Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pēdējo dienu laikā daudzus sadzeļ insekti, radot alerģisku reakciju

Pēdējās nedēļas laikā mediķu palīdzība bija nepieciešama vismaz 54 cilvēkiem, kurus bija sadzēluši irši, bites un lapsenes, turklāt daudziem bijušas alerģiskas reakcijas, aģentūru LETA informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

Mediķi uzsver, ka slimnīcā nogādāti vairāki cilvēki, kuriem bijusi alerģija pēc insekta koduma. Visvairāk šāda veida izsaukumu bijis sestdien un svētdien, attiecīgi 17 un 15 gadījumi.

Tāpat vairākos desmitos gadījumu sniegtas telefoniskas konsultācijas.

NMPD mediķi atgādina, ka pie bitēm doties nekādā gadījumā nedrīkst, esot alkohola reibumā. Par to liecina šis vasaras bēdīgā pieredze, kad divi vīrieši zaudēja dzīvību pēc daudziem bišu kodumiem, pie bitēm ejot reibuma stāvoklī.

Augu ziedēšanas laikā aktīvi ir dažādi insekti - bites, lapsenes, kamenes un irši, kuru dzeloņi var radīt nepatīkamas sajūtas koduma vietā un dažkārt pat izraisīt smagas, dzīvībai bīstamas alerģiskas reakcijas un šoka stāvokļus.

No bišu, iršu un lapseņu dzēlieniem visvairāk ir jāuzmanās tiem, kuri cieš no alerģijām. NMPD mediķi atzīst, ka alerģisku reakciju no insektu kodumiem tagad ir diezgan daudz.

Visbīstamāk, ja insekts iedzeļ galvas apvidū, limfmezglos, elpošanas ceļos vai ja dzēlienu ir daudz.

Pēc kukaiņu dzēlieniem cilvēkam var paaugstināties temperatūra, parādīties pampums, paātrināties sirdsdarbība, var sākties alerģiskas reakcijas un dažkārt steidzami nepieciešama ārsta palīdzība.

Lai izsargātos no šo kukaiņu dzēlieniem, jāatceras, ka tiem garšo saldas lietas. Vienmēr, īpaši brīvā dabā, pirms ēšanas un dzeršanas jāapskata, vai uz augļa, ogām un glāzē ar dzērienu nav lapsene vai bite.

Sevišķi bīstami, ja tiek iedzelts mutes dobumā, tas var apdraudēt cilvēka dzīvību, jo, piepampstot koduma vietai, cietušais var nosmakt.

Ja lapsene, bite vai irsis ir iedzēlis un sākas nopietnas alerģiskas reakcijas, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ja iedzelts ir mutes dobumā, līdz mediķu atbraukšanai cietušajam jādod sūkāt ledus gabaliņš vai dzert auksts ūdens. Lai mazinātu pietūkumu, sakosto vietu var dzesēt arī no ārpuses, liekot klāt aukstas kompreses.

Par bīstamu alerģisku reakciju no insektu kodumiem, kas var izraisīt anafilaktisku šoku un nāvi, liecina tūska dzēluma apvidū, kas strauji paplašinās, kakla, lūpu, mēles pietūkums, apgrūtināta elpošana, smakšana. Šādā gadījumā nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība.

NMPD mediķi atgādina, ka smagas alerģiskas reakcijas var rasties pat cilvēkam, kuram šāda reakcija iepriekš nekad nav bijusi.