Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kampars: siltuma tarifu kāpums jākompensē no sociālā spilvena līdzekļiem

Siltumapgādes tarifu kāpums būtu jākompensē no sociālā spilvena līdzekļiem, nevis jāatceļ akcīzes nodoklis dabasgāzei, aģentūrai BNS trešdien pēc tikšanās ar Latvijas Lielo pilsētu asociāciju (LPS) sacīja ekonomikas ministrs Artis Kampars («Jaunais laiks», JL).

Komentējot pašvaldību pārstāvju prognozes par būtisko siltumapgādes tarifu kāpumu, Kampars klāstīja, ka saprotot iespējamās problēmas, un norādīja, ka pašlaik jau noris aktīvs darbs pie variantiem sociālā spilvena izmantošanai. «Manuprāt, būtu jāpasargā tieši sociāli maznodrošinātie cilvēki,» uzsvēra ministrs un atzina - lai arī diskusiju gaitā varētu apspriest arī citus instrumentus, patlaban sociālais spilvens būtu vispiemērotākais līdzeklis problēmas risināšanai.

Savukārt priekšlikumu atlikt akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei līdz 2014.gadam, ko Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās komisija pēc tās priekšsēdētāja Venta Armanda Kraukļa (Tautas partija) iniciatīvas iesniedza izskatīšanai Saeimā, Kampars dēvēja par priekšvēlēšanu populismu. Viņš pauda viedokli, ka tieši akcīzes nodokļa ienākumus varētu novirzīt maznodrošināto parādu kompensēšanai.

Ekonomikas ministrs arī atgādināja, ka akcīzes nodoklis dabasgāzei tika ieviests, lai mudinātu enerģijas ražotājus pievērsties vietējiem energoresursiem, kuriem akcīzes nodoklis netiek piemērots.

Viņš pavēstīja, ka saskaņā ar Ministru prezidenta Valda Dombrovska (JL) rīkojumu atbildīgajām institūcijām līdz 25.augustam ir jāiesniedz savi priekšlikumi dabasgāzes tarifu palielinājuma radīto problēmu risināšanai, lai 31.augustā valdība sēdē kopā ar pašvaldībām vienotos par turpmāko rīcību.

Turklāt, lai gan oficiāla lēmuma vēl nav, valdība jau ir konceptuāli vienojusies, ka Finanšu ministrijas (FM) sagatavotajā Nodokļu un nodevu sistēmas attīstības pamatnostādņu koncepcijā iekļautā ideja par PVN palielināšanu dabasgāzes piegādei netiks īstenota, apliecināja Kampars un atgādināja, ka tā bija tikai koncepcija, kuru FM nodeva apspriešanai, tāpēc ir pilnīgi normāli, ja kāda no koncepcijā iekļautajām normām pēc diskusijām tiek izsvītrota.

Kampars arī pastāstīja, ka būtu iespējamas nodokļu politikas izmaiņas, dodot pašvaldībām tiesības mainīt nekustamā īpašuma nodokļa likmi, kā arī vismaz daļēji piesaistīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus nodokļa maksātāja darbavietai. «Visā pasaulē tas būtiski motivē radīt jaunus uzņēmumus,» viņš paskaidroja un piebilda, ka pašvaldību vadība tādējādi būtu ieinteresēta veicināt uzņēmējdarbību, nevis tikai dzīvojamo ēku būvniecību.

Savukārt Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija) aģentūrai BNS norādīja, ka ekonomikas ministra piedāvājums siltumapgādes tarifu kāpuma kompensēšanai nav pašvaldībām pieņemams. «Nekādā veidā nevaram Kampara kungam piekrist,» viņš atzina.

Sesks klāstīja, ka, piemēram, Liepājā, jau pašlaik tiek daudz darīts, lai veicinātu energoefektivitāti un atjaunojamo energoresursu izmantošanu, taču šādos projektos jāinvestē ļoti lieli līdzekļi, lai kompensētu kaut 5% tarifu kāpumu, kas rodas, piemērojot dabasgāzei akcīzes nodokli. «Es tomēr aicinu saprātīgi izvērtēt savu lēmumu, jo šis nav īstais brīdis akcīzes nodokļa ieviešanai,» viņš teica.

«Pašvaldībām patlaban ir jāiznes cauri tās valdības kļūdas, kas ir radušās gan «Parex bankas», gan citu banku sliktā pārraudzībā, un ne jau pašvaldības ir radījušas šo ekonomisko krīzi,» minēja Sesks un pauda viedokli, ka tāpēc valdībai būtu jāizrāda lielāka solidaritāte krīzes seku novēršanā.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija iesniegusi izskatīšanai Saeimā ierosinājumu atlikt akcīzes nodokļa piemērošanu dabasgāzei līdz 2014.gadam.

Šādu ierosinājumu izvirzīja komisijas priekšsēdētājs Krauklis, balstoties uz Latvijas Pašvaldību savienības (LPS), Latvijas Siltumuzņēmumu asociācijas un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas izteiktajiem argumentiem par apkures tarifu straujo kāpumu akcīzes nodokļa piemērošanas dēļ. Viņš uzsvēra, ka akcīzes nodokļa piemērošanas atlikšana ir vienīgais veids, kā likumdevēji var ietekmēt apkures tarifu palielināšanos.

Ziņots arī, ka LPS Ministru prezidentam, kā arī Ekonomikas, Finanšu, Labklājības un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai nosūtījusi vēstuli, kurā pauž bažas, ka apkures cenas nākamajā sezonā var pieaugt par 47%.