Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zariņš: Maksātnespēja ir laba pieredze

Ekonomiskā krīze un nekustamo īpašumu kompānijas SIA «Balsts» maksātnespēja bija laba pieredze, intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» sacīja maksātnespējīgās SIA «Balsts» un tagad darbojošās SIA «Balsts Expert» valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš.

«Balsts» bija vienīgā no lielajām, plaši pazīstamajām un ilggadējām nekustamo īpašumu kompānijām, kas krīzes laikā kļuva maksātnespējīga. «Protams, ir bijušas kļūdas, bet es uz krīzi vairāk vēlos skatīties kā uz pieredzi, uz skolu. Nevar uzkāpt augstākā virsotnē, nenokāpjot no iepriekš sasniegtās. Gūtā pieredze ir laba, esmu izdarījis attiecīgus secinājumus un turpinu strādāt,» skaidroja Zariņš.

Jautāts, kādi ir galvenie secinājumi, kas gūti krīzē un maksātnespējas procesā, Zariņš uzsvēra, ka «arī tagad mērķis ir strauji attīstīties, protams, optimizējot uzņēmuma resursu efektīvu izmantošanu. «Balsts Expert» mērķis ir kļūt par vienu no lielākajiem nekustamo īpašumu uzņēmumiem Baltijā, ne tikai Latvijā. Esam iemācījušies strādāt bez liela administratīvā aparāta, kura izmaksas bija ļoti lielas. Kopumā administratīvais aparāts tika samazināts aptuveni par 15 cilvēkiem,» atzīst Zariņš.

Pirms krīzes SIA «Balsts» strādāja 70 nekustamo īpašumu mākleri un 22 vērtētāji. Patlaban «Balsts Expert» kopumā strādā aptuveni 30 darbinieki. «Meklējam vēl jaunus darbiniekus. Pārdošanas uzņēmumā lielākā vērtība tomēr ir cilvēki, prasmīgi pārdevēji, kas rada naudas plūsmu. Paradoksāli, bet, neskatoties uz lielo bezdarbu, aicinot cilvēkus uz darba intervijām, no pieciem uzaicinātajiem atnāk divi. Tas nozīmē, ka cilvēkos pazudusi profesionāla attieksme pret darbu,» sacīja Zariņš.

Viņš piebilda, ka daudzas lietas tiek darītas citādi. «Neveidosim filiāles, jo šis modelis tika pārņemts no ārzemēm, kur cilvēki brīvajā laikā iegriežas nekustamo īpašumu kompānijās, lai painteresētos un izpētītu īpašumu piedāvājumu. Latvijā cilvēki šajās filiālēs neienāk, lai kā arī mēs centāmies šādu modeli popularizēt, strādājām arī sestdienās un no astoņiem rītā līdz astoņiem vakarā. Latvijā cilvēki vairāk paši internetā vai sludinājumos izpēta piedāvājumu, bet satikties ar mākleri vēlas jau pie konkrētā objekta, nevis birojā,» skaidroja Zariņš.

Viņš uzskata, ka nekustamo īpašumu kompānijas SIA «Balsts» maksātnespējā personīgi atbildīgs ir tikai kādi 10%, bet par pārējiem 90% atbildīga ir neparedzēti dziļā krīze, kuras ietekmi neviens nevarēja paredzēt.

«Balstam» 2007.gadā bija izvirzīti lieli paplašināšanās mērķi. Tika atvērtas trīs uzņēmuma filiāles - divas Rīgā un viena Siguldā. «Mēs ļoti labi apzinājāmies, kas notiek nekustamā īpašuma tirgū un ekonomikā kopumā, bet uzņēmums izvirzīja mērķi iekarot pēc iespējas lielāku tirgus daļu. Darbības plānā bija ielikta prognoze, ka nekustamā īpašuma tirgus kritums būs 25% līdz 30% apmērā, ar to arī rēķinājos, taču rezultātā tirgus kritums bija 75%, ko nevarēja paredzēt,» sacīja Zariņš.

Viņš atzīst, ka daudzi ekonomisti un baņķieri brīdināja par krīzi, bet neviens neparedzēja tik lielu kritumu. «Turklāt krīze taču ir arī iespēju laiks, kas jāizmanto. «Balsts» vēlējās šīs iespējas izmantot, tāpēc lēmumi par paplašināšanos tika pieņemti tad, kad krīze jau tika paredzēta. Uzņēmuma izmaksas dramatiski pieauga, savukārt nekustamo īpašumu cenas kritās, samazinot komisijas maksas par šo īpašumu pārdošanu, un tas noveda «Balstu» pie maksātnespējas,» skaidro Zariņš.

Jautāts, kā no šodienas skatupunkta tiek vērtēts pirms trīs gadiem pieņemtais lēmums paplašināties, uzņēmējs sacīja: «Absolūti neko nenožēloju, jo tā ir laba pieredze. Var jau neko nedarīt, var sēdēt un gudri runāt, komentēt, ko dara vai nedara citi tirgus spēlētāji. Es tomēr uzskatu, ka ir jāpieņem drosmīgi lēmumi. Ja mēs paskatāmies uz izciliem uzņēmējdarbības piemēriem pasaulē, tad visiem pamatā ir kādreiz kāda cilvēka pieņemts drosmīgs lēmums. Lai nokļūtu līdz panākumiem, kādreiz gadās arī zaudēt.»

Zariņš sacīja, ka ekonomiskā situācija valstī un pasaulē un tās radītie zaudējumi bija pietiekami lieli, tāpēc bija jāpieņem lēmums, ko darīt tālāk. «Neredzēju iespēju, kā glābt biznesu, jo ilgāk būtu gaidījis, jo lielāki zaudējumi būtu radušies,» viņš piebilda

Tagad Zariņš turpina strādāt nekustamo īpašumu biznesā ar to pašu nosaukumu «Balsts», jo pagājušā gada pavasarī tika reģistrēts uzņēmums SIA «Balsts Expert». «Zīmols «Balsts» pieder man personīgi. SIA «Balsts» pirms gada kļuva maksātnespējīga, bet šis ir zīmols, kurš tirgū ir atpazīstams, arī klienti pie šī nosaukuma un visa, kas ar to saistās, ir pieraduši. Tāpēc arī pieņēmu lēmumu, ka jāturpina strādāt ar šo zīmolu, izveidojot SIA «Balsts Expert» un SIA «Balsts aģenti», kas pagaidām gan ir neaktīvs uzņēmums,» skaidroja Zariņš.

SIA «Balsts» maksātnespēju tiesa atzina 2009.gada 5.jūnijā. 2009.gada 24.aprīlī Komercreģistrā reģistrēta SIA «Balsts Expert».

«Balsta» zaudējumi 2008.gadā sasnieguši 298 201 latu, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas «Lursoft» dati. 2007.gadā uzņēmums strādāja ar 20 237 latu peļņu, savukārt gadu iepriekš peļņa bija vēl vairāk nekā desmit reizes lielāka - 237 064 lati.

«Balsta» neto apgrozījums 2008.gadā bija 961 262 lati, kas ir par aptuveni 18% mazāk nekā 2007.gadā, kad uzņēmuma apgrozījums sasniedza 1,17 miljonus latu. 2006.gadā uzņēmuma apgrozījums bija 0,97 miljoni latu.