Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Krasovickis: FKTK vēlas novērst uzmanību no savas atbildības par valsts zaudējumiem

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK), lūdzot prokuratūrai pārbaudīt faktus par «Parex bankas» bijušo akcionāru Valērija Kargina un Viktora Krasovicka subordinētā kapitāla izcelsmi, vēlas novērst uzmanību no savas atbildības par valsts zaudējumiem, kas jau ir radušies un vēl radīsies pēc bankas sadalīšanas.

Šādu pārliecību biznesa portālam «Nozare.lv» ar sava preses pārstāvja Sergeja Bardovska starpniecību pauda Krasovickis, kurš noliedz, ka viņa vai Kargina ieguldījumu subordinētajā kapitālā izcelsmes likumība būtu apšaubāma.

«FKTK katru reizi, kad veicām ieguldījumus bankas subordinētajā kapitālā, tos pārbaudīja un sniedza tam atļauju. Kapitāla izcelsmi pārbaudīja arī visi auditori, tostarp starptautiskie. Arī FKTK savas pārbaudes veica vismaz trīs līdz četras reizes gadā,» norādīja bijušais baņķieris.

Viņš ir pārliecināts, ka patlaban ar nolūku netiek publicēti «Parex bankas» pēdējo auditu rezultāti, jo tie «parādītu, ka banka valsts rīcībā tika nodota normālā stāvoklī un tikai pēc tam FKTK vadībā tā tika novesta bankrota stāvoklī».

«Patlaban FKTK mēģina novērst sabiedrības uzmanību no savas atbildības par valsts zaudējumiem vairāk nekā miljarda latu apmērā, kas jau ir radušies un vēl radīsies pēc «Parex bankas» restrukturizācijas, bankrotējot sliktajai daļai, kā arī no necaurredzamajiem darījumiem, kas veikti ar bankas aktīviem,» pauž Krasovickis.

Kā ziņots, FKTK vērsusies Ģenerālprokuratūrā ar lūgumu izvērtēt Kargina un Krasovicka rīcību, tostarp pārbaudīt faktus par viņu subordinētā kapitāla izcelsmi, biznesa portālam «Nozare.lv» apstiprināja FKTK biroja vadītāja Anna Dravniece.

Viņa uzsvēra, ka turpmāko izmeklēšanas gaitu nosaka procesa virzītājs un FKTK nav tiesīga komentēt, izpaust Ģenerālprokuratūrai sniegtās ziņas vai iesaistītās personas.

Uz jautājumu, kāpēc tikai tagad - pusotru gadu pēc bankas pārņemšanas - FKTK vērsusies prokuratūrā ar lūgumu pārbaudīt bijušo lielāko akcionāru subordinētā kapitāla izcelsmi, Dravniece atbildēja: «Mēs strādājām ilgāku laika posmu, jo bija nepieciešams savākt faktus, kas, mūsuprāt, kalpotu par pierādījumiem.«

Savukārt prokuratūras ārējo sakaru koordinētājs Andrejs Vasks aģentūrai LETA norādīja, ka, kamēr nav pabeigta izmeklēšana tā dēvētajā «Parex» lietā, procesa virzītājs nekādus komentārus nesniegs.

FKTK biroja vadītāja atgādināja, ka FKTK atbilstoši likuma prasībām, sākot no «Parex bankas» pārņemšanas brīža 2008.gada nogalē, ir regulāri iesniegusi tiesībsargājošajām institūcijām to informāciju, kas «varētu liecināt par Krimināllikumā minētajiem nodarījumiem».

Jau iepriekš Krasovickis apstiprināja informāciju, ka viņa un Kargina, kā arī viņu ģimenes bankas subordinētajā kapitālā ir ieguldījuši aptuveni 36 miljonus latu.

FKTK priekšsēdētājas vietnieks Jānis Brazovskis iepriekš plašsaziņas līdzekļos norādījis, ka bijušie bankas īpašnieki un viņu radinieki pagājušajā gadā procentu maksājumos kopumā saņēmuši 4,9 miljonus latu.

Savukārt žurnāla «Ir» rīcībā esošā informācija liecina, ka Ģenerālprokuratūra nolēmusi sākt atsevišķu kriminālprocesu abu bijušo bankas īpašnieku darbību vērtēšanai. «Parex lietas» vadošais virsprokurors Modris Adlers žurnālam ne apstiprināja, ne noliedza, ka kriminālprocess par bankas pārņemšanu šomēnes sadalīts divos. Viņš norādīja, ka vienlaikus ar kriminālprocesa izmeklēšanu norit resoriskā pārbaude, kurai arī jābeidzas ar loģisku iznākumu, un tiek saņemta papildus informācija no citām iestādēm.

Jau ziņots, ka prokuratūra kriminālprocesu saistībā ar iespējamiem pārkāpumiem, ko pieļāvušas amatpersonas, gatavojot lēmumus par valsts atbalsta sniegšanu «Parex bankai» un bankas pārņemšanā, sāka pērn 16.oktobrī.

Kriminālprocess tika sākts pēc virknes fizisku un juridisku personu iesniegumos minēto ziņu resoriskās pārbaudes materiāliem, kā arī ņemot vērā Valsts kontroles atzinumu.

Kriminālprocess pagaidām sākts pēc Krimināllikuma nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā.

Ņemot vērā lietas sarežģītību un apjomu, šī kriminālprocesa izmeklēšanai izveidota prokuroru grupa.

Jau ziņots, ka 2008.gada 8.novembrī valsts nolēma glābt «Parex banku» un par diviem latiem iegādājās bankas kontrolpaketi.