Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ķīlis: valstī nopietnāk jāpievēršas demogrāfisko problēmu risināšanai

Latvijā nopietnāk jāpievēršas demogrāfisko problēmu risināšanai, šādu viedokli šorīt telekompānijā LNT pauda Stratēģiskās analizēs komisijas vadītājs, sociālantropologs Roberts Ķīlis.

Ķīlis atgādināja, ka sabiedrības pašatražošanai vidēji ģimenē nepieciešami «divi bērni un vēl desmitdaļa», bet Latvijā šis rādītājs ir vidēji 1,4 bērni, turklāt aptauja parādījusi, ka cilvēki nemaz nevēlas lielas ģimenes - aptaujā atklājies, ka arī iedomāti ideālos apstākļos vidēji ģimene vēlētos tikai 1,69 bērnus.

Iemesli bērnu skaita samazinājumam ir vecāku vēlme ilgāk un vairāk dzīvot sev pašiem un nedrošība par spēju bērnus uzturēt. Ķīlis atzīmēja arī kontracepcijas uzvaras gājiena ietekmi.

Eksperts pauda viedokli, ka Latvijā būtu nepieciešama otrā bērna atbalsta politika, jo nereti pēc pirmā bērna nākšanas pasaulē otrais tiek atlikts uz nenoteiktu laiku.

Minēto procesu rezultātā kopš 1990.gada Latvija ir zaudējusi 16% iedzīvotāju, turklāt sabiedrība noveco, kam Latvijas sociālās sistēmas nav gatavas.

Dzimstības krituma dēļ pēc pāris gadiem Latvijā būs vieta vien pāris augstskolām, piebilda Ķīlis, kurš uzskata, ka šajā nozarē turklāt valda nesakārtotība - par valsts naudu tiek apgūtas profesijas, kuras vairāku gadu perspektīvā nemaz nebūs nepieciešamas.

Šādas problēmas Latvijā pastāv jau ilgāku laiku, taču krīze tās ir izcēlusi, piebilda eksperts.