Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ceļmalu piemēslošanu nosoda, taču atkritumus savākt nav gatavi

Lai gan daļa iedzīvotāju ceļmalu piemēslošanu ar atkritumiem salīdzina ar vandālismu, huligānismu un pat slepkavību, paši cilvēki tomēr nav gatavi savākt izmestos atkritumus.

Akciju sabiedrības «Latvijas Valsts ceļi» un tīru mežu aizstāvja Cūkmena veiktajā sabiedrības aptaujā noskaidrots, ka ceļmalu piemēslošanu  vandālismam pielīdzina 70% aptaujāto, bet katrs ceturtais uzskata, ka sods par mēslošanu dabā būtu jāpaaugstina līdz 1000 latiem.

Neskatoties uz to, ka liela sabiedrības daļa nosoda dabas piemēslošanu, liela daļa iedzīvotāju paši nav gatavi vērsties pret piemēslotājiem. Piemēram, redzot, ka tiek piedrazota daba, tikai 25% aptaujāto aizrāda mēslotājiem un palūdz atkritumus savākt. Turklāt tikai retais pats ir gatavs savākt izmestos atkritumus un iemest tos konteineros.

Puse aptaujāto kā efektīvāko sodu, kas atturētu no dabas piesārņošanas, uzskata piespiedu sabiedriskos darbus, sakopjot mežus un ceļmalas. Savukārt pārējie 50% aptaujāto kā labāko veidu cīņai ar dabas piemēslotājiem min naudas sodu. Patlaban saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksu par mēslošanu dabā var piešķirt 50 līdz 500 latu lielu sodu, taču liela daļa respondentu uzskata, ka līdzšinējais sods ir pārāk mazs un to varētu paaugstināt līdz pat 1000 latiem.

Katrs piektais aptaujātais norādījis, ka piemērotākais sods piemēslotājiem būtu, ja atkritumus nogādātu mēslotāja mājās un izbērtu tos viņa gultā, bet katrs desmitais respondents uzskata, ka cīņā palīdzētu mēslotāju uzņemšana īpaši radītā cūkotāju uzskaitē un arī mēslotāju izvārtīšana atkritumos

Vēl radikālāk noskaņoti 8% iedzīvotāju, kuri uzskata, ka no mēslošanas mežā atturētu kauna zīmes iededzināšana uz mēslotāja ķermeņa.

Aptaujas dati liecina, ka tikai viena trešdaļa iedzīvotāju nekad dzīvē nav izmetuši atkritumus pa braucošas mašīnas logu, jo šādu rīcību uzskata par nepieņemamu. Turpretī gandrīz puse respondentu atzīst, ka kaut reizi dzīvē paši vai viņu draugi ir šādi rīkojušies. Visbiežāk pa logu tiek izmesti papīri, maisiņi, dzērienu pudeles un citi atkritumi.