Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vienādus pensiju principus visiem Eiropas pensionāriem

Eiropas Komisija ir sākusi Eiropas mēroga apspriešanu par pensiju politikas nākotni Eiropas Savienībā. Šis jautājums ārkārtīgi satrauc Latvijas iedzīvotājus, esošos un nākošos pensionārus. Latvijā vidējā pensija ir tikai 181 lats (258 eiro), un mūsu valsts pensijām tērē tikai 5,3% no IKP, kas ir pat vairākas reizes mazāk kā attīstītajās Eiropas Savienības valstīs. Latvijas pensionāri dzīvo tālu no jūsu paustā ideāla, ka vecums un nabadzība nav sinonīmi, cerot, ka nākotne mainīsies, jo mēs taču esam Eiropas Savienības dalībvalsts.

Latvijas iedzīvotāji 2004.gadā ar lielām cerībām nobalsoja par iestāšanos Eiropas Savienībā. Eiropas Savienība mums bija drošības, labklājības, stabilitātes un taisnīguma simbols. Latvijas iedzīvotāji ticēja, ka Eiropas Savienība būs garants labākai dzīvei.

Diemžēl ekonomiskā krīze Latvijā ir nākusi ar smagu apjautu, ka labklājības līmenis un attieksme pret pensionāriem dažādās Eiropas Savienības valstīs ir ļoti dažāda. Eiropā ir vienota nodokļu politika, bet pensiju politika dažādās ES valstīs ir ļoti atšķirīga. Pensiju lielums un procents, ko dažādas valstis no IKP tērē pensijām atšķiras vairākas reizes. Pirms krīzes bija cerības, ka labklājības atšķirības Latvijā, salīdzinājumā ar attīstītākajām ES valstīm gadu no gada samazināsies.

Pasaules ekonomiskā krīze ir devusi smagu triecienu ne tikai labklājībai, bet arī cerībām. Ekonomiskā krīze ir skārusi visu Eiropas Savienību, tomēr dažādas valstis tā ir skārusi dažādi. Latvija ir viena no krīzes rezultātā visvairāk cietušajām ES dalībvalstīm. Mēs esam saņēmuši starptautisku palīdzību kredītu veidā, tomēr vairums Latvijas iedzīvotāju to neuztver kā solidāru Eiropas kopējās saimes palīdzīgo roku smagi cietušajai mazās valsts ekonomikai. Vairums Latvijas iedzīvotāju starptautisko kredītu saņemšanas nosacījumus uztver kā netaisnību pret vienotās Eiropas Savienības pilsoņiem. Latvijas vecie iedzīvotāji ar sašutumu jautā - kāpēc pret viņiem ir vērsta cita politika nekā pret teiksim Vācijas pensionāriem? Ja Eiropas Savienība nozīmē unifikāciju un vienotu regulu ieviešanu, ar ko Latvijas iedzīvotāji saskaras katru dienu, kādēļ tas neattiecas uz sociālo politiku? Man kā tautas ievēlētam Eiropas Savienības dalībvalsts parlamenta deputātam, trūkst atbildes uz šo jautājumu.

Jūs rosināt uz pensiju politiku paraudzīties ar skatu līdz pat 2060.gadam, prognozējot, ka pensionāru skaits novecojošajā Eiropā šajā laikā palielināsies divas reizes, salīdzinot darbaspējīgajiem iedzīvotājiem. Patiešām, lai diskutētu par nepieciešamajām izmaiņām Eiropas valstu pensiju sistēmā, mums ir jāatbild uz jautājumu, kāda būs Eiropas Savienība pēc 50 gadiem? Vai tā būs «divu ātrumu», «divu labklājību», «divu pasauļu» Eiropa? Vai tā būs vienota Eiropas sabiedrība, ko veido līdzīgi attīstītas, pārtikušas un sociāli taisnīgas valstis? Vai vienota Eiropas Savienība vispār spēs pastāvēt, ja tā būs ekonomiski un sociālu krasi atšķirīgu valstu konglomerāts?

Tie ir smagi jautājumi, taču uz tiem ir jāatbild, lai šodien sāktu Eiropas pensiju nākotnes apspriešanu. Uzskatu, ka Eiropai ir jābūt vienotai un Eiropas Savienībai ir jābūt vienotai pensiju politikai. Var būt atšķirības vidējās pensijas lielumā dažādās valstī, taču tās nevar atšķirties desmit reizes kā pašlaik. Ir jānosaka minimālais pensijas lielums visā Eiropas Savienībā. Var atšķirties pensionēšanās vecums dažādās Eiropas Savienības dalībvalstīs, taču tas nevar atšķirties krasi. Ir jānosaka vienots pensiju vecuma siets visām Eiropas Savienības valstīm. Var atšķirties apjoms, kuru pensijām no budžeta atvēl dažādas valstis, taču tas nevar atšķirties vairākkārtīgi. Eiropas pensionāriem ar kopīgiem Eiropas principiem ir jābūt pasargātiem no atsevišķu dalībvalstu politiķu iespējamajām kļūdām un sociālajiem eksperimentiem. Ir jānosaka minimālais procents, kuru no budžeta obligāti ir jāatvēl pensiju nodrošinājumam, līdzīgi kā ir noteikts budžeta deficīta procents, kas jāievēro Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Latvijas iedzīvotāji cer uz Eiropas Savienību. Eiropas Savienība daudziem pensionāriem saistās ar sociālā taisnīguma ideju. Izsakot pārliecību, ka piecdesmit gadu griezumā Eiropas Savienības valstu ekonomiskā attīstība būs izlīdzinājusies, rosinu principiāli izstrādāt vienotu, taisnīgu un efektīvu Eiropas Savienības pensiju politiku.

Šādas politikas mērķis būtu iespējami ātrāk mazināt krāsas atšķirības starp sirmu vācieti, sirmu čehu un sirmu latvieti...

Vēstule Eiropas Parlamenta priekšsēdētājam Jeržijam Buzekam, Eiropas Komisijas priekšsēdētājam Žozē Manuelam Barrozu, Eiropas sociālo lietu un iekļautības atbildīgajam komisāram Lāslo Andoram, Eiropas ekonomikas un monetāro lietu atbildīgajam komisāram Olli Rēnam, Eiropas iekšējā tirgus un pakalpojumu atbildīgajam komisāram Lāslo Andoram.