Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ēlerte: «Lietussargu revolūcija» ir process par tiesisku valsti

«Lietussargu revolūcija» ir process, nevis viens atsevišķs notikums, šodien medijiem izplatītā paziņojumā raksta bijusī laikraksta «Diena» galvenā redaktore un «Lietussargu grupas» pārstāve Sarmīte Ēlerte, norādot uz šīs kustības veikumu.

«Lietussargu revolūcija ir process, nevis viens atsevišķs notikums. 2007.gada oktobrī mēs aicinājām cilvēkus pie Saeimas, lai novērstu izrēķināšanos ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Tas bija kritisks brīdis: valdošā koalīcija bija ķērusies pie tiesiskas valsts demontāžas, grozot drošības likumu, mēģinot ielikt Satversmes tiesā un Tiesībsarga birojā savējos. Toreiz mums izdevās nosargāt KNAB, atkāpās [Aigara] Kalvīša valdība, sekoja referendums, Satversmē tika ietvertas tiesības tautai atlaist Saeimu,» norāda Ēlerte.

Viņa uzsver, ka nekādas slepenas vienošanās nevienam no «Lietussargu grupas» nebija un nevarēja būt.

«"Lietussargu revolūcija» turpinājās, tā bija un ir par tiesisku valsti, un būtu bērnišķīgi cerēt, ka tāda panākama vienreiz un uz visiem laikiem. Katrs mēs varam izvēlēties, vai un kā to stiprināt. Daži nobīstas no savas nevarības un kā putni ceļas spārnos uz citām valstīm, kuras tiesiskākas, citi strādā, lai tiesiskāka kļūtu Latvija. Es un mani domubiedri ejam politikā, iesaistoties «Vienotībā», citi organizējas nevalstiskajās organizācijās, būs daudzi, kas «Lietussargu grupas» mērķus atbalstīs vēlēšanās,» uzskata Ēlerte.

Kā ziņots, bijušais sabiedrības par atklātību «Delna» vadītājs Roberts Putnis pārmet Ēlertei, ka viņa un tālaika premjers Ivars Godmanis (LPP/LC) «Lietussargu revolūcijas» laikā esot panākuši slepenu vienošanos, ka procesi tiks apturēti, bet cilvēku celšana kājās un iesaistīšana pārtraukta. Ēlerte kategoriski noliedz slepenu vienošanos slēgšanu.

Žurnālam «SestDiena» Putnis pauž uzskatu, ka «Lietusargu revolūcijas» nebūtu bez Ēlertes, žurnālista Jāņa Dombura un «Delnas», uz kuras pleciem gūlies tieši praktiskais organizatoriskais darbs. Kā uzskata Putnis, toreiz bijusi iespēja panākt, ka Valsts prezidents Valdis Zatlers atlaiž Saeimu, vai vismaz piespiest politiķus vairāk domāt par valsti. Taču Ēlerte un Godmanis esot panākuši slepenu vienošanos, ka procesi tiks apturēti.

«Man grūti pateikt, kādēļ tā notika. Lielam cilvēkam ir liela ēna. «Lietussargu revolūcijas» sakarā nedaudz jūtos izmantots. Mans viedoklis un idejas nevienu neinteresēja, tika pieņemti lēmumi, ne ar vienu tos neapspriežot, un bija bezspēcības sajūta, jo sapratu, ka nekad nevarēšu saaicināt tik daudz cilvēku, cik var viņa. Un plaisa starp skatuvi un tautu bija baismīga,» saka Putnis, kurš patlaban dzīvo Vācijā. Viņš stāsta, ka lēmuma par Latvijas pamešanu saknes meklējams dienā, kad notika «Lietussargu revolūcija».

Savukārt Ēlerte «SestDienai» kategoriski noliedza, ka būtu slēgusi slepenas vienošanās ar Godmani. «Tās ir pilnīgas muļķības,» teica Ēlerte.

Viņa arī neatceras, ka Putnis jelkad būtu nācis ar idejām. «Viņa problēma bija tajā, ka viņš ir labas gribas cilvēks, bet ne pārāk labs menedžeris. Cilvēks kaut ko sadomājas un staigā ar rūgtumu sirdī,» žurnālam teikusi Ēlerte.

Ēlerte arī apstiprināja, ka patiešām bija viena no galvenajām «Lietussargu revolūcijas» organizētājām, savukārt «Delna» mītiņa laikā nodrošinājusi kārtību. «Bija vajadzīga oficiāla organizācija, kas pasākumu varētu pieteikt, un izvēlējos «Delnu»,» skaidroja Ēlerte.

Kā ziņots, Ēlerte oktobrī gaidāmajās Saeimas vēlēšanā kandidēs no partiju apvienības «Vienotība» saraksta. Viņa kandidēs Zemgales vēlēšanu apgabalā ar pirmo numuru.