekkalns vienistabas dzīvokļiem jūnijā bija 21 000–31 000 eiro, divu istabu dzīvokļiem – 28 000–37 000 eiro, trīs istabu dzīvokļiem – 35 000–47 000 eiro, četru istabu dzīvokļiem – 39 000–57 000 eiro. No Rīgas centra attālākos mikrorajonos, piemēram, Vecmīlgrāvī un Bolderājā, dzīvokļu cenas ir vidēji par 20% zemākas.  

Pieprasījums pēc sērijveida dzīvokļiem un pircēju aktivitāte jūnijā saglabājās iepriekšējo divu mēnešu līmenī, tomēr pieprasījums bija augstāks nekā gada pirmajos mēnešos. Lielākā pircēju interese, tāpat kā iepriekš, ir par labiem un kvalitatīviem sērijveida dzīvokļiem, kuros var uzreiz dzīvot un tiem nav nepieciešams remonts. Tā kā piedāvājums kopumā ir liels, taču pircēju kvalitātes un finansiālajām prasībām atbilstošu dzīvokļu izvēle ir ievērojami mazāka, piemērota mājokļa meklējumiem tiek veltīti vairāki mēneši.