Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zatlers Maskavā par gāzes tarifiem necīnīsies

Valsts prezidents Valdis Zatlers oficiālās vizītes laikā Maskavā, kas tiek plānota šogad, par gāzes cenām necīnīsies, norāda Rīgas pilī.

Prezidenta kancelejā uzskata, ka gāzes cenu politika ir valdības kompetences jautājums un no prezidenta gaidāmās vizītes Maskavā nebūtu jāuztaisa tas, kas tajā nav plānots.

Pašlaik joprojām nav saskaņots konkrēts vizītes norises laiks, kā arī, pēc pils domām, «tas nav dzīvības un nāves jautājums», vai viesošanās notiks pirms vai pēc Saeimas vēlēšanām oktobrī - abām iespējām esot gan savi plusi, gan mīnusi. Vēl tiek strādāts pie vizītes datumiem, ņemot vērā abu valstu prezidentu saspringtos grafikus rudens pusē.

Rīgas pilī uzsvēra, ka Zatlera vizītei Maskavā vispirms ir simbolisks mērķis - apliecinājums tam, ka Latvijas un Krievijas attiecības «iziet uz jaunu līmeni». Tādējādi kancelejā cer sākt regulāru dialogu ne vien valsts vadītāju, bet arī premjeru līmenī.

Vizītes laikā plānots parakstīt vairākus līgumus - par neaplikšanu ar dubultajiem nodokļiem, pierobežas iedzīvotāju pārvietošanās vienkāršošanu, cīņu pret organizēto noziedzību, kā arī vienošanos par sadarbību ārkārtas situācijā, tūrismā un vides aizsardzības jomā. Vizītei tiek gatavota arī vienošanās par īpašumu apmaiņu Latvijas vēstniecības Maskavā ēkas statusa nokārtošanai. Iespējams, varētu apmainīties arī ar sociālās drošības līguma ratifikācijas rakstiem.

Prezidenta kancelejā arī pauž cerību, ka vizītē tiks panākta vienošanās par abu valstu vēsturnieku komisijas izveidi, kurā būtu akadēmiķi. Tādējādi Latvijas vēsturniekiem varētu atvieglot piekļuvi Krievijas arhīviem, kas līdz šim nav bijuši pietiekami atvērti. Vienlaikus Rīgas pilī sagaida, ka Krievija aktualizēs tai būtiskos delikātos jautājumus, piemēram, nepilsoņu jautājumu Latvijā.

Pagaidām arī vēl nav zināms, kādi ministri un cik uzņēmēju pavadīs Zatleru vizītē, bet parasti oficiālajās un valsts vizītēs tā ir triju līdz četru ministru delegācija.

Jau vēstīts, ka Krievijas prezidenta administrācijas vadītājs Sergejs Nariškins pirms pāris nedēļām ieradās Rīgā, lai tiktos ar Zatleru. Nariškins Latvijas prezidentam nodevis mutisku Dmitrija Medvedeva ielūgumu šogad vizītē apmeklēt Maskavu.

Ziņots arī, ka «Gazprom» palielina dabasgāzes iepirkuma cenu. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas aprēķiniem «Gazprom» palielinātā dabasgāzes iepirkuma cena par 38% dabasgāzes tarifu Latvijā var celt par 15-30%, bet akcīzes nodokļa piemērošana atstāj vien 3-4% lielu ietekmi uz tarifu.

Ekonomikas ministrs Artis Kampars jūlija sākumā tikšanās laikā ar «Gazprom» valdes priekšsēdētāja vietnieku Valēriju Golubevu vienojās par sarunu atvēršanu, kurās Latvijas puse līdz gada beigām cer panākt dabasgāzes cenu veidošanas mehānisma maiņu pret izdevīgākiem nosacījumiem. Sarunu termiņš noteikts pēc «Gazprom» aplēsēm. Eksperti gan iepriekš atzinuši, ka varbūtība, ka «Gazprom» varētu samazināt gāzes iepirkuma cenu ir neliela, jo Latvijai nav instrumentu, kā ietekmēt šo kompāniju - ne «Gazprom» vadībai, ne Krievijas valdībai Latvijā nav nopietnu interešu.

Savukārt atsevišķi Latvijas politologi un politiķi izteikušies, ka Zatleram Maskavā vajadzētu risināt jautājumu par iespējamo gāzes cenu samazināšanu.