Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pasaulē liela interese par Latvijas medu

Pasaulē ir liela interese par Latvijā ražotu medu, intervijā biznesa portālam «Nozare.lv» stāsta Latvijas Biškopības biedrības izpilddirektore Rita Bartuševica.

«Par mūsu medu ir liela interese, jo Latvijas augu daudzveidība un ziemeļu klimats medu padara ļoti vērtīgu. Interese ir liela - zvana neskaitāmas firmas, kas gatavas iepirkt Latvijas medu un to eksportēt, taču atduras pret to, ka Latvijas biškopis nav gatavs atdot savu medu par piedāvātajiem 60-80 santīmiem kilogramā. Starpnieku vēlme ir pārdot medu tālāk par vismaz diviem latiem un starpību paturēt sev,» norāda Bartuševica.

Turklāt uzpircēji grib viendabīgo medu lielā daudzumā - tā, lai var piekraut pilnu kuģi. Taču neviens biškopis nevar savākt, samaisīt un sapildīt medu 200 litru mucās visam kuģim.

Kā stāsta bitenieks, zemnieku saimniecības «Lielvaicēni» īpašnieks Arturs Grudovskis, Latvijas medus tiek izvests uz Skandināviju, Igauniju, Vāciju un citām Eiropas valstīm.

«Lai gan šajās valstīs biškopība ir attīstīta nozare, tomēr nav iespējams saražot tik daudz medus, lai apmierinātu pieprasījumu. Igauņi iepērk mūsu medu, safasē burciņās un Somijā pārdod kā savējo par ļoti zemu cenu. Tāpat rīkojas arī dāņi, kur pērk mūsu viršu medu un par zemu cenu tirgo tālāk kā savējo,» norāda uzņēmējs.

Latvijas medus ārzemēs netiek tirgots kā savējais, jo katrā valstī pircējs vēlas pirkt savas valsts izcelsmes medu, un nav iespējams konkurēt ar vietējo medu, līdz ar to biškopim izdevīgāk ir atdot konkrētās valsts fasētājam par vairumtirdzniecības cenu, nekā cīnīties par tirgus iekarošanu.

Bieži Latvijas bitenieki nemaz nemeklē medus noietu ārzemēs, jo Latvijā viņi var dabūt tādu pašu un pat augstāku cenu.

«Tā ir nozares specifika. Nupat runāju ar kādu profesionālu biškopi Kurzemes pusē par to, kā šogad mainās medus cenas, un viņš teica, ka tomēr cenu necels un saviem klientiem prasīs tos pašus 10-11 latus par trīslitru burku. «Nevaru spēlēties ar klientiem. Jā, varbūt zaudēšu, toties klients arī nākamgad paliks pie manis.» Katrs izvēlas savu mārketinga stratēģiju,» situāciju raksturo Bartuševica.