Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tuvākajās nedēļās pieaugs jau tā paaugstinātā lapseņu un dunduru aktivitāte

Karstā laika ietekmē šovasar vērojama augstāka lapseņu un dunduru aktivitāte, aģentūrai BNS apstiprināja Latvijas Dabas muzeja vecākais entomologs Jānis Dreimanis.

Lai gan tradicionāli cilvēki lapseņu klātbūtni visvairāk izjūt augustā, šogad karstā laika dēļ tās aktivizējušās jau vairākas nedēļas iepriekš. Turklāt speciālista prognozes liecina, ka turpmākajās nedēļās no šiem kukaiņiem nāksies piesargāties vēl biežāk, jo viņu skaits, visticamāk, vēl turpinās pieaugt.

Dreimanis arī norādīja, ka izsargāties no lapseņu kodumiem vislabāk palīdz pašu cilvēku modrība, jo visbiežāk lapsenes sadzeļ, kad cilvēks tām uzkāpj vai uzsēžas virsū. Tāpat der atcerēties, ka šie kukaiņi mīl saldumus, tāpēc pirms saldu dzērienu vai ēdienu baudīšanas būtu vērts pārliecināties, vai tā tuvumā nav manāma kāda lapsene.

Sajūtot laspenes tuvošanos, nevajadzētu spēcīgi atgaiņāties, jo šādā situācijā tā jūtas vairāk apdraudēta un var uzbrukt ar lielāku neatlaidību.

Šķietami vairāk šogad ir arī dunduru, kuru lielā aktivitāte arī saistīta ar laika apstākļiem. Karstā saule viņiem ir īsti pa prātam, jo atšķirībā no odiem, kas aktivizējas krēslas stundās, dunduri lido siltā laikā. «Karstā laikā cilvēki vairāk svīst, un dunduri sajūt šo ķermeņa smaržu, tāpēc arī biežāk tiek sakosti,» sacīja entomologs.

Viņš arī norādīja, ka cilvēkus sakož dunduru mātītes, kurām cilvēka asinis ir olbaltumvielu avots, kas nepieciešams, lai dētu vairāk olu. «Jo vairāk izsūktu asiņu, jo vairāk olbaltumvielu un labāk attīstītu kukaiņa olu,» skaidroja speciālists.

Entomologam gan nav skaidrojuma mediķu novērotajam, kāpēc kukaiņu kodumi šogad biežāk izraisa toksiskas sekas.