Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

SVF krīzē vaino Latvijas Banku

Starptautiskais valūtas fonds (SVF) publicējis darba ziņojumu par ekonomiskās krīzes dziļuma cēloņiem Austrumeiropā. Tajā minēts, ka pie ekonomiskās krīzes Latvijā ir vainojama Latvijas Banka, trešdien vēsta laikraksts «Neatkarīgā».

Apjomīgo dokumentu ir sagatavojuši divi SVF eksperti Bazs Bakers un Anna Marija Gulde, kuru galvenais secinājums ir: ekonomiskā krīze skāra visas Austrumeiropas valstis, bet pie tā, ka tā īpaši smagi skāra Latviju, vislielākā vaina jāuzņemas Latvijas Bankai.

Laikraksts norāda, ka ziņojums ir sastādīts pēc visiem politkorektuma standartiem, nepieminot nevienas valsts valdības vai centrālās bankas vadītāja vārdu. Taču norādes esot nepārprotamas.

Eksperti ziņojumā ar skaitļiem un tabulām parādījuši, ka krīzes dziļums ir bijis cieši saistīts ar ieplūdušo privāto kredītu apjomu, taču ar dažādiem administratīviem aktiem bija niecīgas iespējas būtiski ierobežot kredītu plūsmas.

Bakers un Gulde norāda uz Latvijas bankas vadības nepadarīto – viņuprāt vienīgais veids, kā regulēt kredītu plūsmas ir monetārā politika. Ja valstij nav savas monetārās politikas, tad naudas plūsmas vienmēr atradīs ceļus, kā apiet jebkurus administratīvos šķēršļus naudas pieplūdei vai aizplūdei. Vienīgais efektīvais uzbērums šo plūsmu ceļā ir monetārie instrumenti.

Kad valstī gāžas iekšā lēti kredīti, tad vietējās valūtas kurss automātiski kāpj. Tā kā Latvijas lata kurss ir piesaistīts eiro un svārstību koridors ir noteikts tikai 1% robežās, tad kredīta buma laikā lata kurss bija piespiests pie maksimāli pieļaujami augstākās robežas. Latvijas Banka mākslīgi uzturēja zemu lata kursu, tādējādi papildus veicinot kredītu ieplūšanu, atgādina laikraksts.