Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atzinīgi novērtē Latvijas valdības lēmumu uzņemt Gvantanamo ieslodzīto

Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija «Amnesty International» atzinīgi novērtējusi Latvijas valdības lēmumu uzņemt bijušo Gvantanamo ieslodzīto.

Organizācijas paziņojumā uzslavēts Latvijas varasiestāžu spertais solis uzņemt bijušo cietumnieku, kurš nevar atgriezties savā dzimtajā valstī, pastāvot bažām, ka viņš tur varētu tikt spīdzināts vai pakļauts citiem nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem.

Vienlaikus «Amnesty International» uzsver, ka Latvijas varasiestādēm un medijiem jārespektē bijušā cietumnieka privātums un drošība pēc viņa ilgstošās atrašanās Gvantanamo līča ieslodzījuma nometnē.

Latvijas varasiestāžu lēmums atbilst 2009.gada 15.jūnijā pieņemtā Eiropas Savienības un ASV kopīgā paziņojuma par Gvantanamo līča slēgšanu nospraustajiem mērķiem, norāda «Amnesty International». Latvija pievienojusies tādām valstīm kā Albānija, Beļģija, Bermudu salas, Bulgārija, Kaboverde, Gruzija, Ungārija, Īrija, Palau, Portugāle, Slovākija, Spānija un Šveice, kas uzņēmušas un izmitinājušas bijušos Gvantanamo cietumniekus, kuri nevar atgriezties savās dzimtajās valstīs, pavēstīja organizācija.

«Amnesty International» aicina Latvijas varasiestādes nodrošināt bijušajam ieslodzītajam pieeju integrācijas un rehabilitācijas dienestiem, tostarp medicīniskai un psiholoģiskai aprūpei, valodas apmācībai un citām sociālās palīdzības formām.

Kā aģentūrai LETA iepriekš apstiprināja iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL), bijušais Gvantanamo ieslodzītais ieradies Latvijā.

Mūrniece uzsvēra, ka nekādas detaļas par šo personu netiks atklātas - ne tas, kur viņš dzīvo, ne tas, kurā pilsētā apmeties, ne arī tas, ar ko nodarbosies bijušais Gvantanamo ieslodzītais.

«Ne valsts, ne mūsu cilvēku drošība nav apdraudēta,» sacīja ministre.

Iekšlietu ministres padomniece Viktorija Šembele aģentūrai LETA norādīja, ka Latvijas drošības iestādes veiks nepieciešamās darbības bijušā aizturētā uzraudzīšanā. Persona neradīs draudus Latvijas iedzīvotāju drošībai. Personas uzturēšanās Latvijā neradīs arī papildu budžeta izdevumus.

Eiropas Savienības (ES) valstis un tostarp Latvija ir apsveikusi un politiski atbalstījusi ASV prezidenta Baraka Obamas lēmumu slēgt Gvantanamo ieslodzījuma nometni. Vairākas ES valstis, piemēram, Vācija, Spānija, Francija, Īrija, Portugāle, Ungārija, ir jau uzņēmušas savā teritorijā bijušos aizturētos. Latvijas valdības lēmums vēlreiz praksē apliecina vēlmi īstenot vienotu un solidāru ES politiku un stiprināt stratēģisko partnerību ar ASV, ko apliecināja jūnijā notikusī Latvijas ministru prezidenta Valda Dombrovska (JL) vizīte ASV, atzīmē ministrija.

Jau ziņots, ka valdība par viena bijušā Gvantanamo nometnes ieslodzītā uzņemšanu izlēma 2.februārī. Toreiz izskanēja informācija, ka viņš ir Uzbekistānas pilsonis, kurš «savas muļķības pēc savervēts» un vēlāk aizturēts Afganistānā, taču nav bijis iesaistīts terora aktu rīkošanā.

Vairāk nekā piecu gadu laikā, kurus šī persona pavadījusi ieslodzījumā Gvantanamo, nav gūti tādi pierādījumi, lai šis cilvēks varētu stāties tiesas priekšā.

Bijušais ieslodzītais apliecinājis, ka viņš vēlas tikt izmitināts Latvijā, ievērot mūsu valstī noteikto kārtību un apgūt latviešu valodu.

Kā jau ziņots, bijušajam ieslodzītajam pienāksies visas tās priekšrocības, kas ir jebkuram bezvalstniekam Latvijā. Teorētiski viņš kādreiz varētu kļūt arī par Latvijas pilsoni.

Bijušais ārlietu ministrs Māris Riekstiņš (TP) aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka izslēdz iespēju, ka Latvija varētu uzņemt vēl kādu bijušo Gvantanamo ieslodzīto.

Viņš atzina, ka jau viena bijušā gūstekņa uzņemšana Latvijā kā mazā valstī nebūs viegls process.

Jau ziņots, ka ASV pusei bijušā ieslodzītā uzņemšana Latvijā varētu izmaksāt vairākus desmitus tūkstošu latu.